Produkty

Jak wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem piętrowym?

Jak wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem piętrowym?

Łóżka piętrowe to meble, które szczególnie chętnie wybieramy do pokoju dziecinnego. Nie chodzi już tylko o oszczędność miejsca i ulokowanie dwóch mebli służących do spania na niewielkiej powierzchni. Nowoczesne łóżka piętrowe są pojedyncze i przypominają antresole. Jak zaaranżować wolną przestrzeń pod nimi?

łóżko piętrowe z drabinkąZalety łóżka piętrowego

Łóżko tego typu jest z pewnością nie lada atrakcją dla naszego dziecka. Posłanie, na które można wspiąć się po drabince, to nie tylko miejsce odpoczynku, ale także spędzania wolnego czasu i zabawy. Główne korzyści płynące z takiego rozwiązania są jednak zupełnie innej natury. Przede wszystkim łóżko ulokowane pod sufitem daje możliwość rozsądnego i funkcjonalnego zagospodarowania niemal całej powierzchni pokoju dziecięcego, który często nie należy do największych. Miejsce to możemy zaaranżować w taki sposób, jaki uznamy za stosowny, jednak na rynku znajdziemy także gotowe już rozwiązania.

Łóżko piętrowe w zestawie

Projektanci mebli wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i urozmaicają swoje dokonania, czyniąc je coraz bardziej funkcjonalnymi i użytecznymi. Ramy łóżek dostępne są bowiem w komplecie z biurkami, regałami czy wysuwanymi szufladami, które rozwiązują problem dokupowania osobnych mebli do pokoju. Znajdziemy także całe segmenty, w których skład wchodzi łóżko, ale też szafa, biurko i dodatkowe regały z półkami. Korzystając z takich gotowych zestawów, zyskujemy niemal kompletne wyposażenie dziecięcego pokoju, gotowe do ulokowania na niewielkiej przestrzeni – pod łóżkiem.

Decydując się na gotowe projekty, zyskujemy w większości przypadków miejsce do pracy i kącik do nauki. Jednak możemy także wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem na stworzenie oazy relaksu i odpoczynku. Niektóre projekty łóżek piętrowych wykorzystują przestrzeń pod nimi, czyniąc z nich obszar zabawy, często osłonięty kolorowym materiałem, w którym umieszczono nawet okienka.

Własne aranżacjepoduszka colour srttandard castorama

Przestrzeń wyznaczoną przez ramy piętrowego łóżka możemy zaaranżować więc co najmniej na trzy sposoby – kącik do nauki, garderobę, a także jako miejsce zabawy. Nie musimy w tym celu ograniczać się do gotowych rozwiązań, ale wykorzystać własną wyobraźnię, wprowadzając w życie indywidualne pomysły.

Warto zorganizować kompletny kącik do pracy, wstawiając pod łóżkiem kupione osobno biurko i meble biurowe. W ten sposób w jednym miejscu nasze dziecko będzie miało pod ręką wszystko, co jest niezbędne do nauki i odrabiania zadań domowych, łącznie z komputerem, podręcznikami i innymi pomocami naukowymi.

Wolne miejsce warto także całkowicie zabudować meblami, które pomieszczą zdecydowaną większość dziecięcej garderoby. Dzięki temu pozostała część pokoju zyska na przestronności i nie będzie niepotrzebnie zastawiana masywnymi meblami.

Jeżeli natomiast chcemy przeznaczyć wolne miejsce do zabawy, również na taką aranżację jest kilka sposobów. Najprostszym z ich jest ułożenie miękkiego, grubego dywanu tuż pod łóżkiem i ustawienie dookoła pudeł z zabawkami czy klockami. Możemy tez ustawić niewielki stolik wraz z parą krzeseł – z pewnością przypadną one do gustu małemu rysownikowi czy malarzowi. Oczywiście w pobliżu powinien znaleźć się też regał lub szafka, która pomieści niezbędne akcesoria plastyczne.

Do spodniej części posłania możemy także przymocować domową huśtawkę, na której nasze dziecko będzie spędzało czas. Innym rozwiązaniem są liczne poduchy – mniejsze i większe, gdzie dziecko będzie mogło czytać, odpoczywać czy oglądać telewizję. Jeśli chcemy umieścić w pokoju dziecka telewizor, warto zrobić to w takim miejscu, by wygodne było oglądanie go spod łóżka. Tutaj, poza poduchami, przydać się może duża pufa, która dostosowuje się do pozycji korzystającej z niej osoby. Możemy zastąpić ją także miękkim i dużym fotelem.

Wszystkim czynnościom – zarówno pracy, nauce, jak i zabawie – sprzyjać będzie odpowiednie światło. Jego dobór i jakość będą szczególnie ważne w przypadku kącika do nauki, jednak z pewnością będzie ono także sprzyjać każdej formie odpoczynku. Nie możemy więc o nim zapomnieć, jeśli chcemy efektywnie i ergonomicznie wykorzystać możliwości, jakie daje nam przestrzeń pod łóżkiem piętrowym.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?

Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?
Półki jako drobne elementy meblowe do przechowywania rozmaitych przedmiotów należą do niezwykle uniwersalnego wyposażenia. Nadają się wł...
Czytaj więcej

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?
Przechowywanie kosmetyków w łazience powinno być dobrze rozplanowane. To ułatwi sprzątanie łazienki i pozwoli uniknąć każdorazowego szukania potrzebny...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo – jak powiesić półkę

Instrukcja wideo – jak powiesić półkę
Niektóre drobne prace remontowe czy te związane z urządzaniem powinniśmy być w stanie wykonać samodzielnie. Powieszenie półki nie należy do skomplikow...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.02.2016
Pokój synka jest bardzo mały więc łózko piętrowe to idealne rozwiązanie. pod nim ma biureczko i szafkę

Ocena i komentarz dla:

Jak wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem piętrowym?