Aby stworzyć małpi gaj, kompletujemy niezbędne akcesoria i narzędzia. Sprawdźmy zatem krok po kroku co będzie nam potrzebne na kolejnych etapach budowania konstrukcji.
Przygotowanie drewnianych elementów
W zależności od tego jakimi materiałami dysponujemy, będą nam potrzebne różne rodzaje narzędzi. Zakładamy, że plac zabaw będzie drewniany – nie obędzie się wtedy bez wszelkich przyrządów stolarskich. Przede wszystkim będziemy mierzyć każdy element z osobna oraz skracać go do odpowiednich rozmiarów. Warto zatem posiadać piłę, jednak ręczne cięcie drewna jest męczące i czasochłonne. Możemy się więc zaopatrzyć się w pilarkę, która większość czynności wykona za nas. Następnym krokiem jest wygładzenie belek i desek, aby dla naszych pociech były bezpieczne – pozbawione wystających elementów nie będą groziły wbiciem drzazgi, które jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem dla każdego malucha. W związku z tym podczas naszej pracy znajdzie zastosowanie szlifierka, która błyskawicznie wypoleruje całą powierzchnię. Jeśli nie posiadamy własnego elektronarzędzia, sprawdzi się tutaj również papier ścierny, jednak wykończenie desek zajmie więcej czasu.
Składanie konstrukcji
Podczas łączenia ze sobą wszystkich desek i belek musimy zadbać o zapewnienie konstrukcji maksymalnej stabilności oraz sztywności, aby podczas zabawy naszych dzieci nic się nie poluzowało ani rozłączyło. Nie należy zatem oszczędzać na materiałach, które wykorzystujemy do tego celu. Przede wszystkim zaopatrujemy się w długie pręty metalowe gwintowane – im dłuższe, tym lepsze. Połączymy nimi ze sobą poszczególne elementy, dzięki czemu będą one ze sobą stale spojone. Wystające fragmenty pręta możemy zawsze z łatwością skrócić za pomocą piły tarczowej, lub jeśli takowej nie posiadamy, solidnego brzeszczotu. Niezbędne są również śruby i podkładki, którymi skręcimy główne pręty, jak również wykorzystamy je do mocowania mniej istotnych elementów. Tutaj będą przydatne również klucze – płaskie oraz oczkowe – o różnych rozmiarach. Nie zapominajmy o solidnej wiertarce oraz wiertłach o kilku średnicach – śrubek i prętów nie włożymy w drewno siłą woli, zaś inne metody nie będą tak skuteczne i mogą zagrozić popękaniem belek lub desek.
Końcowe prace
Kiedy już nasza konstrukcja powstanie, wskazane jest ponowne przeszlifowanie całości, w szczególności przy łączeniach oraz otworach po wierceniu – podczas pracy mogły tam bowiem powstać zadziory. Dodatkowo warto małpi gaj zabezpieczyć przed niszczeniem za pomocą impregnatu lub lakierobejcy, dzięki którym będzie on niewrażliwy na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Tutaj oczywiście przyda się pędzel oraz puszka dobrego preparatu. Tak przygotowana konstrukcja będzie solidna oraz odporna na uszkodzenia.