Jak zorganizować przestrzeń do relaksu w małym mieszkaniu?

Nawet małe mieszkanie można zorganizować tak, by znalazł się w nim kącik przeznaczony wyłącznie do relaksu. O jakie szczegóły zadbać, by korzystanie z niego dawało maksimum korzyści?

Spis treści:

  • Gdzie zorganizować strefę relaksu w małym mieszkaniu?
  • Odpowiednie światło w kąciku do relaksu
  • Cisza niezbędna do wypoczynku
  • Zielone i niebieskie ściany ułatwiające relaks
  • Rośliny pomagające wypocząć
relaksrelaksrelaksrelaks

Gdzie zorganizować strefę relaksu w małym mieszkaniu?

Miejsce, które wybierzemy do zorganizowania przestrzeni do wypoczynku i regeneracji, musi być ustronne. Aby dawało komfort psychiczny, powinno być wyizolowane fizycznie. Oznacza to, że nawet jeśli planujemy relaksować się w godzinach, w których w mieszkaniu nikogo nie ma, raczej nie powinniśmy wybierać pokoju przechodniego lub środka pomieszczenia. Bliskość jednej lub dwóch ścian da nam uczucie oparcia. Reszta przestrzeni może być otwarta.

Na kącik do relaksu warto wybrać wyodrębnioną strefę sypialni. Jest to jedno z najintymniejszych pomieszczeń w domu, co sprawia, że łatwiej będzie nam osiągnąć w nim uczucie spokoju.

Odpowiednie światło w kąciku do relaksu

Intensywne białe światło nie pozwoli nam wypocząć, zupełna ciemność zaś sprawi, że zachce nam się spać. Korzystne dla relaksu jest światło wieczorne, czyli lekko przyciemnione. W mieszkaniu uzyskamy ten efekt, stosując specjalnie łączniki umożliwiające kontrolę natężenia światła – ściemniacze.

Niekonieczne, choć wartościowe, jest zamontowanie łącznika pozwalającego na sterowanie oświetleniem z odległości. Dzięki łącznikowi z pilotem zadecydujemy, kiedy i z jaką intensywnością lampa ma świecić.

pokójpokójpokójpokój

Cisza niezbędna do wypoczynku

Pomieszczenie, które wybierzemy do urządzenia kącika relaksu, powinno być wyizolowane akustycznie. Najkorzystniejszymi momentami na zastosowanie bariery dźwiękowej jest budowa, a następnie generalne remonty domu czy mieszkania.

W wyizolowaniu akustycznym pomieszczeń pomaga obłożenie ścian watą: mineralną lub szklaną, a następnie zakrycie ich stabilnymi płytami kartonowo-gipsowymi czy gipsowo-wiórowymi. Cieńszym materiałem wspomagającym izolację dźwiękową jest folia akustyczna.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na generalny remont, szybkim rozwiązaniem izolacyjnym będzie zastosowanie na ścianach płyt korkowych. Ozdobią pokój, ale również wygłuszą go.

Zielone i niebieskie ściany ułatwiające relaks

Ogromne znaczenie dla samopoczucia w danym pomieszczeniu ma kolor jego ścian. Do pokoju, w którym mamy się wyciszyć, zrelaksować i nabrać sił, powinniśmy wybierać określone tapety i farby: niebieskie bądź zielone.

Niebieski kolor symbolizuje spokój i wycisza. Niebieskie ściany pozwalają się odprężyć i sprzyjają zasypianiu. Pozytywnie wpływa na przyswajanie wiedzy, więc na co dzień pokój z niebieskimi ścianami będzie idealny do nauki. Pomoże się skoncentrować.

Zielony kolor to także symbol spokoju, ale i harmonii. Naturalnie występuje w naturze, więc doskonale ją imituje. Zielone ściany obniżają poczucie stresu i ułatwiają wypoczynek. Jasne odcienie zieleni optycznie powiększają pokój, co również wspomaga relaks.

pokójpokójpokójpokój

Rośliny pomagające wypocząć

W kąciku relaksu nie powinno zabraknąć roślin. Warto jednak wiedzieć, po jakie sięgać i w jakich miejscach je ustawić, by spełniały swą funkcję jak najlepiej i ułatwiały wypoczywanie.

Rośliny wartościowe do sypialni oraz miejsc, w których chcemy się odprężyć, charakteryzują się odwróconą fotosyntezą. Oznacza to, że zamiast pobierać tlen, produkują go. Wchłaniają dwutlenek węgla. Sprzyjają dobremu samopoczuciu. Są to np. aloes, storczyk, filodendron.

Data aktualizacji: 15.06.2024