Produkty

Jaką roletę wybrać na drzwi balkonowe?

Jaką roletę wybrać na drzwi balkonowe?

Drzwi prowadzące na balkon mają duże rozmiary, przez co wymagają specjalnego zabezpieczenia przed słońcem. W jaki sposób ochronić wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem i osłonić się przed odblaskami na ekranie telewizora czy laptopa, na którym pracujemy? Przedstawiamy sposoby na rozwiązanie tych i innych problemów, jakie przysparzają nam drzwi balkonowe wystawione na działanie promieni słonecznych.

Easy roletka Nature 69 x 210 cm sparkling 2
Easy roletka Nature 69 x 210 cm sparkling 2

Drzwi balkonowe – im większe, tym lepsze?

Drzwi prowadzące na balkon lub taras charakteryzują się dużą powierzchnią, którą niemal w całości wypełnia szklana szyba. Wraz z pozostałymi oknami tworzy przestrzeń, przez którą światło dzienne rozświetla i ociepla wnętrze naszego domu. To korzystna sytuacja w miesiącach zimowych, kiedy dni są zbyt krótkie, by w pełni cieszyć się słońcem. Inaczej jest latem, kiedy okna i drzwi balkonowe skierowane są na południe lub zachód, a wpadające promienie słońca tworzą rażące odbłyski na metalicznych powierzchniach i utrudniają korzystanie z ekranu laptopa i telewizora. Konieczne jest wtedy ograniczenie ich dostępu.

O ile w przypadku okien zadanie to możemy zrealizować na wiele sposobów, drzwi prowadzące na balkon lub taras spełniają też funkcję komunikacyjną, a tradycyjne firany i zasłony utrudniają wychodzenie z wnętrza domu i swobodny powrót z tarasu, ogrodu lub balkonu.

Roleta zaciemniająca 68 x 215 cm grafitowa
Roleta zaciemniająca 68 x 215 cm grafitowa

Zasłonięcie okien to nie wszystko!

Idealne rozwiązanie problemu ograniczenia ilości światła przenikającego do wnętrza domu powinno uwzględnić następujące aspekty:

- skuteczne osłonięcie przed światłem słonecznym,

- stworzenie nieprzeziernej dla postronnych osób zasłony blokującej wgląd do naszych pomieszczeń z zewnątrz,

- umożliwienie wygodnego otwierania drzwi balkonowych, wychodzenia z domu i wchodzenia,

- łatwość montażu i ewentualnie demontażu bez ingerencji w stolarkę drzwiową i okienną,

- możliwość zdejmowania w czasie mycia szyb okiennych i drzwiowych,

- łatwość utrzymywania w czystości,

- możliwość sterowania ilością światła przenikającego do wnętrza domu,

- brak uciążliwych dźwięków towarzyszących podmuchom wiatru,

- niezawodność mechanizmu podnoszenia i opuszczania bądź całkowitego zasłaniania i odsłaniania,

- umożliwienie dostępu do klamki drzwiowej,

- wygląd osłony okiennej dopełniający zastosowaną aranżację salonu,

- ograniczenie swobodnego dostępu do pomieszczeń owadów.

Porada eksperta:

W praktyce trudno znaleźć osłonę okienną spełniającą wszystkie powyższe wymogi i decydując się na konkretne rozwiązanie, dobrze jest znać jego zalety i wady, aby wybrać taki sposób zasłonięcia drzwi balkonowych, który spełni najważniejsze dla nas wymogi. Przykładowo – najskuteczniejsze zaciemnienie wnętrza i dodatkowo ochronę przed włamaniem zapewnią nam żaluzje zewnętrzne, jednak ich zastosowanie utrudni nam płynną komunikację między wnętrzem domu a balkonem, tarasem lub ogrodem, wymagać też będzie rezygnacji z uzyskania walorów dekoracyjnych.

Roleta Colours Dzień/Noc 68 x 215 cm bordowa
Roleta Colours Dzień/Noc 68 x 215 cm

Tradycyjne sposoby na zasłonięcie drzwi balkonowych

Kompozycja, jaką tworzą umiejętne dobrane do siebie firany i zasłony, które kolorystyką i wzorami nawiązują do zastosowanej w salonie aranżacji, jest efektowna i wyrazista. Głównym tego powodem jest duża powierzchnia, jaką zajmują rozwieszone na oknach i drzwiach balkonowych firany, podkreślona pionowymi pasami wyznaczanymi przez zsunięte zasłony.

Jednak nawet gdyby te ostatnie rozciągnąć na całą szerokość okien i drzwi, nie uzyskamy całkowitego zasłonięcia wnętrza mieszkania lub domu, chyba że na karniszach zawisną grube, aksamitne kotary. Te z kolei nie wzbogacą każdej aranżacji, a dodatkowo po krótkim czasie staną się siedliskiem alergenów, zwłaszcza że z racji swojego ciężaru i uciążliwego zawieszania oraz zdejmowania z karnisza, zniechęcają do częstego prania.

Czy wiesz, że...

Dodatkową wadą ciężkich zasłon jest zdolność do wzniecania kurzu osiadłego na materiale w czasie każdorazowego zasłonięcia i odsłonięcia po karniszu. Przebywanie w pomieszczeniu zakurzonym nie należy do przyjemności dla każdego, a w szczególnie dla osób podatnych na alergię wywołaną kurzem i pyłkami przenikającymi przez otwarte lub uchylone drzwi balkonowe.

