Aby dać pomieszczeniu nowe życie, czasem wystarczy jeden większy nowy element czy zmiana dotychczas używanych akcesoriów. Zanim udamy się za zakupy, należy kuchnię dokładnie posprzątać i umyć. Pozbądźmy się z szaf niepotrzebnych rupieci, wyczyśćmy fugi, odklejmy nadgryzione zębem czasu nalepki z lodówki, umyjmy lampę sufitową. Sam akt konserwacji wniesie do kuchni odrobinę ożywczego powietrza i pomoże nam inaczej spojrzeć na pomieszczenie. A oto lista przykładowych gadżetów, które urozmaicą nam kuchnię:
1. Wymiana serwetek – sezonowe serwety pod naczynia i nowe maty wykonane z bambusa mogą zmienić kolorystykę kuchni. Jeśli nasze ściany są żółte, a wiosną korzystaliśmy z zielonych serwet, teraz postawmy na barwy jesienne: brąz i czerwień. Możemy też dokupić ściereczki i podstawki na gorące naczynia w tej samej tonacji. Pomyślmy też o nowych karniszach i zasłonkach oraz o utrzymanym w ich tonacji wazonie na oknie. To najdrobniejsze i najtańsze zabiegi, które przy całej swojej prostocie dają nadspodziewany efekt.
2. Tablica do pisania kredą – to nie tylko dekoracja, ale też gadżet jednoczący rodzinę, zwłaszcza wtedy, gdy domownicy wychodzą do pracy i do szkoły o różnych porach. Każdy może kolorową kredą napisać coś miłego. Inną opcją jest zamontowanie tablicy korkowej.
3. Ekspres do kawy – kawa z ekspresu jest pyszna i aromatyczna. Bardziej zaawansowane ekspresy dają możliwość komponowania przeróżnych mieszanek i typów kawy (latte, cappuccino, flat white itp.). Spory ekspres automatyczny w tonacji czarnej lub srebrnej doda naszej kuchni prestiżu. Z kolei małe, kolorowe urządzenie na kapsułki nada pomieszczeniu przytulności. Jeśli więc mamy już wszystko, to może pora na kawę?
4. Nowy komplet garnków i talerzy – jeśli do tej pory operowaliśmy na sprzęcie ze srebrnej stali, może przyszła pora na cieplejszą w wyrazie, barwioną ceramikę. Biel talerzy zastąpmy naczyniami zdobionymi w określone kolory – albo odwrotnie. Również miski na sałatki stanowią element dekoracyjny a ich barwa wpływa na odbiór kuchni.
5. Kamienny blat na stół – marmurowy czy granitowy blok na kredensie nada mu szlachetnego wyglądu. Ponadto zaletą takiego rozwiązania jest łatwość utrzymania miejsca w czystości. Twardość kamienia zapewnia odporność na kuchenne działania, takie jak tłuczenie czy krojenie mięsa.
6. Taśma ledowa – możemy ją zainstalować samodzielnie w wybranych miejscach. Z reguły przyklejamy taśmę pod szafkami czy nad umywalką. Dyskretne oświetlenie ledowe nada naszej kuchni odrobinę romantyki, stworzy poczucie intymnego zacisza. Oczywiście, równie pozytywnie wpłynie na widoczność przy gotowaniu. Więcej o oświetleniu ledowym w kuchni przeczytaj tutaj.
7. Nowy zlew – zmieńmy kolor czy kształt zlewozmywaka, żeby się dopasować do nowo wybranej przez nas tonacji kuchni. Zmiana instalacji z reguły wiąże się z kosztami i jest procesem bardziej skomplikowanym, ale może wystarczyć nawet sama zmiana baterii na bardziej dekoracyjną (lub prostszą – w zależności od pożądanego efektu).
Nie zapominajmy o dodatkowych, sezonowych drobiazgach. Samodzielnie można również wykonać ciekawe dekoracje, np. bukiety suszonych kwiatów czy wydrążoną dynię ze świeczką w środku. Niech jesień zainspiruje nas do działań i przygotowania kuchni na zimowe zadania. Wiadomo, że tam najprzyjemniej się skryć przed niepogodą i usiąść w cieple przy kubku kawy.