Skąd bierze się mech?
Mech należy do roślin, które potrafią rozwijać się i rozmnażać niemal na każdym podłożu oraz w każdych warunkach. Najlepiej czuje się jednak w miejscach wilgotnych i przysłoniętych cieniem. Z tego względu na porastanie mchem najbardziej narażone są dachy zacienione, które znajdują się pod drzewami lub w bliskiej odległości lasu. Nalot z mchu często występuje także na powierzchniach umiejscowionych w orientacji północ-południe, które dodatkowo od strony północnej są osłonięte koronami drzew. W takich warunkach brakuje odpowiedniego nasłonecznienia, które przyspiesza osuszanie połaci. Na naszych dachach mech pojawia się wraz z wiatrem, a do jego zakorzenienia niezbędna jest przynajmniej minimalna ilość podłoża. Najczęściej nie ma z tym problemu, bowiem tworzą ją kurz oraz opadające z drzew liście i pyłki. Na rozwój mchu wpływa także rodzaj powierzchni – najszybciej rozrasta się na dachach wykonanych z materiałów porowatych, czyli ceramicznych, cementowych i bitumicznych dachówkach oraz blaszanych pokryć z posypką.
Ozdoba czy niebezpieczeństwo?
Dla niektórych osób mech jest ciekawą ozdobą dachu, dlatego nie próbują go usuwać. Zielony nalot może wyglądać oryginalnie, jednak nie należy go lekceważyć. Niewielka ilość mchu nie jest groźna dla konstrukcji dachu, jednak jego duże nagromadzenie może skutkować obniżeniem parametrów fizykochemicznych pokrycia. Przyśpieszy to zdecydowanie proces korozji biologicznej, zmniejszy się także wytrzymałość połaci. Konsekwencją tego może być konieczność wymiany części dachu lub jego naprawa, co najczęściej wiąże się z dużymi kosztami. Mech należy zatem regularnie usuwać, warto także chronić dach przed ponownym porastaniem.
Usuwanie mchu z dachu
Mech z dachu należy usuwać regularnie, aby nie zdążył się rozmnożyć i rozprzestrzenić. Wykorzystać możemy do tego twardą szczotkę lub myjkę ciśnieniową. Do delikatnych powierzchni (np. gładkiej dachówki) lepiej użyć myjki, która nie spowoduje uszkodzenia powłoki. Jeżeli mech usuwamy z powierzchni porowatej, to zdecydowanie lepiej sięgnąć po szczotkę. Z jej pomocą dokładniej usuniemy wszystkie resztki, które wrastają w pory. W przypadku takich zabiegów należy zachować szczególną ostrożność, bowiem dach pokryty mchem jest bardzo śliski. Do usunięcia mchu możemy zatrudnić także ekipę specjalistów, która posiada odpowiedni do takich prac sprzęt i przygotowanie.