Produkty

Parawan nawannowy – jaki wybrać?

Parawan nawannowy – jaki wybrać?

Nie w każdej łazience zmieści się wanna i prysznic. W ramach kompromisu możemy zamontować parawan nawannowy, dający nam sporą swobodę w dalszej aranżacji przestrzeni.

Zaletą parawanu nawannowego jest to, że można zamontować go na każdej wannie, niezależnie od jej kształtu i rodzaju materiału, z jakiego jest wykonany. W stałej sprzedaży są kabiny o szerokości 70-180 cm i wysokości 140-200 cm (wąskie i niskie skrzydło nie ochroni łazienki przed zalaniem). Niestandardowe wymiary i kształty można kupić na zamówienie, niestety wiąże się to z nieco większym kosztem. Parawany nawannowe można montować zarówno z prawej, jak i z lewej strony wanny. Niektórzy producenci oferują usługę zdjęcia wymiaru na miejscu – dzięki temu mamy pewność, że parawan będzie odpowiednio dopasowany.

Ze względu na sposób składania wyróżniamy trzy podstawowe typy parawanów:

- harmonijkowe (tzw. parawany bezramowe)

W sklepach dostępne są parawany o różnych ilościach skrzydeł drzwiowych, najpopularniejsze mają od dwóch do siedmiu. Im więcej drzwi, tym mniejsze prawdopodobieństwo zalania łazienki w czasie kąpieli. Parawan harmonijkowy można montować na każdym rodzaju wanny (montaż jest w zasadzie bezinwazyjny, nie wymaga zakładania prowadnic), po złożeniu zajmuje mało miejsca i daje możliwość zamontowania nad wanną suszarki na pranie. Taki system składania ułatwia też mycie skrzydeł drzwiowych.

- suwane

Najmniejsze mają jedno skrzydło drzwiowe, największe (dostępne w sklepie od ręki) mają ich siedem. W czasie zamykania i otwierania poszczególne elementy przesuwają się na prowadnicach i zachodzą na siebie. Ten rodzaj parawanu jest najbardziej zbliżony wyglądem do kabiny prysznicowej i daje możliwość zamknięcia całej wanny. W przypadku małych łazienek jest najmniej praktyczny, ponieważ po zsunięciu skrzydeł drzwiowych zostają prowadnice, co uniemożliwia montaż suszarki na pranie nad wanną. Ze względu na mniejszą funkcjonalność (również pod względem utrzymania czystości – żeby je umyć, trzeba wejść do wanny) w stosunku do innych modeli, są rzadziej wybierane.

- wahadłowe

Są to parawany jednoczęściowe (ze względu na niedużą szerokość zapobiegają zachlapywaniu łazienki w niewielkim stopniu), które można je otwierać w prawo i w lewo. Istnieje możliwość złożenia ich w kierunku ściany, co z kolei daje możliwość montażu nad wanną suszarki na pranie. Ze względu na dużą ruchomość czyści się je bez większego wysiłku.

Parawan nawannowy – prosty sposób na udaną kąpiel

Parawany nawannowe wykonywane są z różnych materiałów, które mają wpływ nie tylko na estetykę rozwiązania, lecz także praktyczne użytkowanie. Najczęściej wybierane są parawany ze szkła hartowanego i tworzywa sztucznego. Każdy z wyżej wymienionych rodzajów ma jednak swoje plusy i minusy:

- szkło hartowane

Parawany ze szkła hartowanego charakteryzują się stosunkowo dużą trwałością, trudno je zarysować. W przypadku stłuczenia nie rozpadają się w drobny mak, są bezpieczne i właściwie nie da się nimi skaleczyć. Dostępne w różnych wersjach – do wyboru mamy szkło matowe, przezroczyste i z nadrukami. Można też bez problemu kupić szklany parawan ze specjalną powłoką, która uniemożliwia osadzanie się kropel wody na powierzchni, dzięki temu czyszczenie ich z osadu z wody nie nastręcza trudności*.

Parawany z tworzywa sztucznego są podatne na zarysowania i uszkodzenia. Ich powierzchnia nie jest pokrywana specjalną powłoką, która utrudniałaby osadzanie się wody. Krople nie spływają więc po powierzchni skrzydła drzwiowego i pozostawiają ślad.

* Parawany szklane, które nie mają fabrycznie powłoki uniemożliwiającej osadzanie się kropel, możemy impregnować samemu za pomocą dostępnych na rynku środków.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż parawanu nawannowego krok po kroku

Montaż parawanu nawannowego krok po kroku
Parawan nawannowy to często spotykany element wyposażenia łazienki. Prawidłowo zamocowany umożliwia korzystanie z wanny niczym z prysznica, bez ryzyka...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak zamontować parawan nawannowy

Instrukcja wideo - jak zamontować parawan nawannowy
Parawan nawannowy to świetny sposób na połączeniu zalet prysznica i wanny. Dzięki niemu w szybki sposób przeobrazimy wannę w kabinę prysznicową. Monta...
Czytaj więcej

Parawany we wnętrzach

Parawany we wnętrzach
Parawany były używane już wiele setek lat temu w Chinach. Od tej pory stanowią popularny element wyposażenia wnętrz nie tylko na Wschodzie, ale i na c...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Parawan nawannowy – jaki wybrać?