Produkty

Pieniążek

Łac. Pilea peperomioides

Pieniążek

Pieniążek, z łac. Pilea peperomioides, pochodzi z rodziny pokrzywowatych. Choć rodzaj Pilea obejmuje liczne gatunki rozsiane na prawie wszystkich kontynentach, to odmiana o zaokrąglonych liściach przypominających monety ma swoje siedlisko w Chinach oraz Wietnamie.

Pilea peperomioides w przeciwieństwie do innych gatunków nie przypomina rodzimej pokrzywy. Egzotyczną roślinę wyróżniają mięsiste, trawiastozielone oraz skórzaste liście z zarysowanym unerwieniem. Wyrastają na ciemnej łodydze i przybierają kształt koła – ze względu na podobieństwo do monety nazwano ją pieniążkiem. W Anglii roślina jest znana jako „chinese money plant” oraz „pancake plant”. Osiąga do 30 cm wysokości. Po opadnięciu dolnych liści pozostaje dekoracyjny, okrągły pióropusz z atrakcyjnych liści. To właśnie one sprawiają, że jej sadzonki są jednymi z najczęściej poszukiwanych żywych dekoracji do aranżacji wnętrz nowoczesnych – w stylu industrialnym oraz skandynawskim.

Uprawa rośliny jest bardzo łatwa – nie wymaga skomplikowanych zabiegów, a rozmnażanie za pomocą odrostów korzeniowych jest szybkie. Jakie stanowisko wybrać dla pieniążka? Przede wszystkim powinno być jasne o rozproszonym świetle. Warto omijać parapety z rozkręconymi kaloryferami, ponieważ pieniążek źle znosi zbyt wysoką temperaturę, może być także zaatakowany przez szkodniki, takie jak mszyce oraz wełnowce.

Nie będzie także problemu z wyborem podłoża – wystarczy uniwersalna ziemia. Należy zadbać o lekko wilgotną ziemię, nie dopuszczając do zalania rośliny. Może to zakończyć się gniciem i jej obumarciem. Pilea lubi wilgotne powietrze, a za zraszanie wodą liści odwdzięcza się kwitnącymi kwiatami. Szara pleśń pojawiająca się na jej liściach to oznaka zaniedbania rośliny lub złej uprawy.

Jak wygląda rozmnażanie rośliny? Pieniążek jest czasami nazywany „wystrzałową rośliną”, ponieważ dojrzałe nasiona rozpryskują się na wszystkie strony. Jednak najprostszym sposobem na jego rozmnożenie jest wykorzystanie odrostów korzeniowych i umieszczenie ich w nowym miejscu.