Produkty

Oprawy oświetleniowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Oprawy oświetleniowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Oprawa oświetleniowa to urządzenie, jakie wszyscy znamy – służy do rozsyłania i filtrowania strumienia światła. Pełni też funkcję ochronną dla samego źródła oświetlenia, zawiera elementy niezbędne do jego przymocowania oraz podłączenia do instalacji elektrycznej. Co powinniśmy wiedzieć o oprawach?

 

oprawa oświetleniowa na ścianie garażuIstnieje wiele parametrów, za pomocą których opisuje się oprawy oświetleniowe. Przede wszystkim muszą one spełniać wymogi bezpieczeństwa, które uniemożliwią porażenie użytkownika prądem. Z tego względu każda z dostępnych na rynku opraw przynależy do jednej z czterech klas ochronności (oznaczanych od 0 do 4), które charakteryzują się obecnością różnego rodzaju izolacji: roboczej, dodatkowej, podwójnej lub wzmocnionej.

Oprawy posiadają także inne oznaczenia (wskaźnik IP), które określają stopień ochrony przed dotknięciem części znajdujących się pod napięciem oraz przedostawaniem się ciał stałych bądź wody. Stąd podział uwzględniający m.in. oprawy zwykłe, zamknięte, pyłoodporne, kroploodporne, bryzgoodporne, deszczoodporne czy wodoszczelne. Ze względu na te właściwości oprawy o różnym stopniu ochrony IP nadają się do zastosowania w różnych pomieszczeniach. Na przykład stopień ochrony nie mniejszy niż IP 20 pozwala stosować oprawę w mieszkaniach i lokalach użyteczności publicznej, IP 42 w pomieszczeniach sanitarnych, a IP 44 na terenie otwartym.

Wyróżnia się także klasy oświetlenia (w praktyce traktowane również jako klasy opraw), które uwzględniają sposób wypromieniowania światła przez oprawy w przestrzeń dolną oraz górną. Przy uwzględnieniu tego parametru wyróżnia się 5 klas, które klasyfikują oprawy kolejno jako przeznaczone do światła bezpośredniego, przeważnie bezpośredniego, mieszanego, przeważnie pośredniego oraz pośredniego.

Trzy wymienione wyżej podziały można uznać za podstawowe. Poza nimi oprawy dzieli się też ze względu na rodzaj podłoża, do którego mogą być przytwierdzane, wyróżniając oprawy do mocowania na podłożu niepalnym i palnym. Te drugie oznaczone są literą F ulokowaną w trójkącie.

oprawa oświetleniowa ruchoma castoramaPoza tym mamy odmienne typy opraw ze względu na inne kryteria, np. w zależności od rodzaju źródła światła (np. świetlówkowe, żarówkowe) oraz odporności mechanicznej. Czynnikiem różnicującym oprawy jest także sposób ich montażu – na stałe, przenośne lub ręczne – a także sposób, w jaki regulowane jest położenie (tutaj wskazać można oprawy nastawne i nienastawne). W ofercie producentów znajdziemy także oprawy specjalne, np. morskie, tropikalne czy odporne na działanie czynników chemicznych, jak również oprawy przemysłowe, wewnętrzne, zewnętrzne oraz projektory.

Choć głównym zadaniem opraw jest odpowiednie oświetlanie wybranych powierzchni, należy pamiętać, że nie powinniśmy dobierać ich wg własnego uznania. Dla naszego bezpieczeństwa, jak również dla prawidłowego działania oświetlenia ważne jest, by dobierać je zgodnie z ich przeznaczeniem i docelowym miejscem zastosowania.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Możliwości oświetlenia półek

Możliwości oświetlenia półek
Półki zapewniają nam dodatkową przestrzeń do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Są więc praktycznymi elementami wyposażenia, którym można przypisa...
Czytaj więcej

Jakie oświetlenie podszafkowe będzie najlepsze? Zobacz nasze porady

Jakie oświetlenie podszafkowe będzie najlepsze? Zobacz nasze porady
Z oświetleniem podszafkowym spotkasz się przede wszystkim w kuchni, w której odpowiednio oświetlony blat roboczy jest elementem niezbędnym podc...
Czytaj więcej

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie
Dostępne na rynku oprawy oświetleniowe mogą służyć zarówno jako główne, jak i punktowe źródła światła. Doskonale spisują się w mieszkaniu i w biurze, ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Oprawy oświetleniowe - co trzeba o nich wiedzieć?