Produkty

Kuchnia w stylu eko

Kuchnia w stylu eko

Popularność ekologii sprawiła, że jej założeniami kierujemy się niemal we wszystkich dziedzinach życia, w tym także w aranżacji wnętrz. Ekokuchnia odwołuje się do prostoty i natury, jednak równie ważne są także odpowiednio dobrane sprzęty i nasze zachowania. Definicja stylu jest dość szeroka, dlatego uzyskanie odpowiedniego efektu nie jest trudne i nie musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi.

drewno i biel w kuchniNa początek warto zaznaczyć, że styl eko nie jest tożsamy ze stylem rustykalnym nawiązującym do wiejskiego sposobu życia. Mimo możliwości wykorzystania tych samych materiałów, ekologiczna kuchnia wyróżnia się prostotą i brakiem zbędnych dekoracji. Jej wystrój jest też bardziej nowoczesny.

Przyroda

W kuchni w stylu eko królują naturalne formy i materiały, które z powodzeniem można łączyć drewnem lub szkłem, osiągając designerskie rozwiązania. Jeżeli chodzi o kolory, najlepiej sprawdzają się beże, brązy i różne odcienie zieleni, jednak w zależności od upodobań paleta barw może być dużo większa. Kuchnia zaprojektowana w tym stylu jest jasna, z dużą ilością światła i - jeżeli to możliwe - powinna posiadać bezpośrednie wyjście do ogródka, gdzie będziemy mieli dostęp do świeżych warzyw.

Ściany często wykańczane są drewnem lub kamieniem, co nadaje wnętrzu przyjazny wygląd. Ważne, aby kuchnia posiadała naturalne faktury o nowoczesnym i oszczędnym charakterze. Jeżeli będzie nam brakowało dodatków, możemy użyć np. wikliny, która uzupełni wystrój ścian.

Meble

Meble powinny być wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z drewna. Nie zaleca się ciężkich i masywnych stołów czy krzeseł, ale formy lekkie – gładkie fronty, delikatne łuki, które świetnie łączą się z innymi materiałami. Odpowiednio dobrane meble dobrze komponują się także z kamieniem i drewnem na ścianach.

Takie proste formy coraz częściej kryją w sobie modułowe i ergonomiczne rozwiązania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli mebli bezuchwytowych opierających się na tzw. systemie push. Styl eko kładzie również nacisk na wygodne przechowywanie kuchennych sprzętów, dlatego powinniśmy pamiętać o koszach i pojemnikach, w których wszystko sprawnie posegregujemy.

Wyposażenieoprawa led

Ekokuchnia powinna nie tylko wizualnie nawiązywać do natury, ale także realnie dbać o środowisko. Tutaj nieodzowna jest oszczędność energii i mniejsze zużycie wody. Zapewni to m.in. zmywarka, której woda może być podgrzewana dzięki ciepłu wytwarzanemu przez lodówkę lub inne domowe sprzęty. Popularne są także zmywarki z zeolitem, czyli naturalnym minerałem, który osusza powietrze z nadmiaru wilgoci. Pozwala to zaoszczędzić nawet 20% energii w porównaniu do zwykłych zmywarek.

Oświetlenie LED pobiera znaczne mniej energii (nawet o 85%), dając taki sam efekt, jak zwykła żarówka. Jest to zatem rozwiązanie ekologiczne, które zarazem zmniejszy wysokość naszych rachunków.

Dbając o środowisko naturalne, powinniśmy zwrócić uwagę także na zmniejszenie zużycia wody. Pomóc nam może w tym perlator, który wbudowany w kranach zmniejsza przepływ wody, pozostawiając to samo ciśnienie. Dzieje się tak dzięki napowietrzaniu wody, które zwiększa jej objętość. Dzięki temu wydaje nam się, że ilość wody jest taka sama, choć z kranu wypływa jej mniej. To sprawia, że perlator pozwala ograniczyć zużycie wody o 50%.

Ekonawyki

Sprzętów, które wpisują się w założenie ekologii jest o wiele więcej, jednak nawet najbardziej oszczędne rozwiązania na nic się zdadzą, jeżeli nie idą w parze z naszymi zachowaniami w kuchni. Stanie się ona o wiele bardziej ekologiczna, jeżeli będziemy m.in. sortować śmieci, gotować energooszczędnie z użyciem pokrywek czy stosować zwykłe ściereczki zamiast papierowych.

Kuchnia w stylu eko wiąże się także z recyklingiem w gotowaniu, czyli przyrządzaniem posiłków z tego, co zostało nam w lodówce po zbyt obfitym obiedzie. Takie zachowania są nie tylko trendy, ale sprawiają, że nasza kuchnia będzie kierowała się prawdziwie ekologicznymi zasadami.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki kosz na śmieci wybrać do łazienki?

Jaki kosz na śmieci wybrać do łazienki?
Łazienka to, zaraz po kuchni, pomieszczenie w domu, w którym higiena jest niezwykle ważna. To tu powstaje również wiele odpadów, a większość z nich ...
Czytaj więcej

Kosz na śmieci – nie tylko w kuchni

Kosz na śmieci – nie tylko w kuchni
Kosze na śmieci, które stanowią część wyposażenia każdej kuchni, najczęściej pozostają niewidoczne. Umieszczone w głębi zamykanych szafek pozawalają n...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kuchnia w stylu eko