Produkty

Jaką roletę wybrać na drzwi balkonowe?

Jaką roletę wybrać na drzwi balkonowe?

Drzwi prowadzące na balkon mają duże rozmiary, przez co wymagają specjalnego zabezpieczenia przed słońcem. W jaki sposób ochronić wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem i osłonić się przed odblaskami na ekranie telewizora czy laptopa, na którym pracujemy? Przedstawiamy sposoby na rozwiązanie tych i innych problemów, jakie przysparzają nam drzwi balkonowe wystawione na działanie promieni słonecznych.

Easy roletka Nature 69 x 210 cm sparkling 2
Easy roletka Nature 69 x 210 cm sparkling 2

Drzwi balkonowe – im większe, tym lepsze?

Drzwi prowadzące na balkon lub taras charakteryzują się dużą powierzchnią, którą niemal w całości wypełnia szklana szyba. Wraz z pozostałymi oknami tworzy przestrzeń, przez którą światło dzienne rozświetla i ociepla wnętrze naszego domu. To korzystna sytuacja w miesiącach zimowych, kiedy dni są zbyt krótkie, by w pełni cieszyć się słońcem. Inaczej jest latem, kiedy okna i drzwi balkonowe skierowane są na południe lub zachód, a wpadające promienie słońca tworzą rażące odbłyski na metalicznych powierzchniach i utrudniają korzystanie z ekranu laptopa i telewizora. Konieczne jest wtedy ograniczenie ich dostępu.

O ile w przypadku okien zadanie to możemy zrealizować na wiele sposobów, drzwi prowadzące na balkon lub taras spełniają też funkcję komunikacyjną, a tradycyjne firany i zasłony utrudniają wychodzenie z wnętrza domu i swobodny powrót z tarasu, ogrodu lub balkonu.

Roleta zaciemniająca 68 x 215 cm grafitowa
Roleta zaciemniająca 68 x 215 cm grafitowa

Zasłonięcie okien to nie wszystko!

Idealne rozwiązanie problemu ograniczenia ilości światła przenikającego do wnętrza domu powinno uwzględnić następujące aspekty:

- skuteczne osłonięcie przed światłem słonecznym,

- stworzenie nieprzeziernej dla postronnych osób zasłony blokującej wgląd do naszych pomieszczeń z zewnątrz,

- umożliwienie wygodnego otwierania drzwi balkonowych, wychodzenia z domu i wchodzenia,

- łatwość montażu i ewentualnie demontażu bez ingerencji w stolarkę drzwiową i okienną,

- możliwość zdejmowania w czasie mycia szyb okiennych i drzwiowych,

- łatwość utrzymywania w czystości,

- możliwość sterowania ilością światła przenikającego do wnętrza domu,

- brak uciążliwych dźwięków towarzyszących podmuchom wiatru,

- niezawodność mechanizmu podnoszenia i opuszczania bądź całkowitego zasłaniania i odsłaniania,

- umożliwienie dostępu do klamki drzwiowej,

- wygląd osłony okiennej dopełniający zastosowaną aranżację salonu,

- ograniczenie swobodnego dostępu do pomieszczeń owadów.

Porada eksperta:

W praktyce trudno znaleźć osłonę okienną spełniającą wszystkie powyższe wymogi i decydując się na konkretne rozwiązanie, dobrze jest znać jego zalety i wady, aby wybrać taki sposób zasłonięcia drzwi balkonowych, który spełni najważniejsze dla nas wymogi. Przykładowo – najskuteczniejsze zaciemnienie wnętrza i dodatkowo ochronę przed włamaniem zapewnią nam żaluzje zewnętrzne, jednak ich zastosowanie utrudni nam płynną komunikację między wnętrzem domu a balkonem, tarasem lub ogrodem, wymagać też będzie rezygnacji z uzyskania walorów dekoracyjnych.

Roleta Colours Dzień/Noc 68 x 215 cm bordowa
Roleta Colours Dzień/Noc 68 x 215 cm

Tradycyjne sposoby na zasłonięcie drzwi balkonowych

Kompozycja, jaką tworzą umiejętne dobrane do siebie firany i zasłony, które kolorystyką i wzorami nawiązują do zastosowanej w salonie aranżacji, jest efektowna i wyrazista. Głównym tego powodem jest duża powierzchnia, jaką zajmują rozwieszone na oknach i drzwiach balkonowych firany, podkreślona pionowymi pasami wyznaczanymi przez zsunięte zasłony.

Jednak nawet gdyby te ostatnie rozciągnąć na całą szerokość okien i drzwi, nie uzyskamy całkowitego zasłonięcia wnętrza mieszkania lub domu, chyba że na karniszach zawisną grube, aksamitne kotary. Te z kolei nie wzbogacą każdej aranżacji, a dodatkowo po krótkim czasie staną się siedliskiem alergenów, zwłaszcza że z racji swojego ciężaru i uciążliwego zawieszania oraz zdejmowania z karnisza, zniechęcają do częstego prania.

Czy wiesz, że...

Dodatkową wadą ciężkich zasłon jest zdolność do wzniecania kurzu osiadłego na materiale w czasie każdorazowego zasłonięcia i odsłonięcia po karniszu. Przebywanie w pomieszczeniu zakurzonym nie należy do przyjemności dla każdego, a w szczególnie dla osób podatnych na alergię wywołaną kurzem i pyłkami przenikającymi przez otwarte lub uchylone drzwi balkonowe.

