Główną zaletą świetlówek, czyli lamp fluorescencyjnych, jest oszczędność w poborze energii. Zwykłe żarówki, które emitują głównie ciepło, a nie światło, w zestawieniu ze świetlówkami kompaktowymi prezentują się jako mechanizmy energochłonne. Nawet żarówki halogenowe, choć bardziej wydajne niż zwykłe, ustępują pola świetlówkom. W ich przypadku ilość energii przetworzona na siłę światła jest nieporównywalnie mniejsza – około pięć razy w porównaniu do żarówek. Nie inaczej jest w przypadku żywotności świetlówek – w zależności od zapewnień producentów, może ona sięgać nawet 15 000 godzin (zwykła żarówka – 1000 h).
Świetlówka ma też swoje negatywne strony. Niestety nie możemy jej użyć przy włącznikach oświetlenia z regulacją mocy świecenia. Aby świetlówki kompaktowe działały z pełnią swojej mocy, powinniśmy im zagwarantować odpowiednią do pracy temperaturę. Optymalna to 25ºC – w takiej świetlówka daje światło w podanych przez producenta parametrach. Szczególnie szkodliwe dla jakości świecenia są temperatury ujemne – ten czynnik eliminuje takie źródło oświetlenia na zewnątrz domu.
Kolejnym minusem jest czas potrzebny na pełne rozświecenie świetlówki. Ten może sięgać nawet 2 minut. Z początku, tuż po włączeniu lampy wyposażonej w świetlówkę, jarzy się ona słabym światłem, by z każdą sekundą było ono coraz silniejsze. W takim wypadku świetlówka nie będzie dobrze spełniała swojego zadania w miejscach, gdzie światło jest potrzebne natychmiast po załączeniu, na przykład w łazience czy w okolicach schodów. Jednak wszędzie tam, gdzie potrzeba nam długiego czasu świecenia i gdzie nie panuje pośpiech – na przykład w salonie – świetlówki z powodzeniem mogą zająć miejsce swoich starszych sióstr – żarówek.
Osobną kwestią jest odwzorowywanie barw. Jego wskaźnik oznaczany jest dwojako: CRI lub Ra i przyjmuje się liczbę 100 na oznaczenie najbardziej rzeczywistego oddawania kolorów. W miejscach, gdzie rozróżnianie barw ma bardzo duże znaczenie, na przykład w drukarniach, gabinetach lekarskich czy salonach piękności, powinno się stosować źródła oświetlenia o CRI/Ra jak najbardziej zbliżone do liczby 100. W pomieszczeniach mieszkalnych wystarczy, by zakupione przez nas źródła światła miały wartość 80, choć oczywiście im jest ona większa, tym dokładniej będziemy widzieli poszczególne tonacje barw.
Kupując świetlówkę, na jej opakowaniu najczęściej widzimy ciąg cyfr i literę, przykładowo: 18W/827. Co oznaczają poszczególne symbole? Moc świetlówki to 18 W, a kolejne parametry oznaczają: cyfra 8 oznacza, że CRI tego źródła światła wynosi 85. Ostatnie 2 cyfry są skrótem oznaczenia temperatury barwowej światła, w tym wypadku 27 oznacza 2 700 Kelwinów, co na skali temperatury barwowej światła odpowiada oświetleniu żarówkowemu, a więc z zabarwieniem ciepłym, żółtym. Co istotne, warto przed zakupem sprawdzić gwint świetlówki, by pasowała ona do naszej oprawy. Najpopularniejszymi gwintami są E14 oraz większa E27 i tę informację znajdziemy również na opakowaniu.
Jaką świetlówkę do mieszkania wybrać?
Czy tego chcemy, czy nie – żarówki ustępują miejsca innym źródłom sztucznego oświetlenia. Wybieramy bardziej oszczędne i równie wiernie oddające naturalne kolory lampy LED i jarzeniówki, które coraz częściej emitują światło w naszych domach. Właściwości świetlówek zwykle stawiane są pośrodku, między żarówkami i lampami LED – czy słusznie?

Dział Urządzanie
Tradycyjne żarówki – gdzie możemy je wykorzystać?

Coraz krótsze dni – oświetlamy mieszkanie

Co warto wiedzieć o świetlówkach?
