Produkty

Jak urządzić wnętrze w stylu vintage?

Jak urządzić wnętrze w stylu vintage?

Styl vintage znajduje tysiące zwolenników na całym świecie. Najprościej rzecz ujmując,  oznacza on wniesienie do nowoczesnych wnętrz najbardziej charakterystycznych elementów z minionych epok. Jak dokładniej ten styl wygląda? O tym poniżej.

fotele vintagePrzeplatanie nowoczesności z historią

Styl vintage najczęściej objawia się poprzez zestawienie mebli nowoczesnych i starodawnych. Tym samym, w centrum nowoczesnej aranżacji spotkamy postarzane meble i dodatki dekoracyjne, które w połączeniu z resztą tworzą swoisty klimat. Zauważmy, że w tym stylu przeciwieństwa doskonale się uzupełniają. Co istotne, postarzane przedmioty możemy otrzymać za pomocą własnej przeróbki lub skorzystać ze starych mebli, które bez większego problemu znajdziemy na pchlim targu czy w zaciszu naszej piwnicy.

Kolorystyka

Jak w każdym stylu, również we wnętrzach vintage dominuje określona kolorystyka. W pomieszczeniach tych znajdziemy przede wszystkim błękit, zieleń, czerwień, róż, brąz oraz pomarańcz. Dość często wykorzystywana jest także biel. Ma ona znaczącą rolę głównie w kuchni.

Dodatki

odnowione meble vintagePrezentowany styl ubóstwia ręcznie robione dekoracje. Do tego kolorowe poduszki oraz stylizowane na dawną epokę elementy. Większość ozdób możemy nabyć na pchlich targach, gdzie wprost roi się od przedmiotów z drugiej ręki. Możemy posłużyć się także tymi, które są w posiadaniu naszych rodzin od wielu pokoleń. Często wykorzystuje się również stare materiały bądź ubrania, które trafiają na obicia krzeseł i puf. Dodatkowo, pożądane są wszelkie nawiązania do lat 50-tych czy 60-tych. We wnętrzach nie brakuje również biblioteczek ze starymi książkami oraz licznych plakatów na ścianach. Pamiętajmy, że meble nie muszą być faktycznie stare. O tym, jak samodzielnie nadać im leciwy wygląd, przeczytamy tutaj.

Wzornictwo

W stylu vintage napotkamy wzornictwo w postaci kropek, pasów oraz wzorów geometrycznych. Dość często znajdziemy tu również efekt patchwork, czyli barwną całość stworzoną z różnych materiałów i kolorów.

Materiały

Materiały w prezentowanym stylu grają znaczącą rolę. Królują tu przede wszystkim bawełna, wełna oraz mięsiste tkaniny. Materiały o wyżej wspomnianym wzornictwie znajdziemy na narzutach, zasłonach czy tapicerce. Styl vintage to także filc. Jego zastosowanie będzie doskonałe w przypadku sypialni oraz salonów. Znajdziemy go np. na obiciach mebli.

Na koniec warto zaznaczyć jedną rzecz. Stylem vintage można się bawić bez ograniczeń. Nie ma tutaj stricte wyznaczonych granic, których koniecznie musimy się trzymać, a wyjść z nim nawet poza wnętrza. Zobacz, jak zaaranżować ogród w stylu vintage!

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma
Meble łazienkowe powinny być funkcjonalne i dawać komfort codziennego użytkowania. Tradycyjne kształty, sprawdzone rozwiązania – klasyczne meble...
Czytaj więcej

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela
Projektowanie idealnej łazienki bywa żmudnym i wymagającym procesem, gdy chcesz optymalnie wykorzystać każdy metr pomieszczenia. Warto się do niego od...
Czytaj więcej

Białe meble do łazienki – wady i zalety

Białe meble do łazienki – wady i zalety
Białe meble nie tracą na popularności. Od lat są numerem jeden w rankingach wyborów wnętrzarskich. Bardzo chętnie sięgamy po nie, wyposażając n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
09.10.2015
Uwielbiam starocie! Mam to szczęście, że moja babcia również i przez całe życie zbierała i cały strych ma załadowane starymi meblami - nigdy nic nie wyrzucała. Co jakiś czas biorę jakiś mebel i odnawiam nieco. Stare meble mają duszę!

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić wnętrze w stylu vintage?