Rodzaje szczotek technicznych
Szczotki techniczne zbudowane są z trzonka lub innego mocowania (na taśmie, walcu, dysku), a ich części robocze przybierają najczęściej postać włosia, drutu, tkaniny. Części te wykonane są z metalu, surowców naturalnych lub elementów syntetycznych. Rozróżnienia typów szczotek technicznych można dokonać na wiele sposobów, np. na:
- szczotki listwowe, służące do uszczelniania, odseparowywania czy izolowania, mają zastosowanie nie tylko w przydomowych pracach i pomieszczeniach, ale także w przemyśle maszynowym, chemicznym lub drzewnym,
- szczotki walcowe – jedne z częściej używanych i szeroko stosowanych, w tym np. w narzędziach i urządzeniach czyszczących np. dywany, chodniki czy terakotę, w tzw. szorowarkach do czyszczenia twardych powierzchni o dużych, trudnych zabrudzeniach. Mogą być także używane do oczyszczania warzyw, do transportu świeżo malowanych elementów czy też nanoszenia np. lukru na wypieki.
- szczotki dyskowe (lub tarczowe, talerzowe), z ich pomocą możliwe jest czyszczenie, mycie, ale także gratowanie, szlifowanie lub polerowanie różnych powierzchni. Średnice dysków są bardzo różne, mają od 0,8 cm do nawet 110 cm.
- szczotki obrotowe, także rolkowe na wałku, mogą mieć końcówki ze specjalnego włókna technicznego, naturalnego włosia czy drutu sprężynowego. Nadają się zarówno do dużych np. ulicznych maszyn sprzątających, jak i do domowego użytku.
- szczotki taśmowe, mają włosie osadzone na płaskiej taśmie i służą zwłaszcza do czyszczenia przenośników, ale także do przemieszczania niewielkich przedmiotów. Zdają egzamin szczególnie w miejscach zanieczyszczonych smarami, olejami, chemikaliami czy pomieszczeniach zapylonych i wilgotnych.
- szczotki antystatyczne chronią przed wyładowaniami, przeskokami iskier, sklejaniem się naelektryzowanych przedmiotów. Antystatyczne szczotki (np z aluminiowej obsady i włosia z włókna węglowego lub nierdzewnej stali) przenoszą napięcie na metalową końcówkę szczotki i je bezpiecznie odprowadzają.
- inne specjalne szczotki, wykonywane na indywidualne zamówienia.
Domowo-warsztatowe zastosowania szczotek
Podstawowe cele, dla realizacji których możemy użyć szczotek technicznych w domu i otoczeniu to:
- odświeżanie posiadanych rzeczy, sprzętów, mebli,
- odnawianie obiektów starych, ale ważnych czy wartościowych (np. rzeźby, bramy, ornamenty),
- oczyszczanie powierzchni z lakierów, farb, innych warstw, a także plam, zanieczyszczeń,
- wyrównywanie, zdejmowanie starych warstw, wygładzanie,obrotowe oczyszczanie rożnych typów powierzchni (drobnych przedmiotów użytkowych, mebli),
- polerowanie i glansowanie różnych powierzchni, w tym także podłóg,
- zastosowanie szczotek jako elementów odkurzacza lub też jako końcówki w myjkach ciśnieniowych, ze szczotkami zwykłymi lub obrotowymi,
- do czyszczenia rur, szczelin, prowadnic,
- do usuwania sadzy, czyszczenia kominów,
- do czyszczenia palenisk, pieców, kominków,
- jako wyciory do instalacji c.o. i innych.