Produkty

Podłoga w domu alergika

Podłoga w domu alergika

Życie alergika możemy ułatwić przez montaż podłogi, która w minimalnym stopniu zbiera kurz, a do tego łatwo się ją czyści. Przeczytaj, jakie materiały podłogowe watro brać pod uwagę i czego z całą pewnością należy unikać.

podłoga w domu alergikaPodłoga z drewna – czy na pewno zdrowa?

Podłogi drewniane świetnie sprawdzają się w domach alergików – drewno nie elektryzuje się, nie przyciąga więc kurzu. Większość drewnianych powierzchni poddawana jest jednak impregnacji – o ile olejowanie i woskowanie są bezpieczne, o tyle z lakierowanym drewnem może być problem. Niektóre lakiery zawierają bowiem substancje szkodliwe dla zdrowia, dlatego jeśli zdecydujemy się na zabezpieczenie podłogi właśnie tym preparatem, warto wybrać produkt spośród środków wodorozcieńczalnych (nie emitują one zapachu i nie stanowią zagrożenia dla układu oddechowego).

Uwaga! Deski z drewna egzotycznego mogą zawierać alergizujące olejki naturalne.

Panele – tańszy odpowiednik drewna

Panele są tańsze od drewna, wyglądają podobnie, jednak mają gorsze właściwości. Przyciągają kurz, dlatego trzeba je często odkurzać i myć na mokro. Mogą więc znaleźć zastosowanie w mieszkaniu alergika, jeśli tylko będziemy w stanie sprzątać je regularnie. Dodatkowo w przypadku paneli drewnopochodnych trzeba uważać na jakość wykonania. Zdarza się, że do sprzedaży trafiają elementy, które przez kilka miesięcy użytkowania oddają do otoczenia szkodliwy dla zdrowia formaldehyd.

Korek – kolejna alternatywa dla drewna

Korek, podobnie jak drewno, jest materiałem pochodzenia naturalnego (pozyskiwany jest z kory dębu) i nie elektryzuje się. Ponadto wykazuje odporność na działanie wilgoci, a także rozprzestrzenianie się grzybów, pleśni i mikroorganizmów. Jego powierzchnia zabezpieczana jest lakierem lub woskiem, dzięki czemu bez obaw można go czyścić na mokro. Oprócz tego jest ciepły w dotyku i pochłania dźwięki, poprawiając akustykę pomieszczenia. Z powodzeniem może być stosowany we wnętrzach alergików, a także w pokojach dziecięcych.

Płytki ceramiczne i kamienne – plusy i minusy

Powierzchnia płytek jest gładka, więc kurz nie osiada na ich powierzchni, do tego łatwo i skutecznie czyści się je mokrą szmatką lub mopem. Niestety płytki mają też słaby punkt w postaci fugi, która łączy poszczególne elementy – brudzi się ona szybko i trudno się ją czyści, jest więc świetnym miejscem dla rozwoju mikroorganizmów. W mieszkaniach alergików najlepiej jest zaimpregnować fugę środkiem zapobiegającym rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. W miarę możliwości można ułożyć płytki rektyfikowane (istnieje możliwość montażu bezfugowego), jednak są one droższe od tradycyjnej ceramiki.

Uwaga! Unikajmy podłóg z gresu polerowanego – ma on porowatą strukturę, która ułatwia gromadzenie się brudu i utrudnia czyszczenie.

Wykładziny – prawdziwa zmora alergików?

Problemy pojawiają się w przypadku wykładzin dywanowych, między włóknami osadza się bowiem kurz i rozwijają się roztocza. Taka powierzchnia wymaga stałego sprzątania – odkurzacz może nie wystarczyć, konieczne będzie częste pranie, trzepanie, czy pokrywanie wykładziny preparatem antyalergicznym.

Deska bambusowa Colours lak orzech 1,054 m2W mieszkaniach alergików mogą być jednak stosowane wykładziny wykonane z naturalnych materiałów. Właściwości antystatyczne wykazuje sizal (ale nie jest odporny na działanie wilgoci), wełna (dodatkowo pochłania nadmiar wilgoci i w razie potrzeby oddaje ją do środowiska), trawa morska i kokos. Do wyboru mamy również wykładziny winylowe (PCV), które są odporne na działanie wilgoci i pleśni. Trzeba jednak uważać na to, z czego jest zrobiona spodnia warstwa – unikajmy takich wykonanych ze sprasowanych włókien roślinnych, z czasem może rozwinąć się w nich pleśń.

Dywan – czy to dobry pomysł?

Alergicy mogą się źle czuć w mieszkaniach z dywanami z długim włosiem (trudno odkurzyć z nich cały kurz) i z tymi wykonanymi z naturalnych materiałów (mogą się w nich rozwijać drobnoustroje). Na szczęście można je zastąpić produktami wykonanymi z akrylu, poliestru, poliuretanu, silikonu lub poliamidu – nowoczesne dywany już nie uczulają.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?
Zarówno płytki ceramiczne, jak i wykładziny są dobrym materiałem na praktyczne i estetyczne wykończenie posadzki w wielu pomieszczeniach domowych, biu...
Czytaj więcej

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?
Podłoga w przedpokoju powinna być trwała i estetyczna. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni materiał, warto dowiedzieć się, które z nich szczególnie wa...
Czytaj więcej

10 pomysłów na oryginalną podłogę w kuchni

10 pomysłów na oryginalną podłogę w kuchni
Podłoga w kuchni jest najczęściej wykańczana tradycyjnymi, prostokątnymi płytkami o gładkiej lub chropowatej fakturze. Już zastosowanie w niej paneli ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Podłoga w domu alergika