Produkty

Jak wybrać lampę wiszącą?

Jak wybrać lampę wiszącą?

Lampy wiszące często stanowią główne źródło światła w jadalni, salonie czy też w pokoju, a poza tym mogą być doskonałą dekoracją i decydować o nastroju i stylu danego wnętrza. Czym się kierować przy wyborze lampy wiszącej?

lampy wiszące w jadalniLampy jedno- i wielopunktowe. Decydując się na lampę wiszącą, możemy wybrać zarówno model o jednym punkcie świetlnym, jak i taki, który ma kilka niezależnych lamp, z których możemy stworzyć ciekawe kompozycje. Lampy jednopunktowe dobrze sprawdzą się w niewielkich wnętrzach, a także w urządzonych w tradycyjnym i minimalistycznym stylu. Nadają się np. do pokoju dziecka, w którym znajdują się także inne źródła światła, stanowiąc jedynie dodatkowe doświetlenie.

Lampy kilkupunktowe świetnie sprawdzą się jako źródło światła nad stołem w jadalni czy kuchni, pozwalając efektownie oświetlić stół w trakcie codziennych posiłków i rodzinnych spotkań. Kilka punktów świetlnych stworzy atmosferę elegancji, a także podkreśli piękno podawanych potraw oraz zastawy stołowej.

Jeśli lubimy elastyczne rozwiązania, warto wybrać lampy sufitowe, które pozwalają na regulowanie długości kabla – tak aby móc doświetlić daną powierzchnię zarówno mocnym, skoncentrowanym snopem światła, jak i rozproszonym, umiejscowionym pod sufitem.

Prosto czy z przepychem?

Wraz z popularnością mody na minimalistyczne, industrialne i loftowe wnętrza rośnie też zainteresowanie prostymi rozwiązaniami. Jeśli więc nasze mieszkanie nawiązuje do tych trendów, warto wybrać prostą lampę z klasycznym kloszem, bez zbędnych zdobień – tu sprawdzą się zarówno te wykończone z metalicznym połyskiem, jak i z naturalnego szkła lub papieru. Wiele prostych aranżacji można ożywić mocnym akcentem w postaci pełnej przepychu, dekoracyjnej lampy, której kształt nawiązuje do wystawnych żyrandoli i dodaje wnętrzu eleganckiego szyku ze szczyptą nowoczesności. W nowoczesnych aranżacjach cenione są naturalne materiały, które nie przytłaczają zdobieniami czy wyszukaną formą, a są jedynie uzupełnieniem prostego, pełnego harmonii wnętrza. Bardzo efektownie prezentują się także modne lampy bez klosza – jedynie z dużą, ozdobną żarówką.

Do wyboru mamy także różne kształty kloszy – okrągłe, półokrągłe lub też stożkowe. Do wnętrz rustykalnych można wybrać lampy z florystycznymi ornamentami lub dekoracyjnymi abażurami – z tkaniny i papieru czy też z ciekawymi ceramicznymi zdobieniami.

Wybierając lampę do salonu, warto zdecydować się na taką, która zapewni przytłumione, przyjemne światło, które nie będzie razić ani odbijać się np. na ekranie telewizora. Sprawdzą się w tej roli papierowe abażury, które pozwalają stworzyć bardzo przytulny i ciepły nastrój i które nie męczą wzroku.

Do pokoju dziecięcego warto wybierać lampy, które będą uzupełnieniem innego źródła światła, na przykład przy biurku, a nie dominującym elementem. Warto więc zdecydować się na główne oświetlenie, które stylem będzie pasować do pozostałych punktów świetlnych, a do tego będzie przytłumione i przyjazne dla oczu.lampa wisząca

Szukając lampy do jadalni czy też nad stół w kuchni, można wybrać rozwiązania z mocniejszym, bardziej skoncentrowanym strumieniem światła, tak aby wyeksponować piękno zastawy i podawanych potraw. Tutaj warto zdecydować się na kilka punktów świetlnych z możliwością regulacji długości, kierunku lub kąta padania światła. Ważne, aby dobrać je tak, aby równomiernie oświetlało cały stół – liczy się więc zarówno ilość punków świetlnych, jak i odległość od stołu – jeśli ten jest dłuższy niż 1 m, lampę warto zawiesić na wysokości około 60-90 cm nad jego powierzchnią. Tutaj sprawdzą się nieprzezroczyste, otwarte klosze, które pozwalają skoncentrować i odpowiednio skierować strumień światła na daną powierzchnię.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na zimę może sprawić, że ten czas będzie wy...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać lampę wiszącą?