Produkty

Nowe normy unijne dotyczące odkurzaczy

Nowe normy unijne dotyczące odkurzaczy

Dokładnie 1 września 2014 roku aktualne stały się nowe unijne przepisy dotyczące odkurzaczy. Powodem zmian jest ograniczenie zużycia energii, które, według włodarzy z Brukseli, jest zdecydowanie zbyt duże. Użytkownicy, którzy chcą nabyć odkurzacz, powinni przystosować się przede wszystkim do nowych oznaczeń, istotnych dla zrozumienia wartości danego produktu.

odkurzaczJakie odkurzacze są zgodne z unijnymi normami?

Według nowych wytycznych Unii Europejskiej, w chwili obecnej w sklepach powinniśmy spotkać jedynie odkurzacze zgodne z owymi przepisami. Takie produkty powinny posiadać maksymalną moc silnika 1600 W. Unia naciska na producentów odkurzaczy, nakazując im tworzenie sprzętu jak najwyższej jakości. Szczególna uwaga ma być zwrócona na wydajność urządzeń, które powinny zbierać przynajmniej 70 procent kurzu z dywanów i najmniej 95 procent w przypadku twardych podłóg.

Nowa etykieta informacyjna

Szczególnie ważne przy zakupie konkretnego produktu są jednak jego zupełnie nowe oznaczenia. Co bardzo ciekawe – etykietka informacyjna znajdująca się na odkurzaczach zgodnych z nowymi przepisami jest neutralna dla wszystkich producentów. Stąd też nie możemy liczyć na to, że znajdziemy na niej dość istotne informacje dotyczące pojemności worka, dodatkowych akcesoriów czy filtrów.

Od teraz uwagę powinniśmy zwracać na oznaczenia znajdujące się na górze etykietki, określone kolejno od litery A do litery G. Jednocześnie nie możemy dać się zmylić, ponieważ te oznaczenia spełniają kilka funkcji. Są odzwierciedleniem klasy energetycznej, skuteczności wciągania kurzu oraz klasy reemisji kurzu, która stanowi o tym, jak czyste jest wydmuchiwane przez dany produkt powietrze – wskaźnik ten może być szczególnie ważny dla alergików, których w naszym kraju jest bardzo wielu. W owej skali A jest literą oznaczającą sprzęt najwyższej klasy.

Co dalej?odkurzacz z filtrem wodnym dedra 1400 w castorama

Nowe normy unijne dotyczące odkurzaczy to w opinii ekspertów dopiero początek większych zmian, które mają nadejść w najbliższej przyszłości. Unia Europejska już w 2017 roku chce bowiem ograniczyć maksymalną moc tego sprzętu z 1600 W do jedynie 900 W. Jednocześnie istotną kwestią będzie zachowanie żywotności odkurzaczy, która nie powinna spaść poniżej 500 godzin. 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?
Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych...
Czytaj więcej

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk
Aby skutecznie i w wygodny sposób uporządkować dom oraz teren wokół niego, konieczne będzie posłużenie się przeznaczonymi do tego celu narzędziami. Pr...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
26.11.2015
Niedawno kupiłam odkurzacz Boscha z serii silniejsze z natury, który jest dostosowany do unijnych przepisów. Muszę przyznać, że odkurza znacznie lepiej niż mój stary sprzęt o mocy 2500W.

Ocena i komentarz dla:

Nowe normy unijne dotyczące odkurzaczy