W czasie przygotowań do sezonu wiosennego będziemy mieli więcej pracy związanej z porządkowaniem, jeśli późną jesienią nie wykonaliśmy należycie generalnych porządków po sezonie letnim. Nie bez znaczenia będzie również jakość przeprowadzonych działań – jeśli przykładowo narzędzia zostały ledwie oczyszczone z brudu i położone w nieodpowiednim, na przykład wilgotnym miejscu, może się okazać, że pojawiła się na nich korozja – pozostaje nam albo dokładnie odczyścić metalowe
części, albo nabyć nowe. To też dobry czas, aby przygotować do sezonu letniego nożyce do żywopłotu, elektryczną kosę czy kosiarkę do trawy. Zwykle w miejscu przechowywania elektronarzędzi i przyborów ogrodowych składujemy też preparaty ochronne i nawozy – chociaż mają one długi czas ważności, warto sprawdzić, czy nadal nadają się do zastosowania.
Produkty na tej stronie
Szpadel prosty Magnusson 120 cm
Renowacji będą wymagać też meble ogrodowe, które chociaż zimowały z dala od śniegu, po poprzednim sezonie wymagają odświeżenia. Ich stan będzie widoczny po dokładnym umyciu – ubytki możemy uzupełnić odpowiednią szpachlówką (jeśli wykonane są z drewna), a jeśli zdecydujemy się je odmalować, zadbajmy też o impregnację, dzięki której przedłużymy żywotność wygodnych siedzisk, ławy czy stolików.
Po zimie czeka nas sprzątanie, ale zanim zajmiemy się nim w ogrodzie, zadbajmy o najbliższe otoczenie naszego domu. Zbadać należy drożność rynien, do których w czasie później jesieni i zimy dostały się zeschnięte liście, kurz, igliwie i szyszki. Po wyczyszczeniu rynien możemy oddać się porządkowaniu ogrodu – w nim również zaczynamy od zagrabienia liści i igieł
. Im szybciej to zrobimy, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia chorób na roślinach, które sąsiadują z
zeszłorocznymi pozostałościami. Jeśli łączymy prace porządkowe z niektórymi czynnościami ogrodowymi, takimi jak przycinanie, usuwamy przy okazji usunięte pędy i gałęzie. Zbieramy też resztki wszelkich okryw, jakie pozostawiliśmy naszym roślinom ostatniej jesieni, aby przygotować je na czas zimy. Zarówno trociny, jak i kora, tektura, włóknina czy juta spełniły już swoje zadanie i mogą zostać usunięte, tak aby do gleby bez problemu przedostawały się składniki odżywcze.
Oczyszczamy też glebę z chwastów, dzięki czemu w późniejszym czasie nasze rośliny zazielenią się szybciej i bujniej. Pielenie warto przeprowadzić właśnie w tym czasie – usunąć niepotrzebne rośliny jest bowiem łatwiej, a i pogoda jest bardziej ku temu sprzyjająca, niż upalne popołudnie. Grządki można też uporządkować, zwłaszcza ich brzegi.
Produkty na tej stronie
Nożyk do chwastów Magnusson
Specjalnej uwagi wymaga również miejsce, które w naszym ogrodzie jest przeznaczone na oczko wodne. Wszelkie rośliny, które pojawiły się w nim jako nieproszeni goście, powinny zostać usunięte – przyczyniłyby się do zanieczyszczenia wody, którą napuścimy do naszego ministawu. Tym samym usuniemy ryzyko pojawienia się w nim w niedługim czasie insektów i pasożytów. Okoliczne zraszacze przed pierwszym w sezonie uruchomieniem również powinny zostać doglądnięte, a ich mechanizmy oczyszczone i naoliwione.
Ponieważ już niedługo czeka nas czas przesadzania roślin, zawczasu zadbajmy o przygotowanie donic, które niedługo już będą ozdobą naszych balkonów, werand, tarasów i najbliższego otoczenia domu. Używane w poprzednim sezonie restaurujemy – dokładnie myjemy, a niektóre malujemy na wybrany kolor.