Zalety łóżka piętrowego
Łóżko tego typu jest z pewnością nie lada atrakcją dla naszego dziecka. Posłanie, na które można wspiąć się po drabince, to nie tylko miejsce odpoczynku, ale także spędzania wolnego czasu i zabawy. Główne korzyści płynące z takiego rozwiązania są jednak zupełnie innej natury. Przede wszystkim łóżko ulokowane pod sufitem daje możliwość rozsądnego i funkcjonalnego zagospodarowania niemal całej powierzchni pokoju dziecięcego, który często nie należy do największych. Miejsce to możemy zaaranżować w taki sposób, jaki uznamy za stosowny, jednak na rynku znajdziemy także gotowe już rozwiązania.
Łóżko piętrowe w zestawie
Projektanci mebli wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i urozmaicają swoje dokonania, czyniąc je coraz bardziej funkcjonalnymi i użytecznymi. Ramy łóżek dostępne są bowiem w komplecie z biurkami, regałami czy wysuwanymi szufladami, które rozwiązują problem dokupowania osobnych mebli do pokoju. Znajdziemy także całe segmenty, w których skład wchodzi łóżko, ale też szafa, biurko i dodatkowe regały z półkami. Korzystając z takich gotowych zestawów, zyskujemy niemal kompletne wyposażenie dziecięcego pokoju, gotowe do ulokowania na niewielkiej przestrzeni – pod łóżkiem.
Decydując się na gotowe projekty, zyskujemy w większości przypadków miejsce do pracy i kącik do nauki. Jednak możemy także wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem na stworzenie oazy relaksu i odpoczynku. Niektóre projekty łóżek piętrowych wykorzystują przestrzeń pod nimi, czyniąc z nich obszar zabawy, często osłonięty kolorowym materiałem, w którym umieszczono nawet okienka.
Własne aranżacje
Przestrzeń wyznaczoną przez ramy piętrowego łóżka możemy zaaranżować więc co najmniej na trzy sposoby – kącik do nauki, garderobę, a także jako miejsce zabawy. Nie musimy w tym celu ograniczać się do gotowych rozwiązań, ale wykorzystać własną wyobraźnię, wprowadzając w życie indywidualne pomysły.
Warto zorganizować kompletny kącik do pracy, wstawiając pod łóżkiem kupione osobno biurko i meble biurowe. W ten sposób w jednym miejscu nasze dziecko będzie miało pod ręką wszystko, co jest niezbędne do nauki i odrabiania zadań domowych, łącznie z komputerem, podręcznikami i innymi pomocami naukowymi.
Wolne miejsce warto także całkowicie zabudować meblami, które pomieszczą zdecydowaną większość dziecięcej garderoby. Dzięki temu pozostała część pokoju zyska na przestronności i nie będzie niepotrzebnie zastawiana masywnymi meblami.
Jeżeli natomiast chcemy przeznaczyć wolne miejsce do zabawy, również na taką aranżację jest kilka sposobów. Najprostszym z ich jest ułożenie miękkiego, grubego dywanu tuż pod łóżkiem i ustawienie dookoła pudeł z zabawkami czy klockami. Możemy tez ustawić niewielki stolik wraz z parą krzeseł – z pewnością przypadną one do gustu małemu rysownikowi czy malarzowi. Oczywiście w pobliżu powinien znaleźć się też regał lub szafka, która pomieści niezbędne akcesoria plastyczne.
Do spodniej części posłania możemy także przymocować domową huśtawkę, na której nasze dziecko będzie spędzało czas. Innym rozwiązaniem są liczne poduchy – mniejsze i większe, gdzie dziecko będzie mogło czytać, odpoczywać czy oglądać telewizję. Jeśli chcemy umieścić w pokoju dziecka telewizor, warto zrobić to w takim miejscu, by wygodne było oglądanie go spod łóżka. Tutaj, poza poduchami, przydać się może duża pufa, która dostosowuje się do pozycji korzystającej z niej osoby. Możemy zastąpić ją także miękkim i dużym fotelem.
Wszystkim czynnościom – zarówno pracy, nauce, jak i zabawie – sprzyjać będzie odpowiednie światło. Jego dobór i jakość będą szczególnie ważne w przypadku kącika do nauki, jednak z pewnością będzie ono także sprzyjać każdej formie odpoczynku. Nie możemy więc o nim zapomnieć, jeśli chcemy efektywnie i ergonomicznie wykorzystać możliwości, jakie daje nam przestrzeń pod łóżkiem piętrowym.