Produkty

Jak wykonać ombre na meblach lub ścianie?

Jak wykonać ombre na meblach lub ścianie?

Cieniowanie to trend, który stał się niezwykle popularny. Obecnie stosowany jest nie tylko w zakresie mody lub stylizacji fryzur. Powoli przenika także do naszych wnętrz, dodając ścianom oraz wyposażeniu życia, wigoru i kolorytu.

jak wykonać ombre na ścianieOmbre, czyli gradientowe zdobienie ścian, kusi swoją oryginalnością oraz wdziękiem. Główna zasada stosowania tego rodzaju techniki dekoracyjnej opiera się przede wszystkim na zastosowaniu jednej, mocnej barwy na dole ściany i stopniowaniu jej odcienia, idąc ku górze. Coś na wzór tęczy – ale nie różnokolorowej. Płynne przenikanie się jednej barwy w delikatniejsze odcienie jest oczywiście w pełni zaplanowane. Kontrolujemy je, dobierając odpowiednio jaśniejsze tony jednego koloru.

Ombre – skojarzenie lata

Wyobraźmy sobie, że na naszej ścianie połyskuje turkusowy kolor będący iluzją wody w oceanie. Powoli aż do samej góry wspomniany turkus przechodzi w coraz jaśniejsze tony, które dają wrażenie połyskującej tafli wody. Czy możemy wyobrazić sobie lepszy widok?

Ombre jako jedna z metod dekoracyjnych naszych ścian sprawdza się najlepiej w zakresie tworzenia niepowtarzalnego nastroju. W takich wnętrzach chce się odpoczywać. Idealnie prezentuje się też we wnętrzach dobrze doświetlonych. Wówczas za każdym razem, gdy na ścianę spadną promienie słoneczne, będziemy uzyskiwać niezwykle promienny efekt lustrzanego odbicia.

Sztuka cieniowania w praktyce

Wybraliśmy już tonację kolorów, która nas interesuje, może być nią kolor niebieski, pomarańczowy, zielony. Pozostaje tylko wykonać dekoracyjny wzór. W jaki sposób?

farba ombre CastoramaTradycyjnie, rozpoczynamy od przygotowania powierzchni, którą będziemy malować. Zabezpieczamy wszystkie krawędzie, sufit, a całą ścianę pokrywamy podkładem gruntującym.

Całość ściany przykrywamy kolorem bazowym. Najczęściej jest to biały. Kiedy ściana przeschnie, dzielimy ja na 5 części: trzy szersze i dwie węższe. Zaczynamy malowanie od dołu ściany. Dobieramy najciemniejszą barwę. Każdą kolejną rozjaśniamy, malując dekoracyjne pasy. Idąc do góry, stosujemy coraz jaśniejszą tonację. Granice pomiędzy poszczególnymi pasami kolorów rozcieramy gąbką lub pędzlem. Ważne, aby każdy pas malować czystym wałkiem.

Ombre na meblach wykonujemy podobnie. Tutaj konieczne będzie jednak zastosowanie innych, odpowiednich do danego materiału farb. Jeśli chcemy pomalować w ten sposób komodę dobrym sposobem na ombre będzie tonowanie poszczególnych szuflad.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Rodzaje farb kredowych

Rodzaje farb kredowych
Farby kredowe są stosowane w celu odnowienia przedmiotów wykonanych z drewna. Na korzyść tego rodzaju emalii przemawia przede wszystkim to, że ...
Czytaj więcej

Co to jest farba kredowa?

Co to jest farba kredowa?
Farba kredowa doskonale sprawdza się podczas odnawiania drewnianych mebli. Łatwość aplikacji i brak konieczności szlifowania starych powłok to bezsprz...
Czytaj więcej

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?
Dobrze urządzona sypialnia jest wnętrzem, w którym chętnie odpoczywamy. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki sprawia, że w p...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać ombre na meblach lub ścianie?