Produkty

Jak urządzić łazienkę w stylu francuskim

 Jak urządzić łazienkę w stylu francuskim

Szukając trendów w aranżacji wnętrz, możemy natknąć się na mieszkania czy poszczególne pomieszczenia urządzone w stylu francuskim. Jeśli nie odpowiada nam współczesna, minimalistyczna moda, warto poznać cechy szczególne tego stylu i urządzić w jego duchu np. łazienkę. Czym wyróżnia się wnętrze w tym stylu? W poniższym artykule poznasz szczegóły.

Wyznaczniki stylu francuskiego

Jest ich kilka – należą do nich przede wszystkim symetria, obecność antyków i ozdobnych detali, jasna i pastelowa kolorystyka oraz tkaniny. W urządzonym w oparciu o ten styl wnętrzu nie powinno więc zabraknąć pojawiających się parami elementów, np. lamp czy obrazów, starych stolików, sekretarzyków, szezlongów, foteli czy krzeseł (nie muszą być antykami, ale powinny być przynajmniej na nie stylizowane), a także firanek, baldachimów, abażurów czy narzut. Nieodzowna jest jasna, stonowana kolorystyka ścian, momentami wręcz pastelowa. Nie można zapomnieć o wysmakowanych detalach – zdobionych ramach luster, rzeźbionych wykończeniach przedmiotów, kryształowym żyrandolu czy lichtarzach.

meble retro

Styl francuski w łazience

Łazienka urządzona wg wymienionych powyżej wyznaczników stylu francuskiego będzie z pewnością pomieszczeniem eleganckim i szykownym. Z tego powodu często nazywa się ją salonem kąpielowym. Nie wolno jednak zapomnieć, że powinna przede wszystkim pozostać funkcjonalna i umożliwić komfortowe korzystanie z niej. Jak więc połączyć praktyczność z wyszukanym stylem?

Jak w każdej łazience, także i tu możemy zastosować płytki ceramiczne – najlepiej jednak ułożyć je jedynie na podłodze oraz w bezpośredniej bliskości wanny. Klasyczna podłoga w stylu francuskim to biało-czarna szachownica, która nada wnętrzu szyku i elegancji. 

szachownica z płytek

Ściany natomiast pomaluj odpowiednimi farbami odpornymi na działanie wilgoci, jak np. farbą do łazienek marki GoodHome. Wybierz kolor z naszej bogatej palety barw lub spróbuj stworzyć swój własny korzystając z nowoczesnego mieszalnika w jednym z naszych sklepów. 

Niezbędnym wyposażeniem łazienki w stylu francuskim jest również wolnostojąca wanna (w bardziej nowoczesnych realizacjach znajdziemy jednak również prysznic). Taka w stylu retro, z bogato zdobionymi nóżkami nada właściwego dla takiego wnętrza charakteru. Niezapomnij o bateriach łazienkowych, również retro - najważniejsze jednak, aby wszystkie baterie w łazience były w jednym stylu. Do pomieszczenia w stylu francuskim idealnie nada się seria baterii Etel.

bateria retro

Wśród mebli dominują natomiast elementy stosowane powszechnie w innych pomieszczeniach – komody, konsole czy krzesła. Pierwsze dwie mogą spełniać jednocześnie rolę szafki pod umywalkę, siedzisko z kolei umożliwi odłożenie na nim odzieży, które założymy po kąpieli.

Nie można zapominać o potrzebnym w łazience i spełniającym jednocześnie ważną rolę estetyczną lustrze – w łazience francuskiej powinna wyróżniać je elegancko ozdobiona rama, np. bielona lub złocona. Masz starą ramę okienną? Skorzystaj z naszych farb renowacyjnych, wstaw lustrzaną taflę i odmień swoje wnętrze.

Równie ważny będzie szereg detali charakterystycznych dla francuskiego stylu – w oknach mogą pojawić się lekkie zasłonki, a na suficie kryształowy żyrandol. Na ścianach zawieś obrazy bądź grafiki, na podłodze rozłóż puszysty dywanik. Sprawdzą się również wazony z kwiatami oraz zdobione pudełka na łazienkowe akcesoria. Czasem nawet niewielkim kosztem, jakim będzie wymiana uchwytów czy gałek w meblach, możesz sprawić, że Twoje wnętrze będzie wyglądało zupełnie inaczej.

uchwyty do mebli

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał
Choć rozmiar łazienki ma duże znaczenie, równie ważne są zastosowane w niej rozwiązania, które mogą sprawić, że będzie się ona wydawać b...
Czytaj więcej

Jak optycznie powiększyć wnętrze przy pomocy luster?

Jak optycznie powiększyć wnętrze przy pomocy luster?
Nie jest żadną tajemnicą, że lustra są w stanie optycznie powiększyć wnętrze. Skorygować jego kształt, nadać mu głębi i sprawić, że pomieszczenie będz...
Czytaj więcej

Jak stworzyć funkcjonalną strefę umywalkową?

Jak stworzyć funkcjonalną strefę umywalkową?
Strefa umywalkowa jest jedną z najważniejszych części łazienki – to właśnie w niej wykonujemy wszelkie czynności pielęgnacyjne wymagające precyz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
18.10.2016
Ja też pierwsze słyszę o francuskich łazienkach! Bardzo ciekawy artykuł :)
26.07.2015
przyznam, że nie słyszałam o stylu francuskim w urządzaniu łazienek. artykuł też nie dużo rozjaśnia, za mało zdjęć, żeby wyrobić sobie jakieś wyobrażenie.

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić łazienkę w stylu francuskim