Produkty

Urządzanie Jak dbać o metalowe meble?

 Urządzanie Jak dbać o metalowe meble?

Metalowe meble świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodzie, jak i we wnętrzach, w których dominuje elegancki, minimalistyczny i nieco industrialny styl. Jednak, aby na długo zachowały one świeży i estetyczny wygląd, warto pamiętać, by odpowiednio o nie dbać. Oto kilka porad jak to robić.

środek do metalu castoramaCzyszczenie metalowych powierzchni

Na gładkich metalowych powierzchniach często widoczne są nawet niewielkie drobinki kurzu czy innych zabrudzeń, warto więc często przecierać je suchą, miękką ścierką, nadając powierzchni estetyczny wygląd i połysk. Wybierajmy do tego zwarte ścierki, tak aby na powierzchni mebli nie osadzały się kłaczki i drobinki tkaniny.

Aby meble wykonane z metalu zachowały pierwotny wygląd i blask, warto też co jakiś czas przecierać je wilgotną ścierką z dodatkiem łagodnego detergentu, pamiętając także, aby zaraz po tym wytrzeć je do sucha (w razie błyszczących powierzchni warto je także wypolerować). Uważajmy jednak, by nie przemoczyć tego typu powierzchni, gdyż może to zwiększyć ryzyko pojawienia się przebarwień i korozji. Aby nadać dodatkowego połysku metalowym meblom, można także przecierać je szmatką zanurzoną w wodzie z solą lub też sodą oczyszczoną, a potem dokładnie przetrzeć suchą szmatką. Zawiasy meblowe wykonane ze stali warto regularnie smarować techniczną wazeliną, dzięki czemu na długo zachowają świeży wygląd i funkcjonalność.

Do regularnej pielęgnacji powierzchni aluminiowych wystarczy jedynie delikatnie zwilżona ścierka, nie ma konieczności stosowania dodatkowych detergentów. Jednak, aby uniknąć ewentualnych zacieków czy smug, umytą powierzchnię najlepiej przetrzeć do sucha, tak aby pozostawić ją gładką i błyszczącą. Przy trudniejszych zabrudzeniach można przetrzeć meble octem lub też zastosować preparaty przeznaczone do oczyszczania zmywarek.

Aby utrzymać w czystości powierzchnie pokryte emalią lub te wykonane ze stali szlachetnej, wystarczy ich regularne przecieranie na mokro (można dodać płyn do mycia naczyń). Przy poważniejszych zabrudzeniach zastosujmy specjalne środki przeznaczone do stali nierdzewnej lub wybierzmy domowe metody – wypróbujmy np. wodę z dodatkiem cytryny lub kwasku cytrynowego. stół metalowy

Zapobieganie zniszczeniu powierzchni metalowych

Aby uchronić metalowe meble przed korozją, pamiętajmy, by unikać ich uszkodzenia i długotrwałego kontaktu z wilgocią. Po każdym myciu czy zachlapaniu starajmy się wytrzeć ich powierzchnię do sucha.

Jeśli zauważymy pierwsze rdzawe wykwity, warto użyć preparatów odrdzewiających, dzięki czemu zmiany nie obejmą większej powierzchni. W przypadku rozleglejszych zniszczeń warto poddać meble gruntownemu odnawianiu, ścierając wierzchnią warstwę i zastępując ją nową.

Unikajmy stosowania silnych środków do czyszczenia, w tym także rozpuszczalników oraz drucianych gąbek i ostrych narzędzi, gdyż mogą one zniszczyć warstwę zewnętrzną mebli i przyspieszyć ich korodowanie.

Data publikacji: 12.06.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?
Emalie do drewna i metalu to produkty, dzięki którym poradzimy sobie z wykończeniem lub renowacją różnorodnych przedmiotów czy konstrukcji. Jaki mamy ...
Czytaj więcej

Najlepsze farby do ogrodzenia z metalu

Najlepsze farby do ogrodzenia z metalu
Metalowe ogrodzenia otaczają posesje wielu domów. Ich atrakcyjny wygląd i ciekawa stylistyka doskonale wpisują się w charakter posesji i stanowią ich ...
Czytaj więcej

Kiedy sięgnąć po farbę młoteczkową?

Kiedy sięgnąć po farbę młoteczkową?
Farba młoteczkowa, nazywana też młotkową, umożliwia uzyskanie na malowanych przedmiotach dekoracyjnego efektu. Tworzy powierzchnię, która wygląda jak ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Urządzanie Jak dbać o metalowe meble?