Produkty

Jak wybrać lampę wiszącą?

Jak wybrać lampę wiszącą?

Lampy wiszące często stanowią główne źródło światła w jadalni, salonie czy też w pokoju, a poza tym mogą być doskonałą dekoracją i decydować o nastroju i stylu danego wnętrza. Czym się kierować przy wyborze lampy wiszącej?

lampy wiszące w jadalniLampy jedno- i wielopunktowe. Decydując się na lampę wiszącą, możemy wybrać zarówno model o jednym punkcie świetlnym, jak i taki, który ma kilka niezależnych lamp, z których możemy stworzyć ciekawe kompozycje. Lampy jednopunktowe dobrze sprawdzą się w niewielkich wnętrzach, a także w urządzonych w tradycyjnym i minimalistycznym stylu. Nadają się np. do pokoju dziecka, w którym znajdują się także inne źródła światła, stanowiąc jedynie dodatkowe doświetlenie.

Lampy kilkupunktowe świetnie sprawdzą się jako źródło światła nad stołem w jadalni czy kuchni, pozwalając efektownie oświetlić stół w trakcie codziennych posiłków i rodzinnych spotkań. Kilka punktów świetlnych stworzy atmosferę elegancji, a także podkreśli piękno podawanych potraw oraz zastawy stołowej.

Jeśli lubimy elastyczne rozwiązania, warto wybrać lampy sufitowe, które pozwalają na regulowanie długości kabla – tak aby móc doświetlić daną powierzchnię zarówno mocnym, skoncentrowanym snopem światła, jak i rozproszonym, umiejscowionym pod sufitem.

Prosto czy z przepychem?

Wraz z popularnością mody na minimalistyczne, industrialne i loftowe wnętrza rośnie też zainteresowanie prostymi rozwiązaniami. Jeśli więc nasze mieszkanie nawiązuje do tych trendów, warto wybrać prostą lampę z klasycznym kloszem, bez zbędnych zdobień – tu sprawdzą się zarówno te wykończone z metalicznym połyskiem, jak i z naturalnego szkła lub papieru. Wiele prostych aranżacji można ożywić mocnym akcentem w postaci pełnej przepychu, dekoracyjnej lampy, której kształt nawiązuje do wystawnych żyrandoli i dodaje wnętrzu eleganckiego szyku ze szczyptą nowoczesności. W nowoczesnych aranżacjach cenione są naturalne materiały, które nie przytłaczają zdobieniami czy wyszukaną formą, a są jedynie uzupełnieniem prostego, pełnego harmonii wnętrza. Bardzo efektownie prezentują się także modne lampy bez klosza – jedynie z dużą, ozdobną żarówką.

Do wyboru mamy także różne kształty kloszy – okrągłe, półokrągłe lub też stożkowe. Do wnętrz rustykalnych można wybrać lampy z florystycznymi ornamentami lub dekoracyjnymi abażurami – z tkaniny i papieru czy też z ciekawymi ceramicznymi zdobieniami.

Wybierając lampę do salonu, warto zdecydować się na taką, która zapewni przytłumione, przyjemne światło, które nie będzie razić ani odbijać się np. na ekranie telewizora. Sprawdzą się w tej roli papierowe abażury, które pozwalają stworzyć bardzo przytulny i ciepły nastrój i które nie męczą wzroku.

Do pokoju dziecięcego warto wybierać lampy, które będą uzupełnieniem innego źródła światła, na przykład przy biurku, a nie dominującym elementem. Warto więc zdecydować się na główne oświetlenie, które stylem będzie pasować do pozostałych punktów świetlnych, a do tego będzie przytłumione i przyjazne dla oczu.lampa wisząca

Szukając lampy do jadalni czy też nad stół w kuchni, można wybrać rozwiązania z mocniejszym, bardziej skoncentrowanym strumieniem światła, tak aby wyeksponować piękno zastawy i podawanych potraw. Tutaj warto zdecydować się na kilka punktów świetlnych z możliwością regulacji długości, kierunku lub kąta padania światła. Ważne, aby dobrać je tak, aby równomiernie oświetlało cały stół – liczy się więc zarówno ilość punków świetlnych, jak i odległość od stołu – jeśli ten jest dłuższy niż 1 m, lampę warto zawiesić na wysokości około 60-90 cm nad jego powierzchnią. Tutaj sprawdzą się nieprzezroczyste, otwarte klosze, które pozwalają skoncentrować i odpowiednio skierować strumień światła na daną powierzchnię.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!
Światło, nie tylko słoneczne, w naturalny w sposób reguluje naszą aktywność oraz nastrój. Nie bez powodu w jasnych, ciepłych wnętrzach czujemy się kom...
Czytaj więcej

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?
Ograniczony metraż, zbyt mała liczba pokoi, brak funduszy na remont – to wszystko sprawia, że niekiedy musimy zorganizować przestrzeń wielofunkc...
Czytaj więcej

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?
Przedpokój to pomieszczenie, które robi pierwsze wrażenie, jest wizytówką naszego wnętrza i zaprasza gości do środka. Powinno to być jednak miejsce ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać lampę wiszącą?