Produkty

Zielono mi – pomysł na kojące wnętrza

Zielono mi – pomysł na kojące wnętrza

Kolor zielony jest nie tylko wiecznie modny, ale ma także szereg właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i nastrój. Jakie są właściwości tego koloru i jak możemy je zastosować w naszym wnętrzu?

oliwkowa zieleńZ historii

Najstarsze przekazy wspominają, że zielony barwnik był w starożytnym Egipcie używany do podkreślania wyrazistości brwi. Starożytni Grecy z kolei wynaleźli sztuczny barwnik o tym właśnie kolorze – jako pierwszy wytwarzany celowo przez człowieka. Natomiast w średniowieczu barwę zieloną zaczęto kojarzyć z katastrofami, złem, a nawet – diabłem. Ubieranie się na zielono podobno mogło ściągać złe moce i przynosić pecha. Z czasem jednak niekorzystne nastawienie do tej barwy zmieniło się i zaczęła ona symbolizować los, zmiany, przypadkowość i to zarówno w sensie dobrym, jak i złym.

Dzisiejsze teorie

Współcześnie zieleń kojarzymy z życiem, naturą i harmonią. Traktujemy jako kolor nadziei, uzdrowienia, wolności oraz bliskości z przyrodą. Badania naukowe nad wpływem kolorów na psychikę ludzką wykazały, że zieleń ma szczególnie  kojący wpływ na nasz układ nerwowy, pomaga się odstresować i zrelaksować. Stąd wiele sal szpitalnych czy stanowisk wytężonej pracy malujemy na kolor zielony, żeby zmniejszyć stres związany z przebywaniem w tych miejscach.

Wykorzystanie dobrodziejstw zieleni

Skoro zieleń koi i łagodzi – warto o niej pomyśleć projektując nasze wnętrza. Świeże, radosne, ale i stonowane przestrzenie stworzymy stosując w wystroju rozmaite odcienie zieleni. Chodzi zarówno o kolor ścian (farb, tapet) jak i dodatków (poduszek, firan, serwet) czy ozdób (żywe kwiaty, obrazy, rzeźby). Pamiętajmy, że domieszki barwy żółtej uczynią zieleń cieplejszą, natomiast odcienie zieleni bardziej zbliżone do niebieskiego stają się wyraźnie chłodniejsze.

Odcienie

Na wskroś nowoczesny i elektryzujący charakter wnętrza uzyskamy stosując jaskrawe i żywe warianty barwy zielonej. Tam, gdzie chcielibyśmy utrzymać nastrój szczególnej elegancji i powagi, np. w szykownym salonie czy dostojnym gabinecie, warto zastosować ciemniejsze, głębokie odcienie zieleni. W codziennym relaksie i wypoczynku niezawodnie sprawdzą się stonowane, pastelowe odmiany zielonej barwy. Zieleń we wszelkich swych wariantach potrafi stworzyć klimat uspokajający, ale jednocześnie inspirujący, sprzyjający skupieniu oraz zapamiętywaniu. Możemy więc śmiało zastosować ten kolor zarówno do salonu, sypialni czy pokoju do pracy.

Łączenie z innymi barwami

zielony w pokoju dzieckaZieleń połączona z innymi kolorami przyniesie nam swoiste efekty:

- połączona z fioletem – efekt młodości, energii

- z czerwienią – klimat podniosłości, odświętności

- z żółtym i niebieskim – efekt świeżości i natury

- z brązem i beżem – bliskość z ziemią i naturą

- z żółtym, czarnym lub białym tworzy klimat sportowy

Inne elementy zielone

Trudno wyobrazić sobie wnętrze współczesnego domu bez żywej zieleni. Sam już widok roślin   nas koi, a ich obecność przynosi szereg efektów zdrowotnych. Wiele roślin doniczkowych ma doskonałe własności lecznicze. Żywa zieleń odświeża i oczyszcza powietrze. Do najodważniejszych roślinnych koncepcji należy tworzenie całych ścian z pnącej się zieleni. Wbudować wówczas musimy system samonawadniający, żeby chronić rośliny przed wysuszeniem i zapewnić im zawsze świeży wygląd.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?
Odpowiedni podział pokoju dziecięcego na strefy to jedna z ważniejszych kwestii podczas planowania i aranżacji pokoju. O czy należy pamiętać i jakich ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
24.08.2016
Taki zielony młodej trawy super wygląda z bialo czarnym, jedna ściana i fajnie ożywia. Lubię też zielone dodatki.
31.03.2016
No kolor zielony to kolor nadziei. Też wierzę, że wpływa kojąco, ale tak samo lubię żółty - no i tak łączę te dwa. Fajne te dywaniki zielone. No i wiosna idzie - w końcu zielono także na zewnątrz!

Ocena i komentarz dla:

Zielono mi – pomysł na kojące wnętrza