Produkty

Posadzki z desek – jak dobrać materiał i przygotować drewno?

Posadzki z desek – jak dobrać materiał i przygotować drewno?

Drewno jest materiałem, który możemy zastosować w niemal każdym miejscu w domu. Jeśli chcemy, by było wytrzymałe i tworzyło niepowtarzalny klimat, powinniśmy wybrać nie tylko odpowiedni gatunek, ale i rodzaj drewna.  

Drewniane podłogi wybierane są przez inwestorów ze względu na ich atrakcyjny wygląd i wieloletnią trwałość. Jednak nawet najlepszy materiał straci swe właściwości, jeśli zostanie źle przygotowany i zamontowany. I choć wiele wiemy o tym, że posadzki drewniane mogą być wykonywane z różnych gatunków drewna, tak rodzaje podłóg drewnianych wciąż pozostają dla nas niewiadomą. Warto wiedzieć, że najpopularniejsze z nich to:

- dyle – wykonywane są z litego drewna, głównie z drzew iglastych (świerk, sosna). Deski dostępne są w różnych wymiarach, mogą mieć długość od 0,8 m nawet do 6 m i grubość od 14 mm do 28 mm. Można je układać na legarach, podkładach i bezpośrednio na wylewce. Dyle wymagają impregnacji lakierem, woskiem lub olejem. Dobrze znoszą renowację, z całą pewnością są materiałem na lata.

- panele drewniane – są to trójwarstwowe deski, które układa się jak panele laminowane. Co ciekawe, nie trzeba ich impregnować, ponieważ kupujemy gotowy produkt, który został zabezpieczony zanim trafił do sklepu. Najpopularniejsze mają wymiary: długość 1,2–2,4 m, szerokość 138–209 mm i grubość 9,5–15 mm. Można je szlifować w celu odnowienia, ale tylko do starcia pierwszej warstwy. W sprzedaży dostępne są wzory dwulamelowe i trójlamelowe.

- mozaika – to nieduże listewki (lamele) zestawione w większe, kwadratowe elementy, robi się je z litego drewna, o grubości 8–10 mm. Lamele mogą być ułożone w różne wzory, często o bardzo wymyślnej strukturze. Jeden element może być zrobiony z kilku rodzajów drewna, co daje większe możliwości aranżacyjne. Mozaikę układa się na podkładzie cementowym, na koniec należy ją polakierować. W razie potrzeby można ją także odnawiać.

- parkiet – są to małe deski z litego drewna, które możemy układać w różne wzory (najpopularniejsze to jodełka i szachownica). Poszczególne elementy mogą mieć długość 200–450 mm, szerokość 30–100 i grubość 13–22 mm. Wykonywane są ze wszystkich rodzajów drewna, zarówno z drzew liściastych, iglastych, jak i egzotycznych. Tak jak pozostałe rodzaje podłóg, również parkiet wymaga lakierowania i dobrze poddaje się renowacji.

deskiJak przygotować drewno – sprawdzamy wilgotność

Właściwości drewna ulegają pogorszeniu, gdy ma ono nieprawidłowy poziom wilgoci (np. zbyt suche będzie się wypaczać). Dlatego przed położeniem podłogi z desek trzeba skontrolować jej poziom. W przypadku desek wielowarstwowych (dyle, panele, parkiet) sprawa jest prosta – wystarczy ułożyć je w oryginalnych opakowaniach (nie mogą być uszkodzone; wyjmujemy je na chwilę przed montażem) na co najmniej 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą układane. Optymalne warunki dla takich desek to: temperatura 18–22°C i wilgotność 45–60%.

Sytuacja się komplikuje w przypadku litego drewna. Deski powinny mieć 9-procentową wilgotność (wahanie może wynosić 2%), którą za pomocą elektrycznego miernika mierzą parkieciarz lub sprzedawca (uzyskany wynik jest wpisywany w fakturę). Jeśli więc chcemy uniknąć problemów z posadzką, lepiej nie kupować drewna, które przekracza normę wilgotności. 

Kontrolujemy podłoże pod deski

Źle przygotowane podłoże również może wpłynąć na jakość użytkowania posadzki. Jest to szczególnie istotne, gdy chcemy układać deski bezpośrednio na podkładzie. Musi on być suchy, spójny, twardy i równy, każdy z tych parametrów sprawdzamy w inny sposób.

- suchość – wilgotność podłoża anhydrytowego (właściwa wynosi 0,3%) i cementowego sprawdzamy chemicznym miernikiem (nie może być większa niż 1,8%), natomiast drewniane płyty (optymalny poziom wynosi 7–11%) elektroniczną wago-suszarką.

Uwaga! Pomiary wykonane miernikiem elektrycznym nie są wiarygodne.

- spójność – w kilku miejscach skuwamy podłoże. Otwory nie powinny mieć więcej niż 8 cm, robimy je przecinakiem, w który uderzamy młotkiem. Od wylewki nie powinny się odrywać płaskie fragmenty.

- twardość – odkuwamy niewielki fragment podłoża (do 10 mm). Brzegi w powstałym otworze nie powinny się wykruszać.

- równość – poziom sprawdzamy za pomocą dwumetrowej łaty, dopuszczalne odchylenie wynosi 2 mm, większe należy sfrezować. 

O właściwościach poszczególnych rodzajów drewna krajowego przeczytasz w tym artykule.

Data publikacji: 21.08.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Posadzki z desek – jak dobrać materiał i przygotować drewno?