Produkty

Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki

Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki

Wszelkie stoły możemy w jakiś sposób przybrać – czy to w celu ochrony ich blatów, czy też dla celów dekoracyjnych. Tyczy się to zarówno ogrodu i takiej okazji, jak zwykłe spotkanie rodzinne, jak i wielkich sal bankietowych, które wynajmujemy na wesele. Specjalnym rodzajem serwety, którą spotkamy wszędzie, to bieżnik. Czym się charakteryzuje?

bieżnik na stoleCzym jest bieżnik?

Ten rodzaj nakrycia stołu nie kwalifikuje się jeszcze do obrusów – stanowi zaś coś na kształt długiej, a wąskiej serwety. Pierwotnie bieżnik miał funkcje stricte dekoracyjne i był bardzo zdobny. Wykonywano go zazwyczaj z koronki lub też żakardu. Spotykany był głównie w zamkach, a potem dworkach i wiejskich domach. Bieżniki kojarzą się z polską sztuką ludową.

Obecnie bieżnik zyskuje ponownie na popularności i choć może wyglądem nawiązywać do swojego tradycyjnego kształtu, to wiele modeli nadaje się do nowoczesnych, skandynawskich wnętrz. Poprowadzona przez środek stołu długa serweta doskonale podkreśla charakter wnętrza i ozdabia blat bez jego całkowitego zakrycia. Bieżniki urozmaicają wygląd jadalni, kuchni czy salonu i wyglądem mogą nawiązywać do zasłon, obić czy innych dekoracji.

Kiedy stosujemy bieżniki?

Ten rodzaj nakrycia stołu jest nieodzownym elementem profesjonalnego przybierania stołów na różne okazje, a także w wyrafinowanych lokalach gastronomicznych, hotelach czy klubokawiarniach. Z bieżnikiem na pewno spotkamy się na weselu – elegancko nakryty stół nie będzie go pozbawiony. To na nim będą stały potrawy, wazony z bukietami, karafki z winem i ozdobnie ułożone serwetki, a także różne inne dekoracje. Bieżnik w zależności od okazji kładziemy bezpośrednio na stole bądź na zdobnym obrusie.

Czy wiesz, że…?

Rodzajem bieżnika, którego profesjonalnie używa się jako tzw. bielizny stołowej, jest laufer, który powinien być specjalnie zdobiony, np. haftem lub koronką. Przechodzi on zazwyczaj przez środek, wzdłuż długiego stołu, jaki możemy spotkać na bankiecie, w ekskluzywnej restauracji czy balu.

Bieżnik Patio 40 x 150 cm A040-15LBBieżniki doskonale sprawdzają się także jako ozdoba komód i innych mebli. Pełnią rolę przede wszystkim dekoracyjną, ale także chronią blat przed kurzem.

Czy bieżniki nadają się tylko na specjalne okazje?

Współcześnie ten rodzaj nakrycia stołu staje się także popularną ozdobą codzienną domowych wnętrz i mniej oficjalnych lokalów gastronomicznych. Bieżnik może podkreślać styl popartowy, który wprowadziliśmy do salonu czy jadalni, a także ożywiać pomieszczenia.

Nie musimy kłaść go jedynie na stół w czasie wykwintnej kolacji, jest również doskonałym przykryciem i ozdobą ław i stolików kawowych, a także blatów, z których korzystamy w patio czy na tarasie.

bieżnika jako ozdoba blatuModnym nakryciem stołu będzie obecnie wykorzystanie bieżnika albo wzdłuż stołu, albo w poprzek (a jeśli blat jest długi można położyć dwie sztuki symetrycznie). W zależności od tego, jak go wykorzystamy, zyskamy przybranie odpowiednie stricte dekoracyjne lub takie, które również będzie służyło jako podkładka pod zastawę.

Pociągnięty przez środek stołu bieżnik może służyć do ozdoby i doskonale komponować się z wazonem czy innymi dekoracjami, które stawiamy na blacie. Może jednak służyć również jako ochrona delikatnej powierzchni blatu przed zabrudzeniami, wysoką temperaturą czy zarysowaniem.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Bieżniki w nowoczesnym wydaniu

Bieżniki w nowoczesnym wydaniu
Wydawałoby się, że bieżnik to element dekoracyjnego i funkcjonalnego nakrycia stołu, który dawno już odszedł do lamusa. Jednak obecnie wraca si...
Czytaj więcej

Do czego może Ci się przydać folia stretch?

Do czego może Ci się przydać folia stretch?
Folia stretch jest powszechnie używana w rozmaitych firmach spedycyjnych, kurierskich i ogólnie zajmujących się transportem czy wysyłką towarów. J...
Czytaj więcej

Cerata, obrus czy bieżnik? Wybieramy wykończenie stołu

Cerata, obrus czy bieżnik? Wybieramy wykończenie stołu
Pięknie przystrojony stół na ważne uroczystości rodzinne? A może idealnie dostosowany do wspólnych zabaw z dziećmi? Niezależnie od tego, jak zamie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki