Produkty

Pielęgnacja kuchennego sprzętu AGD

Pielęgnacja kuchennego sprzętu AGD

Codzienna eksploatacja lodówki czy czajnika naraża je na powstawanie kamienia czy nawet grzybów, co niekorzystnie oddziałuje zarówno na ich stan, jak i na nasze zdrowie. Regularna pielęgnacja kuchennego sprzętu AGD wpływa znacząco na jego estetykę, jak również jest w stanie przedłużyć jego żywotność.

Lodówka czyszczenie zatłuszczonych powierzchni

Pielęgnacja lodówki powinna polegać na jej dokładnym czyszczeniu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Aby tego dokonać, warto ją uprzednio odłączyć od prądu, wyjąć wszystkie znajdujące się w niej produkty, a także półki i szuflady. Warto też w celu odświeżenia  wnętrza zostawić otwarte drzwi. Półki i szuflady należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu, po czym wytrzeć dokładnie do sucha za pomocą ściereczki. Wnętrze lodówki myjemy ciepłą wodą z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej. To zadanie zawsze zaczynamy od góry, całość delikatnie spłukujemy i wycieramy do sucha. Ważne, aby umyć ją także na zewnątrz, uwzględniając również elementy gumowe. Lodówkę po umyciu zostawiamy otwartą na pół godziny lub pełną godzinę, w zależności od jej rozmiaru. Nieprzyjemnych zapachów z wnętrza lodówki pozbędziemy się chociażby za pomocą proszku do pieczenia.

 

Zmywarka

Mimo że zmywarka jest urządzeniem czyszczącym i teoretycznie powinna pielęgnować się automatycznie, my również powinniśmy angażować się w ten proces. Kilka razy w roku należy zdecydować się na czyszczenie pustego urządzenia, bez udziału naczyń. Do tego będzie nam potrzebny specjalny preparat odkamieniający lub też roztwór z sody oczyszczonej i octu. Przed takim czyszczeniem należy wyjąć ze zmywarki filtry oraz dysze, które przemywamy ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Stan filtrów w zmywarce warto kontrolować przez cały czas jej użytkowania i jeśli zachodzi taka potrzeba, decydować się na ich wymianę.

 

Piekarnik

Przy pielęgnacji piekarnika szczególnie ważne jest oczyszczanie go z tłuszczu oraz resztek przyrządzanych potraw. Żeby dokonać skutecznego wyczyszczenia piekarnika, powinniśmy uprzednio wyjąć z niego blachy do pieczenia oraz podstawki, które możemy umyć osobno przy użyciu ciepłej wody i płynu do naczyń. Tłuszcz należy natomiast usunąć, korzystając ze specjalnych preparatów do piekarnika. Powinniśmy pamiętać o tym, że nieusuwane na bieżąco przypalenia oraz zabrudzenia mogą wydzielać nieprzyjemne zapachy przy każdym kolejnym użyciu, dlatego też warto regularnie dbać o każdy element naszego piekarnika.

 

środek do czyszczenia piekarnika CastoramaMikrofalówka

Aby poradzić sobie z wyczyszczeniem kuchenki mikrofalowej, warto przygotować w tym celu ciepłą wodę i ściereczki. Szczególnie ważne jest dokładne umycie ścianek oraz wylotów wentylacyjnych. Z bardziej zaawansowanymi zabrudzeniami możemy sobie poradzić wstawiając do środka mikrofalówki miskę z wodą oraz pokrojoną cytryną. Należy wówczas włączyć sprzęt na około 5 minut, wykorzystując do tego największą moc kuchenki. Powstała para zmiękczy zabrudzenia, a cytryna odświeży wnętrze. Po dokładnym umyciu, całość należy wytrzeć suchą ściereczką.

 

Czajnik

Największym problemem w przypadku czajnika jest osadzający się na tym urządzeniu kamień. Trudno pozbyć się go zwykłą wodą, dlatego należy zagotować ją z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego. Po zagotowaniu mikstury odczekujemy dłuższą chwilę, po czym wyparzamy czajnik, gotując w nim czystą wodę. Taki sposób pielęgnacji dotyczy również ekspresu do kawy.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje
Gdyby wskazać trzy domowe pomieszczenia, w których codziennie spędzasz najwięcej czasu, jednym z nich na pewno byłaby kuchnia. Zadbaj o to, aby...
Czytaj więcej

Okapy kuchenne – ranking najlepszych urządzeń

Okapy kuchenne – ranking najlepszych urządzeń
Niezbędnym elementem wyposażenia każdej strefy kuchennej jest okap. Ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy, a także zebrane w tym artykule i...
Czytaj więcej

Kuchnia bez okna - jak ją wyposażyć, by była praktyczna?

Kuchnia bez okna - jak ją wyposażyć, by była praktyczna?
Kuchnia bez okna, czy też tak zwana ślepa kuchnia, to relikt trendów architektonicznych lat ‘60 i ‘70 XX wieku. Niestety wielu z na...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pielęgnacja kuchennego sprzętu AGD