Produkty

Jak przygotować ściany do malowania

Jak przygotować ściany do malowania

Malowanie ścian pozwala na szybką zmianę aranżacji każdego pomieszczenia. Co więcej, możemy wykonać je samodzielnie, wybierając właściwą farbę w ulubionym kolorze i odpowiadające nam narzędzie. Dla ostatecznego efektu malowania bardzo ważne jest także prawidłowe przygotowanie do niego ścian. Przedstawimy niezbędne w tym zakresie informacje.

szpachlowanieŚciana gotowa do malowania

Odpowiednią przyczepność i trwałość powłoki malarskiej uzyskamy dzięki nałożeniu jej na optymalnie przygotowane podłoże. Zanim chwycimy za pędzel bądź wałek, przyjrzyjmy się naszym ścianom i oceńmy ich stan. O to na co należy zwrócić uwagę:

- czystość – tylko czyste ściany nadają się do malowania. Jeśli takie są, a stara powłoka malarska nie odchodzi płatami i nie łuszczy się – możemy zacząć nakładanie farby. Jeśli zauważymy na ścianie zabrudzenia, musimy w pierwszej kolejności je usunąć – wystarczy zwykle woda z mydłem malarskim oraz gąbka. Pamiętajmy, że zanim przystąpimy do malowania, ściana musi dobrze wyschnąć.

- trudne plamy – jeśli na ścianach zauważymy trudne w usunięciu ślady po dymie tytoniowym, sadzy, tłuszczu albo zaciekach wodnych, najlepiej skorzystać ze specjalnej farby, która skutecznie je wyizoluje, tak by nie przebijały spod ostatecznej powłoki wykończeniowej.

- wyrównywanie ubytków – jeżeli w ścianach dostrzegamy rysy, pęknięcia, ubytki bądź dziury po gwoździach, najpierw musimy je oczyścić, zagruntować i wypełnić zaprawą gipsową. Po wyschnięciu masy szlifujemy wypełnienie papierem ściernym i odpylamy ścianę.

emulsja gruntująca Castorama- usunięcie starych powłok malarskich – będzie to konieczne, gdy nasze ściany pokrywa stara, łuszcząca się i odpadająca farba. Aby pozbyć się luźnych fragmentów, wystarczy skorzystać ze szpachelki. Z powierzchni ściany usuwamy następnie powstały podczas pracy pył – najlepiej wilgotną szmatką.

- gruntowanie – jest zabiegiem, o którym w większości przypadków nie możemy zapomnieć. Gruntujemy ścianę, gdy nigdy wcześniej nie była malowana, a także wtedy, gdy po jej dotknięciu zauważymy na dłoniach ślady starej powłoki malarskiej. W tym miejscu sprawdzisz, kiedy jeszcze należy gruntować ściany.

- zabezpieczenie pomieszczenia – przed rozpoczęciem gruntowania, a dalszej kolejności – malowania, należy zabezpieczyć te obiekty i elementy znajdujące się w pomieszczeniu, których nie chcemy malować. Chodzi tu nie tylko o podłogę i meble, ale także o ramy okien, framugi drzwi, kaloryfery, gniazdka elektryczne czy lampy. W tym celu pomocna będzie taśma malarska i folia malarska, które pozwolą na uniknięcie trudnych do usunięcia śladów po farbie z wymienionych powierzchni.

Dopiero po wykonaniu wymienionych czynności – jeśli są one konieczne – możemy przystąpić do malowania ścian.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak malować płyty gipsowo-kartonowe?

Jak malować płyty gipsowo-kartonowe?
Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z najczęściej wybieranych materiałów do tworzenia ścianek działowych, sufitów podwieszanych czy innych konstrukcji w...
Czytaj więcej

Preparaty gruntujące - jaki grunt pod tynk?

Preparaty gruntujące - jaki grunt pod tynk?
Użycie środków gruntujących ma na celu odpowiednie przygotowanie podłoża przed dalszą pracą wykończeniową. Produkty pozwalają zmniejszyć chłonn...
Czytaj więcej

Co wybrać – grunt czy farbę podkładową?

Co wybrać – grunt czy farbę podkładową?
Położyć grunt czy farby podkładowe – takie pytanie często rodzi się w sytuacji, gdy budujemy, odnawiamy albo remontujemy nasze wnętrza. Czym się...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować ściany do malowania