Świece – jak je zrobić samodzielnie

Świece – jak je zrobić samodzielnie

Pachnące i kolorowe świece, gdy ich knoty rozjaśniają płomienie, tworzą we wnętrzach przytulną i ciepłą atmosferę. Mając resztki niewypalonych świeczek lub ich namiar, możemy stworzyć także własne kompozycje urozmaicone dowolnymi dodatkami. Jak je przygotować?

ręcznie robione świeceŚwiece DIY – co będzie potrzebne

Jeśli chcemy stworzyć własne świeczki, powinniśmy zaopatrzyć się w następujące elementy:

- świece,

- knot,

- szklany pojemnik, puszka, gruby karton, np. po mleku, foremki do ciasteczek, wydrążona pomarańcza, muszelki, pojemnik po jogurcie itd.

- olejki zapachowe lub przyprawy,

- dowolne dodatki – skórki pomarańczy, ziarenka, suszone zioła, plasterki cytryny, kamyczki,

- patyczek, sznurek, opcjonalnie pędzelek,

- naczynie do roztapiania wosku.

Świece DIY – przygotowanie krok po kroku

Zaczynamy od przygotowania „foremek”, w których wykonamy świecie. Z kartoników, puszek czy foremek do ciastek będziemy wyciągać gotowe dekoracje, natomiast te wykonane w szklanych pojemnikach pozostaną w nich do wypalenia.

Następny krok zależy już od naszej koncepcji. Jeśli nie chcemy dekorować boków świecy, knot owijamy lub przywiązujemy sznurkiem do patyczka, który następnie opieramy o górne brzegi pojemnika – w ten sposób knot zostanie zatopiony w wosku dokładnie w miejscu, w którym go umieścimy.

Jeśli naszą świeczkę mają zdobić po bokach dekoracje, przy użyciu pędzelka nabieramy niewielką ilość płynnego wosku i smarujemy nim wewnętrzną ścianę formy – szybko przyklejamy do niej wybraną ozdobę (skórkę, ziarenka itd.).

Jeżeli chcemy, do stopionego wosku możemy również dodać niewielką ilość olejku zapachowego lub też przyprawy, np. cynamon. Ciepły płynny wosk ostrożnie wlewamy do przygotowanego pojemnika i zostawiamy do wystygnięcia. Odcinamy knot, a wierzch świecy możemy jeszcze udekorować.

Gdy wosk wystygnie i utwardzi się, karton lub inne pudełko rozcinamy i wyciągamy gotową dekorację. Tak stworzyliśmy własną świecę.

Świece DIY – ciekawe porady

Wygląd świec, które stworzymy, będzie zależał nie tylko od zastosowanych przez nas foremek, ale też od innych posiadanych materiałów i naszego pomysłu. Oto przydatne informacje, które pomogą nam w stworzeniu wymarzonych świec:

- dno pojemnika, który będziemy wypełniać woskiem, można wysypać uprzednio np. ziarenkami kaszy – wykonujemy w nich zagłębienie, a następnie powoli świeczkawlewamy wosk, tak by ziarenka rozchodziły się na boki;

- jeśli posiadamy do stopienia białe świece, możemy wyposażyć się także w specjalne barwniki, które pozwolą na zmianę ich kolorów;

- nasze świece mogą być wielokolorowe – wymaga to przygotowywania ich etapami. Będziemy musieli stopniowo wlewać do wybranej formy kolejne partie wosku w różnych kolorach, za każdym razem upewniając się, że poprzednia warstwa już się utwardziła;

- wielokolorowe świece będą prezentowały się jeszcze ciekawiej, jeśli foremki, do których wlewamy wosk, ustawimy pod kątem, opierając je np. o ścianę lub książki.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Podgrzewacze – w jakich dekoracjach się sprawdzą?

Podgrzewacze – w jakich dekoracjach się sprawdzą?
Ozdabianie przestrzeni świeczkami jest bardzo popularne i nic w tym dziwnego – same w sobie mogą posiadać walory dekoracyjne, a po zapaleniu two...
Czytaj więcej

Świece do ogrodu – jaki mamy wybór?

Świece do ogrodu – jaki mamy wybór?
Świece w ogrodzie nie tylko nadadzą otoczeniu szczególny klimat, ale mogą również spełnić praktyczną rolę. Przede wszystkim pomagają roz...
Czytaj więcej

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural
Lato już na dobre rozgościło się za oknem, a my wciąż zwlekamy z przystosowaniem naszego balkonu lub tarasu do wygodnego odpoczywania? Brakuje nam pom...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Świece – jak je zrobić samodzielnie