Produkty

Mleko jako środek czyszczący – jak je wykorzystać

Mleko jako środek czyszczący – jak je wykorzystać

Mleko to napój, który ma nie tylko właściwości odżywcze, ale także pielęgnacyjne. Stanowi bazę wielu posiłków, ale także różnorodnych kosmetyków o zbawiennym dla skóry działaniu. Niewiele osób wie, że ten biały napój możemy z powodzeniem wykorzystać jako środek czyszczący. Kiedy warto go zastosować?

mleko jako środek czyszczącyOcet, soda oczyszczona czy sok z cytryny – te powszechnie dostępne i niedrogie produkty słyną ze swoich właściwości czyszczących i wywabiających plamy. Do tej listy możemy dopisać również mleko, które – choć nie ma aż tylu zastosowań co wymienione substancje – sprawdzi się w kilku wyjątkowych sytuacjach. Oto kiedy warto po nie sięgnąć.

Mleko wyczyści kuchenną ceratę

Cerata chroniąca kuchenny stół z czasem nie tylko traci swój blask, ale również pokrywa się zabrudzeniami. Jeśli do jej czyszczenia nie wystarcza sama woda, sięgnijmy po jej roztwór z mlekiem. Mieszanka ta nie tylko pomoże zachować żywe barwy ceraty, ale także usunie z materiału zabrudzenia.

Mleko służy linoleum

Można spotkać się z opinią, że dla kondycji i wyglądu naszego linoleum znacznie korzystniejsze od wody jest właśnie mleko. Za pomocą ścierki nasączonej mlekiem nie tylko usuniemy zanieczyszczenia, ale również zapewnimy linoleum głębię koloru i blask.

Mleko do czyszczenia srebra

Srebro to materiał, z którego wykonane są cenne kuchenne zastawy, zestawy sztućców, a także wiele elementów biżuterii. Gdy zauważymy na nich nieestetyczny nalot, który pozbawia srebro blasku i pierwotnego wyglądu, jednym ze środków, po które możemy sięgnąć, jest mleko. Najlepiej sprawdzi się tutaj mleko zsiadłe – wkładamy do niego srebrne przedmioty i pozostawiamy przez 30-45 min. Następnie myjemy je w ciepłej wodzie i polerujemy do sucha.

Mleko odświeży galanterię skórzanączyszczenie za pomocą mleka

Skóra to materiał, który do pięknego wyglądu wymaga dbałości i pielęgnacji, bez względu na to, czy mowa o kurtkach, płaszczach czy niewielkich dodatkach, jak np. rękawiczki. W tym celu możemy wykorzystać miksturę przygotowaną z mleka oraz sody oczyszczonej. Do 250 ml mleka dodajemy jedną łyżeczkę sody i w takim roztworze maczamy szczoteczkę albo szmatkę, polerując nią następnie skórzaną powierzchnię. Pamiętajmy, by po skończonym zabiegu wytrzeć skórę do sucha.

Mleko wyczyści zamsz

Zamsz uchodzi za materiał trudny do wyczyszczenia, jednak także w tym przypadku z pomocą przychodzi mleko. Wystarczy lekko je podgrzać, by było ciepłe, po czym zamoczyć w nim szmatkę. Następnie pocieramy nią np. zamszowe buty. W ten sam sposób wyczyścimy buty lakierowane.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Mleko jako środek czyszczący – jak je wykorzystać