Roleta plisowana 68 x 210 cm biała
Roleta plisowana 68 x 210 cm biała

Lepszy, bo bardziej zwiewny efekt dekoracyjny zapewnią nam zasłony z lekkich tekstyliów, które dostępne są w bogatej palecie materiałów wykonania, kolorów i wzorów. To malowniczy sposób na zasłonięcie okien i drzwi balkonowych, ale utrudniający dostęp do klamki drzwiowej i swobodne przemieszczanie się między wnętrzem mieszkania a płytą balkonową lub tarasową.

Z racji utrudnionego dostępu do zawieszonego nad otworem okiennym i drzwiowym karnisza, zasłony i firany lepiej sprawdzają się w blokach z wielkiej płyty i tych wnętrzach, w których sufit nie jest umiejscowiony na dużej wysokości. Warto też na zasłony wybierać te spośród tekstyliów, które z biegiem czasu nie tracą wyrazistych barw pod wpływem promieniowania UV.

Roletka Colours Dzień/Noc 83 x 215 cm kremowa
Roletka Colours Dzień/Noc 83 x 215 cm

Jaki rodzaj osłony na drzwi balkonowe wybrać?

Do przeszłości należy sytuacja, w której producenci rolet oferowali serie jednolitych pod względem kolorystyki i wzorów modeli nieuwzględniających większych rozmiarów, odpowiadających długością i szerokością drzwiom balkonowym. Obecnie jednolity wygląd zasłon okiennych tego typu można zastosować na większości przeszkleń w salonie graniczącym z balkonem lub tarasem. Zawieszenie ich jest sposobem na skuteczne odcięcie dopływu promieni słonecznych, a poszczególne modele rolet – czego najlepszym przykładem są rolety dzień-noc – umożliwiają precyzyjne sterowanie ilością nasłonecznienia w pomieszczeniach mieszkalnych przy zachowaniu poczucia intymności. Osłony tego typu stanowią bowiem skuteczną ochronę przed spojrzeniami z zewnątrz budynku.

Kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania rolet jest łatwość montażu bez konieczności wiercenia otworów w stolarce okiennej. Wiele spośród modeli rolet mocuje się bezinwazyjnie, a ścisłe przyleganie kolorowego materiału tekstylnego do przeszklonego skrzydła drzwiowego nie skutkuje trzepotaniem przy silniejszych podmuchach wiatru. Ponieważ dokładne dopasowanie do przeszkleń drzwi balkonowych nie utrudnia dostępu do klamki, w każdej chwili możliwe jest otwarcie drzwi balkonowych, ich uchylenie bądź szczelne zamknięcie.

Porada eskperta:

Szybki i nieskomplikowany montaż rolet oznacza również łatwość ich zdemontowania, czyli chwilowego usunięcia kasety lub nawiniętego zwoju rolety w czasie mycia okien. Ponieważ materiały do wykonania osłon tego typu zawierają dodatek tworzyw sztucznych, łatwo zadbać o ich czystość, a kolorystyka nie traci na wyrazistości pod wpływem światła słonecznego.

Innym rozwiązaniem, jakie można z powodzeniem zastosować na drzwiach balkonowych, jest zawieszenie plisy, której możliwości rozsunięcia w różnorakich konfiguracjach jest bogatsza od standardowych rolet. Wybierając ten właśnie rodzaj osłony drzwiowej warto zwrócić uwagę na tak dobrane składniki tekstylne, które umożliwiają łatwe wyczyszczenie z zabrudzeń i nie przyjmują trwałych zaplamień.

Plisa Verona 61,5 x 150 cm turkusowa
Plisa Verona 61,5 x 150 cm turkusowa

Producenci tego typu zasłon na szyby proponują również rozwiązania nawiązujące do popularnego modelu rolet dzień-noc. Plisy takie składają się z dwóch materiałów o odmiennych właściwościach – jeden z nich jest przezierny, drugi ma właściwości zaciemniające. Podobnie jak rolety do samodzielnego montażu, plisy umieszcza się wzdłuż szyby w sposób bezinwazyjny, a wielość dostępnych kolorów sprawia, że z łatwością wybrać można model stanowiący dopełnienie kompozycyjne zastosowanej aranżacji w salonie.

Opisane powyżej rozwiązania nie okazują się skuteczne w utrudnianiu dostępu do wnętrz mieszkalnych owadów. W tym zakresie działania bezkonkurencyjne okazują się moskitiery, które rozwieszane są ściśle wg wymiarów skrzydła okiennego i drzwiowego od strony zewnętrznej. Nie tylko stanowią one dodatkową zasłonę przed niechcianymi, uciążliwymi organizmami, ale również w ograniczonym zakresie przed promieniami słońca. Z kolei rozwieszona moskitiera uniemożliwi wydostanie się z wewnątrz domu ciekawskich świata czworonogów. Zasłona tego typu jest wygodna do zdejmowania i ponownego naciągania, przez co za pomocą częstego prania zachowamy ją w czystości na czas przekraczający jednosezonową użyteczność.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaką roletę wybrać na drzwi balkonowe?