Produkty

Remont podłogi: usuwanie starej posadzki czy naprawa?

Remont podłogi: usuwanie starej posadzki czy naprawa?

Usunięcie starej posadzki i wymiana na nową to tylko jedna z opcji – jeśli wykładzina, posadzka drewniana lub z płytek dobrze trzyma się podłoża i jest równa, to można spróbować ją naprawić lub układać na niej nowy podkład. Którą opcję najlepiej wybrać, by skutecznie przeprowadzić remont podłogi?

Niezależnie od decyzji, należy pamiętać o najważniejszej zasadzie: przed generalnym remontem podłogi trzeba wykonać wszystkie prace związane z odnową ścian, sufitu i naprawą tynków. W ten sposób unikniemy późniejszych kłopotów z zabezpieczeniem nowej podłogi.

Naprawiamy uszkodzenia w posadzkach

Większość typowych usterek możemy naprawić samodzielnie. W przypadku posadzki drewnianej są to zwykle niezbyt głębokie wgniecenia i rysy lub szpary powstające w wyniku np. odkształcania się drewna pod wpływem wilgoci. Zarysowań pozbędziemy się dzięki szlifowaniu i naniesieniu nowej warstwy oleju, wosku lub lakieru. Mocno zniszczone panele należy wymienić – wyciąć i wkleić nowy element, zaś szpary – wypełnić masą szpachlową (jej kolor dobierajmy do odcienia drewna!).

Naprawa wykładzin jest jeszcze łatwiejsza – zwykle mamy do czynienia z bąblami, rozwarstwieniami lub odklejającymi się brzegami. Należy wówczas naciąć uszkodzone miejsce (na krzyż) i podkleić je klejem do wykładzin. Nieco trudniej będzie z posadzką z płytek, które często pękają. Konieczne będzie wtedy usunięcie fugi wokół płytki (najlepiej nożem), rozbicie płytki młotkiem (małe kawałki łatwiej będzie wyciągnąć) i odkucie pozostałych fragmentów oraz resztek kleju – np. przebijakiem. Nową płytkę możemy położyć dopiero po wyrównaniu ubytków – przy użyciu szpachli – i starannym odkurzeniu podłoża.

Jak usunąć starą posadzkę i kiedy jest to konieczne?remont podłogi

Na starej posadzce z powodzeniem można układać nowe podłoża, przykładowo: panele można układać na wykładzinie lub posadzce z płytek, kafelki – na parkiecie lub starym podłożu z kafelków, parkiet – na poprzednim parkiecie, wykładzinę – na sztywnej posadzce z drewna, parkiecie lub panelach. Należy jednak pamiętać, że każda kolejna warstwa to dodatkowe dociążenie stropu, podwyższenie poziomu podłogi, a czasami nawet konieczność podcięcia skrzydła drzwiowego. W niektórych przypadkach konieczne jest więc usunięcie starej posadzki.

Wykładzinę po prostu zrywamy – przydadzą się specjalne zrywaki oraz noże do cięcia wykładzin. Powierzchnię dobrze jest najpierw pociąć na mniejsze pasy – np. o szerokości 10-15 cm i zrywać jeden po drugim. Łatwo zdemontujemy również stare panele – wystarczy przy użyciu ostrego noża lub piły tarczowej wyciąć jeden panel, by rozmontować resztę.

Nieco gorzej jest z posadzkami drewnianymi, które klejone są do podkładu całą powierzchnią. Zwykle klepki odrywa się łomem – jeśli będziemy to robić delikatnie, to uda nam się uratować fragmenty starej podłogi i nie uszkodzić podkładu.

Z kolei stare kafelki usuwamy przebijakiem. Jeśli chcemy uratować część z nich – należy delikatnie dłutować fugi, podważyć szpachelką i spróbować wyjąć płytkę. Ta metoda działa jednak zwykle tylko wtedy, gdy do montażu płytek użyto słabej zaprawy klejowej.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Układanie parkietu w jodełkę – jak zrobić to dobrze?

Układanie parkietu w jodełkę – jak zrobić to dobrze?
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Remont podłogi: usuwanie starej posadzki czy naprawa?