Kolory i wykończenie ścian
Z jednej strony dominują kolory ciepłe, takie jak ceglaste czerwienie, musztardowe odcienie żółtego i oranże. Z drugiej strony – szafirowe i kobaltowe odcienie błękitu i zieleni. Ściany we wnętrzu urządzanym w stylu meksykańskim nie powinny być jednak gładkie. Jeśli chcemy uzyskać autentyczny efekt, użyjmy nierównych tynków strukturalnych z wyraźnymi śladami kielni. „Przecierki” koloru mają nie tylko wartość stylizacyjną, ale pozwalają również ukryć nierówności ścian. Aby efekt nie był zbyt przerysowany i tandetny, możemy tylko jedną ścianę pomalować na mocną barwę, np. ceglaną, a pozostałe pokryć strukturalnym tynkiem w złamanym odcieniu bieli – pomieszczenie zyska świeży i oryginalny charakter. Można wykorzystać także lekkie płytki gipsowe imitujące strukturę cegły. Surowe wykończenie ścian zrównoważy dekoracyjność dodatków.
Elementy wykończeniowe
W Meksyku popularną okładzinę ścienną stanowią wytwarzane ręcznie kafelki, cechujące się niejednolitą barwą i nierównymi krawędziami. Glazura, przywieziona do Ameryki z Hiszpanii, znana jest pod nazwą azulejos. Płytki ceramiczne inspirowane jej stylem posiadają zazwyczaj geometryczne, meandryczne kształty lub są ozdabiane motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Najbardziej charakterystyczna barwa kafli to kobalt. Na materiał podłogowy wybierzmy natomiast ciemny parkiet z desek lub panele imitujące egzotyczne gatunki drewna. Ramy okienne możemy pomalować na kontrastujący ze ścianami kolor lub barwę pasującą do mebli i podłóg.
Wyraziste dodatki
Meble w kraju Słońca są zazwyczaj ciężkie, wykonane z ciemnego drewna i ozdobione mosiężnymi okuciami. Wybierzmy odcienie wiśniowe, cedrowe lub orzechowe. Charakterystyczne dla stylu meksykańskiego są stalowe oparcia krzeseł, wygięte w fikuśne kształty. Equipales, czyli fotel wypoczynkowy ze skóry i drewna, jest popularny na wsiach. W domu możemy zastąpić go fotelem z wikliny. Wśród mebli pojawiają się złote i białe akcenty.
Jak możemy uzyskać efekt postarzanych mebli? Pomalujmy je farbą do drewna na dowolny kolor i użyjmy drobnego papieru ściernego w wybranych miejscach.
Hamak to nie tylko dodatek, który stworzy egzotyczny klimat w mieszkaniu, ale także wygodne łóżko do ucięcia sobie poobiedniej drzemki. Wybierzmy pasiaste wzory, które są bardzo charakterystyczne dla domów na dalekim zachodzie.
Dywany, zasłony, pledy i kapy równieżpowinny być we wzory, które przypominają łowickie pasy. Takie dodatki urozmaicają jasne wnętrza i przyciągną uwagę gości. Są również bardzo praktyczne, ponieważ na pasiastych deseniach zabrudzenia są mniej widoczne.
Rośliny w domu Meksykanina to oczywiście kaktusy i sukulenty, które nie potrzebują częstego podlewania.
Instrumenty muzyczne, takie jakgitary i marakasy, mogą stać się ciekawą ozdobą ścian.
Ceramika, czyli słynna talavera wyrabiana od czasów konkwistadorów – zdobione bogatą ornamentyką misy, dzbany, talerze to jeden z symboli Meksyku. Wprowadzając je do pomieszczenia, zyskujemy przytulną, domową atmosferę i gustowne dodatki. Również popularne są szklane naczynie z grubymi rantami w kolorze kobaltowym.
Nie zapominajmy o motywie słońca, który jest dla domu w stylu meksykańskim niezwykle istotny. Dobierając stylowe dodatki do pomieszczenia, wprowadzimy do niego pozytywną i ciepłą atmosferę.