Roleta plisowana 68 x 210 cm biała
Roleta plisowana 68 x 210 cm biała

Lepszy, bo bardziej zwiewny efekt dekoracyjny zapewnią nam zasłony z lekkich tekstyliów, które dostępne są w bogatej palecie materiałów wykonania, kolorów i wzorów. To malowniczy sposób na zasłonięcie okien i drzwi balkonowych, ale utrudniający dostęp do klamki drzwiowej i swobodne przemieszczanie się między wnętrzem mieszkania a płytą balkonową lub tarasową.

Z racji utrudnionego dostępu do zawieszonego nad otworem okiennym i drzwiowym karnisza, zasłony i firany lepiej sprawdzają się w blokach z wielkiej płyty i tych wnętrzach, w których sufit nie jest umiejscowiony na dużej wysokości. Warto też na zasłony wybierać te spośród tekstyliów, które z biegiem czasu nie tracą wyrazistych barw pod wpływem promieniowania UV.

Roletka Colours Dzień/Noc 83 x 215 cm kremowa
Roletka Colours Dzień/Noc 83 x 215 cm

Jaki rodzaj osłony na drzwi balkonowe wybrać?

Do przeszłości należy sytuacja, w której producenci rolet oferowali serie jednolitych pod względem kolorystyki i wzorów modeli nieuwzględniających większych rozmiarów, odpowiadających długością i szerokością drzwiom balkonowym. Obecnie jednolity wygląd zasłon okiennych tego typu można zastosować na większości przeszkleń w salonie graniczącym z balkonem lub tarasem. Zawieszenie ich jest sposobem na skuteczne odcięcie dopływu promieni słonecznych, a poszczególne modele rolet – czego najlepszym przykładem są rolety dzień-noc – umożliwiają precyzyjne sterowanie ilością nasłonecznienia w pomieszczeniach mieszkalnych przy zachowaniu poczucia intymności. Osłony tego typu stanowią bowiem skuteczną ochronę przed spojrzeniami z zewnątrz budynku.

Kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania rolet jest łatwość montażu bez konieczności wiercenia otworów w stolarce okiennej. Wiele spośród modeli rolet mocuje się bezinwazyjnie, a ścisłe przyleganie kolorowego materiału tekstylnego do przeszklonego skrzydła drzwiowego nie skutkuje trzepotaniem przy silniejszych podmuchach wiatru. Ponieważ dokładne dopasowanie do przeszkleń drzwi balkonowych nie utrudnia dostępu do klamki, w każdej chwili możliwe jest otwarcie drzwi balkonowych, ich uchylenie bądź szczelne zamknięcie.

Porada eskperta:

Szybki i nieskomplikowany montaż rolet oznacza również łatwość ich zdemontowania, czyli chwilowego usunięcia kasety lub nawiniętego zwoju rolety w czasie mycia okien. Ponieważ materiały do wykonania osłon tego typu zawierają dodatek tworzyw sztucznych, łatwo zadbać o ich czystość, a kolorystyka nie traci na wyrazistości pod wpływem światła słonecznego.

Innym rozwiązaniem, jakie można z powodzeniem zastosować na drzwiach balkonowych, jest zawieszenie plisy, której możliwości rozsunięcia w różnorakich konfiguracjach jest bogatsza od standardowych rolet. Wybierając ten właśnie rodzaj osłony drzwiowej warto zwrócić uwagę na tak dobrane składniki tekstylne, które umożliwiają łatwe wyczyszczenie z zabrudzeń i nie przyjmują trwałych zaplamień.

Plisa Verona 61,5 x 150 cm turkusowa
Plisa Verona 61,5 x 150 cm turkusowa

Producenci tego typu zasłon na szyby proponują również rozwiązania nawiązujące do popularnego modelu rolet dzień-noc. Plisy takie składają się z dwóch materiałów o odmiennych właściwościach – jeden z nich jest przezierny, drugi ma właściwości zaciemniające. Podobnie jak rolety do samodzielnego montażu, plisy umieszcza się wzdłuż szyby w sposób bezinwazyjny, a wielość dostępnych kolorów sprawia, że z łatwością wybrać można model stanowiący dopełnienie kompozycyjne zastosowanej aranżacji w salonie.

Opisane powyżej rozwiązania nie okazują się skuteczne w utrudnianiu dostępu do wnętrz mieszkalnych owadów. W tym zakresie działania bezkonkurencyjne okazują się moskitiery, które rozwieszane są ściśle wg wymiarów skrzydła okiennego i drzwiowego od strony zewnętrznej. Nie tylko stanowią one dodatkową zasłonę przed niechcianymi, uciążliwymi organizmami, ale również w ograniczonym zakresie przed promieniami słońca. Z kolei rozwieszona moskitiera uniemożliwi wydostanie się z wewnątrz domu ciekawskich świata czworonogów. Zasłona tego typu jest wygodna do zdejmowania i ponownego naciągania, przez co za pomocą częstego prania zachowamy ją w czystości na czas przekraczający jednosezonową użyteczność.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – które wybrać?

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – które wybrać?
Rolety osłaniają wnętrze domu przed dużym natężeniem naturalnego światła. Zapewniają też większą prywatność, co przydaje się zwłaszcza w mieszkaniach ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaką roletę wybrać na drzwi balkonowe?