Produkty

Kontrastowe kolory nie tylko na ścianach

Kontrastowe kolory nie tylko na ścianach

Kontrastowe połączenie kolorów może być strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Co jednak w przypadku, kiedy w najbliższym czasie nie planujemy remontu, który pozwoliłby nam na uzyskanie zróżnicowanych barw na ścianach? Na szczęście nie stoimy na straconej pozycji i odpowiednie zróżnicowanie uzyskamy bez użycia pędzla.

Oczywiście w o wiele lepszej sytuacji są ci, którzy planują remont mieszkania i mogą starannie zaplanować dobór barw na ścianach – to one mają największy wpływ na kolorystyczne widzenie przestrzeni, w której mieszkamy. Coraz częściej spotykane odważne łączenia kolorów czy użycie tej samej barwy, ale w diametralnie odmiennych odcieniach, sprawia, że do naszych wnętrz przenika chęć nadania przestrzeni nowego, interesującego wymiaru. Odnawiamy mieszkania w inny sposób niż wyglądały przed remontem – szukamy nowych rozwiązań, które pozwolą spojrzeć na wnętrze nowymi oczyma. Jest to tani i szybki sposób na jakościową odmianę.

Jeśli jednak w danym momencie nie planujemy prac remontowych i chcemy odmienić wnętrze bez pomocy pędzla czy kleju do tapet, możemy wykorzystać następujące pomysły, które z remontem mają niewiele wspólnego.

Wykorzystajmy tkaniny

Na to, ile mogą sprawić zmian ciekawie dobrane zasłony, wpływ ma nie tylko ich wielkość, ale również usytuowanie – znajdują się przecież na wprost przed oczyma i blisko okna, co znacząco wpływa na ilość padającego na nie światła. Tkaniny rzucają się w oczy i trudno nie wykorzystać tego faktu w pomysłowej aranżacji kolorów. Jeśli chcemy, aby efekt kolorystyczny nadany przez zasłony został wzmocniony, możemy tego samego materiału użyć do uszycia pokrowców na meble. W ten sposób, o ile tylko wybierzemy kontrastowy w stosunku do ścian kolor, monotonia jednej barwy zostanie przełamana.

Kolejną tkaniną, choć o zupełnie odmiennej fakturze, którą możemy wykorzystać do aranżacji wnętrza, jest dywan lub wykładzina. Jeśli nie podoba nam się odcień desek, parkietu czy paneli podłogowych, zostanie on ukryty pod mniej lub bardziej barwnym kobiercem. Wzorzyste dywany, jakie można ciągle spotkać w niektórych salonach, powoli odchodzą do lamusa. W ich miejsce pojawiają się zdecydowane kolorystycznie, oszczędne w kształtach przykrycia podłogi. Dzięki nim możemy uzyskać wymagany efekt kontrastu, a dopełnić go mogą stół, krzesła i meble w podobnym odcieniu.

Stół, który jest zwykle przykryty obrusem (jednym z kilku, które są z nami przez lata), zyska inny wymiar, jeśli położymy na nim nowy - wyrazisty w kolorze, z niespotykaną dotąd fakturą. Sprawi on, że codzienne posiłki będą smakować inaczej. Jeśli nasze ściany mają odcień pastelowy z przewagą delikatnego różu, szarości czy beżu, zdecydowana barwa zbliżona do czerwieni z pewnością przełamie dominujący w salonie kolor.

A może nowe meble?

Jeśli szukamy powodu, dla którego wymienić chcemy meble na nowe, zmiana aranżacji jest dobrą okazją do poczynienia zmian. W tym wypadku, jeśli chcemy nadać przestrzeni kontrastowych połączeń barwnych, liczyć się będzie nie tylko wygoda użytkowania, ale również sposób wykończenia. Jeśli zdecydujemy się na komplet wypoczynkowy ze skóry, jego błyszcząca powierzchnia przyda wnętrzu odcienia chłodu, nawet jeżeli będzie to barwa zbliżona do koloru ścian. Z kolei matowe wykończenie mebli sprawi, że dominujący kolor na ścianach będzie odbierany jako cieplejszy. Liczyć się też będzie kształt mebli, który będzie tym bardziej się odznaczał, im bardziej jednowymiarowo kolorystycznie prezentują się nasze ściany. Jednak futurystyczny wygląd i nowoczesny design nie będzie pasować do każdego wnętrza – meble w tym stylu z pewnością lepiej będą się prezentować w zimnej kolorystyce architektury poprzemysłowej i w sporej przestrzeni nie ograniczonej niskim stropem. 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Rodzaje farb kredowych

Rodzaje farb kredowych
Farby kredowe są stosowane w celu odnowienia przedmiotów wykonanych z drewna. Na korzyść tego rodzaju emalii przemawia przede wszystkim to, że ...
Czytaj więcej

Co to jest farba kredowa?

Co to jest farba kredowa?
Farba kredowa doskonale sprawdza się podczas odnawiania drewnianych mebli. Łatwość aplikacji i brak konieczności szlifowania starych powłok to bezsprz...
Czytaj więcej

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?
Dobrze urządzona sypialnia jest wnętrzem, w którym chętnie odpoczywamy. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki sprawia, że w p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
05.07.2016
Fajne są wyraziste kolorki dodatków, a reszta może być kremowa jak dla mnie, byle kontrastowe były właśnie barwy np. poduszek, wazonów i tak dalej

Ocena i komentarz dla:

Kontrastowe kolory nie tylko na ścianach