Produkty

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski to rozwiązanie cieszące się sporym zainteresowaniem w całej Europie, bowiem cechuje się niezwykła prostotą i wygodą. Nie brakuje w nim również elementów naturalnych. Jego uniwersalność, zapoczątkowana przez artystę Carla Larssona, znajdzie zastosowanie w każdym mieszkaniu.

drewno w stylu skandynawskimWygoda i funkcjonalność

Styl skandynawski to przede wszystkim styl prosty. Gdyby opisać go w dwóch słowach, byłyby to: wygoda i funkcjonalność. Cała aranżacja sprowadza się do zaspokojenia obu potrzeb. We wnętrzu nie znajdziemy zbędnych mebli, akcesoriów i dodatków. Ograniczone są one do minimum. Pomieszczenie wypełnione będzie jedynie praktycznymi sprzętami, które zapewnią komfort i wygodę każdego dnia. Co istotne, wykorzystanie tylko niezbędnych elementów wpływa na łatwe utrzymanie lokum w czystości. Nierzadko wnętrze skandynawskie wypełnione jest leciwymi już meblami, których w rodzinnym domu przybywa od kilku pokoleń. Co ważne, nie poddaje się ich renowacji. Ich ponadczasowy urok podkreśla charakter pomieszczenia.

minimalizm umeblowanieCiepło

Warto zauważyć, że aranżacja skandynawska na pierwszy rzut oka może wydawać się surowa, czy nawet zimna. Tak jednak nie jest. Mimo powszechnego wykorzystania jasnych i pastelowych kolorów, wnętrza skandynawskie są wnętrzami ciepłymi. Zapewniają to często pojawiający się w nich kominek, pledy oraz odpowiednio zastosowane oświetlenie. Samo oświetlenie gra tu jedną z kluczowych ról. Związanie jest to z klimatem panującym u Skandynawów, a w szczególności z deficytem światła słonecznego. Chcąc ten deficyt wynagrodzić, zaczęto wpuszczać większą ilości światła przez duże, pozbawione zasłon okna. Dodatkowo we wnętrzach zaczęły się pojawiać lampy, świeczniki oraz lampiony.

Jasna kolorystyka

Oświetleniu sprzyjają jasne barwy, głównie biel. Kolor ten znajdziemy przeważnie na ścianach i drewnianych podłogach. Połączenie obu elementów sprawia, że nawet małe wnętrza dają wrażenie przestronnych. Miejmy na uwadze, że styl skandynawski to jednak nie tylko biel. Często pojawia się również błękit oraz akcenty w kolorze czerni i zieleni. Nie brak tu również pasków. Wszystko jednak w niewielkich ilościach.

Harmonia z naturą

Nie bez znaczenia jest fakt, że Skandynawowie żyją w harmonii z naturą. Tym samym, wnętrza ich mieszkań wypełnione są naturalnymi materiałami. Drewniane podłogi, tkaniny z bawełny i lnu czy kosze z wikliny są częścią każdego pomieszczenia. Czasami zamiast drewna wykorzystywana jest również sklejka, która dzięki swojej elastyczności znalazła szerokie zastosowanie w tym stylu. Wszystkie elementy dobrane są w taki sposób, że tworzą estetyczną całość.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga laminowana – jak układać panele?

Podłoga laminowana – jak układać panele?
Panele laminowane na długo uatrakcyjnią i zabezpieczą podłogę w Twoim salonie lub sypialni. Materiał ten jest trwały, łatwy w czyszczeniu, a do tego p...
Czytaj więcej

Ranking paneli podłogowych – sprawdź, jakie są najlepsze

Ranking paneli podłogowych – sprawdź, jakie są najlepsze
Szukasz sposobu na wykończenie podłogi w salonie lub sypialni? Postaw na rozwiązanie, w którym klasyczny styl spotyka się z nowoczesną funkcjon...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
09.10.2015
Wszędzie się czyta: wnętrze w stylu takim, wnętrze w stylu owakim. A czy jest jakiś styl polski - czemu o nim nie napiszecie??

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?