Płyn hamulcowy – jaką pełni funkcję?
Płyn hamulcowy odpowiedzialny jest przede wszystkim za przenoszenie siły nacisku z pedału na klocki hamulcowe. W związku z tym wpływa również na szereg innych zachowań rozpędzonego pojazdu. Dzięki niemu reakcja hamowania jest natychmiastowa, a zatem skraca się nie tylko czas, ale również droga hamowania samochodu. Jest to szczególnie istotne przy trudnych warunkach pogodowych, kiedy drogi są śliskie, a nad autem ciężko zapanować – wówczas błyskawiczne hamowanie jest w najwyższej cenie.
Dodatkowo płyn hamulcowy wpływa także na stan techniczny całego układu – zabezpiecza go przed korozją, absorbuje wodę, która mogłaby zamarzać w przewodach, przedłuża żywotność całego układu, jak i czas eksploatacji pojazdu. Jest to więc wielofunkcyjny preparat odpowiadający nie tylko za stan samochodu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – Twoje i innych użytkowników ruchu.
Porada eksperta Zanim zaczniemy wybierać najlepszy płyn hamulcowy do naszego samochodu, upewnijmy się, jaki jego rodzaj jest wymagany w danym pojeździe. Oznaczenia DOT 3, DOT 4, DOT 5 czy R3 pozwolą nam podjąć właściwą decyzję – nie powinno się mieszać ze sobą płynów różnego typu, dlatego należy zachować ostrożność. |
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Jeśli znamy już rodzaj potrzebnego nam płynu hamulcowego, możemy poznać właściwości poszczególnych modeli i wybrać ten o najlepszych parametrach. Taki preparat powinna charakteryzować zawartość rozpuszczalnika wynosząca ok. 70-80% - będzie to miało wpływ na jego higroskopijność czyli zdolności pochłaniania wody. Woda bowiem ma niekorzystne działanie na układ hamulcowy – obniża temperaturę wrzenia, a w okresie zimowym może zamienić się w lód i całkowicie zaburzyć zdolność hamowania pojazdu. W płynie hamulcowym powinniśmy znaleźć także około 20 % środka smarnego, dobrze wpływającego na poszczególne części systemu oraz kilka procent inhibitorów chroniących przed korodowaniem i utlenianiem się preparatu. Warto też zwrócić uwagę na lepkość kinetyczną odpowiadającą za optymalny opór przepływu płynu oraz odporność temperaturową – im wyższa temperatura wrzenia, tym lepiej. Temperaturę wrzenia warto każdorazowo sprawdzić podczas wizyty w warsztacie.
Jak wymienić płyn hamulcowy?
Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata lub po przejechaniu 40.000 km. Wykonanie tej czynności we własnym garażu nie jest trudne, choć wymaga pomocy drugiej osoby. Należy wjechać autem na podnośnik, a następnie zdjąć wszystkie koła. Odłączamy przewód z płynem hamulcowym, a druga osoba w tym czasie siedzi na miejscu kierowcy i naciska pedał hamowania, co skutkuje wypływaniem cieczy. Podczas spuszczania zanieczyszczonego płynu dolewamy do niego nowy – dlatego tak ważne jest wybranie rodzaju płynu, który był stosowany wcześniej. Mieszanie nowego i starego preparatu w zbiorniku pozwoli nam uniknąć zapowietrzenia układu. Po wymianie płynu można podłączyć przewód.