Produkty

Przydatne porady – jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?

Przydatne porady – jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?

Jak rozjaśnić ciemne wnętrze? Odpowiedź na to pytanie, przynajmniej na pozór, wydaje się być bardzo prosta. A jednak wciąż zadajemy to pytanie wszędzie tam, gdzie ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza jest niewystarczająca.

bardzo jasna aranżacja łazienkiW jaki sposób sprawić, by nasz ciemny salon wreszcie nabrał wrażenia przestronności i blasku, o czym marzymy już od tak dawna?

Jest kilka sposobów. Poniżej przedstawimy te, które wydają się być najłatwiejsze do zastosowania.

1. Ciemne znaczy ciężkie?

Czy nie jest tak, że po wejściu do niektórych wnętrz, od razu czujemy się nieswojo? Czy sprawiają to ciężkie zasłony stylizowane na kotary, brązowa obudowa kominka, ciemny, wzorzysty dywan i tapeta w wyciskane kwiaty? Wnętrza, w których panuje nagromadzenie takich ciężkich dodatków dających wrażenie przepychu sprawiają, że czujemy się przytłoczeni ich obecnością.

Takie nagromadzenie często możemy zobaczyć we wnętrzach angielskich. Nieumiejętne skomponowanie tego typu stylizacji w naszym domu może skończyć się tragicznie dla poczucia przestronności i lekkości wnętrza.

Wybierajmy jednolite faktury w jasnych kolorach. Im nasze wnętrze będzie bardziej stonowane kolorystycznie (szczególnie jeśli będą to jasne barwy), tym wyda się ono większe i jaśniejsze.

2. Im więcej kolorów, tym większe wrażenie, że coś jest małeminimalizm lekkie zasłony

Czerwony, niebieski, zielony to piękne kolory. Jeśli jednak połączymy je w nadmiarze w jednym wnętrzu, sprawią że zamiast 18 m² otrzymamy najwyżej 10. Kolory w intensywnych odcieniach zawsze będą przyciemniały wnętrze. Jeśli zależy nam na odwrotnym efekcie, zamieńmy je na pastele, beże i biel. Rozświetlą wnętrze, optycznie powiększą, a promienie słoneczne będą się odbijały od gładkich i jasnych ścian.

3. Diabeł tkwi w szczególe

I dlatego wnętrza z nadmierną ilością dekoracji wydają się być znacznie ciemniejsze niż są w rzeczywistości. Rzeźby, porcelanowe słoniki, obrazy z pozłacanej ramie, szklane wazony – wszystkie te dekoracje potrafią być piękne, ale nie w nadmiarze i nie w ciemnym pomieszczeniu, które - bądź co bądź - chcemy, by było jasne.

Zasada jest prosta, im mniej tym lepiej. Im mniej ciemnych, kolorowych dekoracji, tym wnętrze będzie bardziej promienne.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów
Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jaki...
Czytaj więcej

Przygotowanie sufitu do malowania – jak malować sufit?

Przygotowanie sufitu do malowania – jak malować sufit?
Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
24.05.2016
Ja ogólnie lubię jasne wnętrza i zdecydowanie wolę, jak ściany są białe a dodatki ciemne. Rozjaśnić można kapami na meble, dywanami i zasłonami. Tylko niestety szybko się brudzą

Ocena i komentarz dla:

Przydatne porady – jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?