Produkty

Styl meksykański we wnętrzach

Styl meksykański we wnętrzach

Meksykańskie wnętrza cechują się dekoracyjnością i bogactwem kolorów. Styl czerpie inspiracje z dziedzictwa Azteków i Majów, lubuje się z łączeniu faktur i kontrastujących dodatków. Jak urządzić pokój lub salon w meksykańskiej stylistyce, zachowując umiar i dobry gust?

 

meksykańska dekoracjaKolory i wykończenie ścian

Z jednej strony dominują kolory ciepłe, takie jak ceglaste czerwienie, musztardowe odcienie żółtego i oranże. Z drugiej strony – szafirowe i kobaltowe odcienie błękitu i zieleni. Ściany we wnętrzu urządzanym w stylu meksykańskim nie powinny być jednak gładkie. Jeśli chcemy uzyskać autentyczny efekt, użyjmy nierównych tynków strukturalnych z wyraźnymi śladami kielni. „Przecierki” koloru mają nie tylko wartość stylizacyjną, ale pozwalają również ukryć nierówności ścian. Aby efekt nie był zbyt przerysowany i tandetny, możemy tylko jedną ścianę pomalować na mocną barwę, np. ceglaną, a pozostałe pokryć strukturalnym tynkiem w złamanym odcieniu bieli – pomieszczenie zyska świeży i oryginalny charakter. Można wykorzystać także lekkie płytki gipsowe imitujące strukturę cegły. Surowe wykończenie ścian zrównoważy dekoracyjność dodatków.

Elementy wykończeniowe

W Meksyku popularną okładzinę ścienną stanowią wytwarzane ręcznie kafelki, cechujące się niejednolitą barwą i nierównymi krawędziami. Glazura, przywieziona do Ameryki z Hiszpanii, znana jest pod nazwą azulejos. Płytki ceramiczne inspirowane jej stylem posiadają zazwyczaj geometryczne, meandryczne kształty lub są ozdabiane motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Najbardziej charakterystyczna barwa kafli to kobalt. Na materiał podłogowy wybierzmy natomiast ciemny parkiet z desek lub panele imitujące egzotyczne gatunki drewna. Ramy okienne możemy pomalować na kontrastujący ze ścianami kolor lub barwę pasującą do mebli i podłóg.

Wyraziste dodatki

Meble w kraju Słońca są zazwyczaj ciężkie, wykonane z ciemnego drewna i ozdobione mosiężnymi okuciami. Wybierzmy odcienie wiśniowe, cedrowe lub orzechowe. Charakterystyczne dla stylu meksykańskiego są stalowe oparcia krzeseł, wygięte w fikuśne kształty. Equipales, czyli fotel wypoczynkowy ze skóry i drewna, jest popularny na wsiach. W domu możemy zastąpić go fotelem z wikliny. Wśród mebli pojawiają się złote i białe akcenty. meksykański styl

Jak możemy uzyskać efekt postarzanych mebli? Pomalujmy je farbą do drewna na dowolny kolor i użyjmy drobnego papieru ściernego w wybranych miejscach.

Hamak to nie tylko dodatek, który stworzy egzotyczny klimat w mieszkaniu, ale także wygodne łóżko do ucięcia sobie poobiedniej drzemki. Wybierzmy pasiaste wzory, które są bardzo charakterystyczne dla domów na dalekim zachodzie.

Dywany, zasłony, pledy i kapy równieżpowinny być we wzory, które przypominają łowickie pasy. Takie dodatki urozmaicają jasne wnętrza i przyciągną uwagę gości. Są również bardzo praktyczne, ponieważ na pasiastych deseniach zabrudzenia są mniej widoczne.

Rośliny w domu Meksykanina to oczywiście kaktusy i sukulenty, które nie potrzebują częstego podlewania.

Instrumenty muzyczne, takie jakgitary i marakasy, mogą stać się ciekawą ozdobą ścian.

Ceramika, czyli słynna talavera wyrabiana od czasów konkwistadorów – zdobione bogatą ornamentyką misy, dzbany, talerze to jeden z symboli Meksyku. Wprowadzając je do pomieszczenia, zyskujemy przytulną, domową atmosferę i gustowne dodatki. Również popularne są szklane naczynie z grubymi rantami w kolorze kobaltowym.

Nie zapominajmy o motywie słońca, który jest dla domu w stylu meksykańskim niezwykle istotny. Dobierając stylowe dodatki do pomieszczenia, wprowadzimy do niego pozytywną i ciepłą atmosferę.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki
Szary kolor w salonie to uniwersalna baza dla stworzenia przytulnego i eleganckiego wnętrza. Szare pomieszczenia zachwycają swoją prostotą, świetnie w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Styl meksykański we wnętrzach