Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki

Wszelkie stoły możemy w jakiś sposób przybrać – czy to w celu ochrony ich blatów, czy też dla celów dekoracyjnych. Tyczy się to zarówno ogrodu i takiej okazji, jak zwykłe spotkanie rodzinne, jak i wielkich sal bankietowych, które wynajmujemy na wesele. Specjalnym rodzajem serwety, którą spotkamy wszędzie, to bieżnik. Czym się charakteryzuje?

Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki

Czym jest bieżnik?

Ten rodzaj nakrycia stołu nie kwalifikuje się jeszcze do obrusów – stanowi zaś coś na kształt długiej, a wąskiej serwety. Pierwotnie bieżnik miał funkcje stricte dekoracyjne i był bardzo zdobny. Wykonywano go zazwyczaj z koronki lub też żakardu. Spotykany był głównie w zamkach, a potem dworkach i wiejskich domach. Bieżniki kojarzą się z polską sztuką ludową.

Obecnie bieżnik zyskuje ponownie na popularności i choć może wyglądem nawiązywać do swojego tradycyjnego kształtu, to wiele modeli nadaje się do nowoczesnych, skandynawskich wnętrz. Poprowadzona przez środek stołu długa serweta doskonale podkreśla charakter wnętrza i ozdabia blat bez jego całkowitego zakrycia. Bieżniki urozmaicają wygląd jadalni, kuchni czy salonu i wyglądem mogą nawiązywać do zasłon, obić czy innych dekoracji.

Przeczytaj także: Bieżniki – rodzaje i zastosowanie

Kiedy stosujemy bieżniki?

Ten rodzaj nakrycia stołu jest nieodzownym elementem profesjonalnego przybierania stołów na różne okazje, a także w wyrafinowanych lokalach gastronomicznych, hotelach czy klubokawiarniach. Z bieżnikiem na pewno spotkamy się na weselu – elegancko nakryty stół nie będzie go pozbawiony. To na nim będą stały potrawy, wazony z bukietami, karafki z winem i ozdobnie ułożone serwetki, a także różne inne dekoracje. Bieżnik w zależności od okazji kładziemy bezpośrednio na stole bądź na zdobnym obrusie.

Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki

Czy wiesz, że…?

Rodzajem bieżnika, którego profesjonalnie używa się jako tzw. bielizny stołowej, jest laufer, który powinien być specjalnie zdobiony, np. haftem lub koronką. Przechodzi on zazwyczaj przez środek, wzdłuż długiego stołu, jaki możemy spotkać na bankiecie, w ekskluzywnej restauracji czy balu.

Bieżniki doskonale sprawdzają się także jako ozdoba komód i innych mebli. Pełnią rolę przede wszystkim dekoracyjną, ale także chronią blat przed kurzem.

Zainspiruj się: Z czego zbudować i jak wykończyć barek?

Czy bieżniki nadają się tylko na specjalne okazje?

Współcześnie ten rodzaj nakrycia stołu staje się także popularną ozdobą codzienną domowych wnętrz i mniej oficjalnych lokalów gastronomicznych. Bieżnik może podkreślać styl popartowy, który wprowadziliśmy do salonu czy jadalni, a także ożywiać pomieszczenia.

Nie musimy kłaść go jedynie na stół w czasie wykwintnej kolacji, jest również doskonałym przykryciem i ozdobą ław i stolików kawowych, a także blatów, z których korzystamy w patio czy na tarasie.

Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki

Modnym nakryciem stołu będzie obecnie wykorzystanie bieżnika albo wzdłuż stołu, albo w poprzek (a jeśli blat jest długi można położyć dwie sztuki symetrycznie). W zależności od tego, jak go wykorzystamy, zyskamy przybranie odpowiednie stricte dekoracyjne lub takie, które również będzie służyło jako podkładka pod zastawę.

Pociągnięty przez środek stołu bieżnik może służyć do ozdoby i doskonale komponować się z wazonem czy innymi dekoracjami, które stawiamy na blacie. Może jednak służyć również jako ochrona delikatnej powierzchni blatu przed zabrudzeniami, wysoką temperaturą czy zarysowaniem.