Produkty

Jak przywrócić biel wykładzinom, firanom i obiciom?

Jak przywrócić biel wykładzinom, firanom i obiciom?

Materiały w naszym domu nie mają łatwego życia. Oblewane, brudzone, traktowane dymem, tarmoszone przez dzieci i zwierzęta, ugniatane i plamione zasługują na odrobinę szacunku. Dlatego jeżeli chcemy się z nimi „przeprosić”, warto poznać skuteczne sposoby na przywrócenie im pierwotnego blasku.

odkurzanie białego dywanuCzyszczenie wykładzin

Znajdujące się pod naszymi nogami wykładziny są narażone na najsilniejsze zabrudzenia. Dlatego jeśli nie usuwaliśmy plam na bieżąco, będziemy musieli zdecydować się na silne środki chemiczne. Wykładziny możemy czyścić na dwa sposoby:

- na sucho:

W tym wypadku metoda polega na równomiernym pokryciu preparatem czyszczącym wybranej powierzchni, by następnie po upływie wyznaczonego czasu brud wraz z jego resztkami zebrać odkurzaczem. Jeżeli skorzystamy z odkurzacza z cyklinowaniem, możemy dodatkowo liczyć na usunięcie drobnoustrojów i roztoczy. Skorzystamy z tej metody w przypadku wykładzin z włókien naturalnych, takich jak sizal, wełna, jedwab czy kokos. Nie są one zbyt odporne na wodę: w przypadku gdy poszycie ich runa ma powyżej milimetra użyjmy piany, te krótsze możemy potraktować granulatem. Na najbardziej uporczywe zabrudzenia może być to za mało. Wówczas posiłkujmy się drugim sposobem.

- na mokro:

W tym wypadku użyjemy kombinacji odkurzacza piorącego oraz odpowiednio dobranego płynu czyszczącego. Ponieważ jest to sprzęt dość drogi, raczej będziemy musieli się w tym wypadku posiłkować pomocą wynajętego specjalisty. Warto jednak przed jego przybyciem nałożyć środek. Szukajmy takiego z dodatkiem aktywnego tlenu, który dość skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy i przygotowuje wykładzinę na czyszczenie.

Oba rodzaje materiałów możemy również potraktować punktowym preparatami w formie sprayu. Przydadzą się szczególnie w przypadku szybkiego wywabiania plam. Pamiętajmy, by przed ich zastosowaniem wytrzeć rozlaną ciecz ścierką i dokładnie wysuszyć. Używajmy ich zgodnie z zaleceniami, nie chcemy bowiem mieć na podłodze „placków” z przebarwieniami.

Po wyczyszczeniu wykładziny warto zadbać o jej przyszłość, nakładając impregnat, który będzie zapobiegał dalszym zabrudzeniom. Nie uchroni on dywanu w zupełności, ale na pewno zmniejszy podatność na plamienie.

Czyszczenie firan i zasłon

W przypadku tych ozdób okiennych będziemy musieli dobrać metodę działania w zależności od rozmiarów i charakteru plam, co zazwyczaj wynika z usytuowania w mieszkania. Najbardziej zabrudzone firanki znajdziemy w kuchni, ponieważ unoszące się w powietrzu cząsteczki tłuszczu nie tylko brudzą, ale pozostawiają też nieprzyjemne zapachy. Takie zasłony i firany musimy najpierw wymoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem proszku do prania (do białych tkanin) i proszku do pieczenia (utrwali biel), najlepiej pozostawiając je na kilkanaście godzin. Jeśli woda w misce jest brudna, musimy ją wymienić. Jeżeli zabrudzenia nie są tak poważne, możemy skrócić czas moczenia do godziny. W obu przypadkach koniecznie przed moczeniem trzepiemy firanki.

Najważniejszą zasadą jest trzymanie się temperatury 30-40 stopni Celsjusza, a samą metodę prania dobieramy do materiału, z którego wykonane są zasłonki. Ogólnie zalecane jest pranie ręczne, choć jeśli metka wskazuje, że firana wytrzyma czyszczenie w pralce, możemy zdać się na automatyczne metody. W tym wypadku warto włożyć je do poszewki poduszki lub powłóczki pościelowej, składając uprzednio w kostkę. Wybieramy oczywiście program do tkanin delikatnych.

Aby prawdziwie przywrócić biel, zarówno piorąc ręcznie, jak i automatycznie, niezbędne będzie wielokrotne płukanie. Jeśli chcemy, by brud i zapachy trzymały się od nich z dala, do ostatniego płukania dodajmy krochmalu, wybielacza albo niewielkiej ilości soli i octu w przypadku tkanin ze sztucznych materiałów (nylon, tergal, stylon). Doda im to sztywności i odporności, będą też lepiej się układać.

Firanki z nylonu przypinamy do suszenia na karniszach, bawełniane powinniśmy rozłożyć na ręcznikach. W obu wypadkach lepiej, jeśli przy oknach znajdą się jeszcze odrobinę wilgotne – w ten sposób lepiej się ułożą i będą się okazalej prezentować.usuwanie plam z białego obicia

Czyszczenie obić

Wymiana obić kanap czy foteli to naprawdę kosztowne przedsięwzięcie, dlatego lepiej pilnować, by nie uległy one zabrudzeniu. W przypadku rozlania płynu szybko wytrzyjmy plamę i wysuszmy ją dokładnie (możemy użyć suszarki), a następnie dobierzmy delikatny środek czyszczący. Pamiętajmy – roztwór kwasku cytrynowego pomoże nam z winem, atramentem czy kawą, ślady po długopisie usunie gliceryna, a tłuste plamy zniweluje amoniak. Jednak do całościowego wymycia obić potrzebny będzie środek chemiczny. Dla materiałów możemy użyć tych samych preparatów, co w przypadku wykładzin, pamiętajmy tylko o zmniejszeniu dawki, gdyż mamy do czynienia z delikatniejszymi splotami. Warto zawsze przetestować ich działania na mniej widocznym fragmencie mebla, da nam to pogląd jak tapicerka będzie wyglądać po skończonym czyszczeniu.

Dla obić ze skóry najlepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz parowy oraz specjalny środek czyszczący, a także wosk do zabezpieczenia. Do pokrewnych materiałów możemy zastosować następujące metody:

- skóra ekologiczna: czyszczenie gąbką (koniecznie białą – łatwo się barwi) za pomocą roztworu ciepłej wody i płatków mydlanych,

- filc: gąbka i płyn do prania wełny,

- szenile: bawełniana szmatka i woda z żelem do prania dokładnie zmyta czystą wodą.

- plusz: ścierka i woda z dodatkiem amoniaku (łyżka na szklankę), przecieramy trzykrotnie: dwa razy z włosem i raz pod włos.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?
Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych...
Czytaj więcej

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk
Aby skutecznie i w wygodny sposób uporządkować dom oraz teren wokół niego, konieczne będzie posłużenie się przeznaczonymi do tego celu narzędziami. Pr...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przywrócić biel wykładzinom, firanom i obiciom?