Produkty

Płyty drewnopochodne – kiedy wybrać lakierowane?

Płyty drewnopochodne – kiedy wybrać lakierowane?

Spośród płyt drewnopochodnych możemy wybrać rozmaite modele. Oprócz tego, że różnią się metodą wykonania i materiałem, mogą mieć także różne wykończenie. Jedne będą surowe, drugie laminowane, a inne lakierowane. Kiedy wybrać te ostatnie płyty drewnopochodne?

Płyty drewnopochodneRodzaje płyt drewnopochodnych

Do rodziny płyt drewnopochodnych, czyli takich, które są wykonane przy użyciu drewna, należą:

- płyty paździerzowe,

- sklejki,

- płyty wiórowe, do których należą również MFP,

- OSB – specjalne płyty wiórowe,

- płyty pilśniowe.

Różnią się one od siebie rodzajem wykonania i zastosowaniem. Należą do szerszej kategorii suowych płyt budowlanych, które wykorzystujemy podczas wznoszenia rozmaitych konstrukcji i budowania obiektów.

Czy wiesz, że…?

Nazwa poszczególnych płyt drewnopochodnych dużo mówi o tym, jak powstają. Sklejki to płyty złożone z kilku sklejonych ze sobą warstw, płyty wiórowe powstają z wiórów drzewnych i syntetycznych klejów zaś płyty paździerzowe wzięły swoją nazwę od paździerzy, czyli zdrewniałych łodyg roślinnych (konopnych, lnianych bądź mieszaniny).

PŁYTA HDF KRONOSPAN LAKIEROWANA 3 X 2500 X 2070 MM BUK 5,175 M2Które płyty drewnopochodne się lakieruje?

Płyty drewnopochodne mogą mieć różne powierzchnie. Niektóre pozostają surowe i wtedy sami możemy je w jakiś sposób wykończyć i zabezpieczyć. Często również wybieramy płyty laminowane, których powierzchnia jest z jednej lub obu stron pokryta specjalną powłoką. Wyróżniamy także te fornirowane. W ten sposób otrzymujemy płyty drewnopochodne o różnych właściwościach estetycznych i wytrzymałościowych. Niektóre powierzchnie są szczególnie odporne na zniszczenie czy oddziaływanie wody, a gładka struktura ułatwia ich czyszczenie.

Które płyty drewnopochodne występują również w postaci lakierowanej? Z reguły tę metodę wykańczania powierzchni stosuje się w:

- płytach pilśniowych, które dzielą się ze względu na swoją twardość. Wśród nich wyróżniamy choćby półtwardą płytę MDF i bardzo twardą HDF. Są one szeroko stosowane w budownictwie i meblarstwie;

- płytach wiórowych – to kolejna duża rodzina budowlanych płyt drewnopochodnych.

lakierowane płyty drewnopochodneCo daje lakier i kiedy używamy takich płyt?

Lakierowanie to jeden z wielu sposobów wykończenia powierzchni płyt drewnopochodnych. Zapewnia on ich ochronę, a także estetyczny wygląd. Dzięki temu, że lakier tworzy powłokę półtransparentną możemy w dalszym ciągu podziwiać naturalny materiał płyty. Taki rodzaj materiału budowlanego ma różnorakie zastosowanie. Lakierowanych płyt drewnopochodnych możemy używać do budowania mebli, wykańczania ścian czy tworzenia dekoracji, pudełek i tymczasowych ogrodzeń. Dzięki estetycznemu wykończeniu, produkt ma gładką, łatwą do czyszczenia powłokę, a także powierzchnię odporną na czynniki zewnętrzne. Z tego powodu lakierowane płyty drewnopochodne częściej wykorzystywane są do wykonywania reprezentatywnych elementów, szczególnie mebli.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Płyta OSB — meble warsztatowe stworzone w prosty sposób. Praktyczny instruktaż

Płyta OSB — meble warsztatowe stworzone w prosty sposób. Praktyczny instruktaż
Płyta OSB to jeden z najbardziej popularnych materiałów konstruktorsko-wykończeniowych, dostępnych na rynku. Możesz ją wykorzystać przy budowie...
Czytaj więcej

Płyty lakierowane – co należy o nich wiedzieć

Płyty lakierowane – co należy o nich wiedzieć
Wśród materiałów drewnopodobnych znajdują się rozmaite płyty – zarówno takie o niewykończonej powierzchni, jak i te lakiero...
Czytaj więcej

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?
Szlifierki to jedne z podstawowych elektronarzędzi, których obecność jest niezastąpiona w większości warsztatów. Przydają się nie tylko w profesjonaln...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Płyty drewnopochodne – kiedy wybrać lakierowane?