Obrzeże łatwo odrywa się od płyty
Problem ten jest dość powszechny, choć możemy wyróżnić w jego zakresie dwie odrębne sytuacje:
- obrzeże daje się łatwo oderwać od płyty, a klej pozostaje na płycie,
- obrzeże daje się łatwo oderwać od płyty, a klej pozostaje na obrzeżu.
Klej pozostający na płycie może świadczyć o tym, że podczas przyklejania obrzeża meblowego płyta lub klej cechowały się zbyt niską temperaturą. Podobny problem może wystąpić w sytuacji, gdy podczas montażu obrzeża PCV w pomieszczeniu będzie panować niska temperatura lub przeciąg – warto zatem pamiętać o zamknięciu okna przed przystąpieniem do pracy. Powinniśmy również uważać na to, aby nie przekroczyć czasu otwartego kleju – w przeciwnym razie spoina może się poluzować, pozostawiając ślad kleju na płycie.
Czy wiesz, że…? Czas otwarty kleju to okres, w którym klejone elementy powinny zostać ze sobą połączone – jeśli zostanie on przekroczony spoina będzie nietrwała. Czas otwarty liczy się od momentu zaaplikowania kleju na powierzchnię przeznaczoną do sklejenia. |
Jeśli na odklejonym obrzeżu zostaje ślad kleju, może to być spowodowane zbyt wysoką temperaturą płyty podczas aplikowania elementu. Taki problem może też wyniknąć w sytuacji, gdy różnica temperatury pomiędzy obrzeżem a płytą jest zbyt duża.
Efekt fali po frezowaniu
Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe frezowanie przyklejonego obrzeża PCV, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Zbyt wysoki posuw narzędzia lub za niska prędkość obrotowa frezu mogą bowiem sprawić, że na bocznej powierzchni elementu pojawi się nieestetyczne marszczenie, przypominające falę. Warto więc najpierw wypróbować parametry pracy narzędzia na niewielkim, najlepiej słabo widocznym fragmencie, a następnie – gdy okażą się one prawidłowe – kontynuować obróbkę pozostałego obrzeża.
Szczelina pomiędzy płytą a obrzeżem
Nieestetyczna szczelina pomiędzy płytą a obrzeżem to jeden z najczęściej występujących problemów. Może on być spowodowany następującymi błędami popełnionymi podczas przyklejania elementu:
- za niska temperatura stosowanego kleju lub samego obrzeża,
- przekroczony czas otwarty kleju,
- zbyt mały nacisk rolki dociskającej podczas łączenia ze sobą obu elementów.
To właśnie ten ostatni czynnik odgrywa w tej sytuacji największą rolę. Powinniśmy więc zawsze poświęcić mu szczególną uwagę i sprawdzić, czy krawędzie obrzeża meblowego dobrze przylegają do płyty.
Łamliwość i odkształcanie się obrzeża
Jeśli podczas montowania obrzeża PCV zacznie się ono łamać i wyraźnie odkształcać, oznacza to, że było składowane w zbyt niskiej temperaturze. Taki problem może również świadczyć o zbyt wysokiej temperaturze kleju i płyty - warto więc sprawdzić, czy nie przekroczyliśmy wartości zalecanych na opakowaniu kleju i w razie potrzeby obniżyć temperaturę.