Kuchnie tradycyjne – tylko ozdoba czy praktyczne wyposażenie?

Kiedy myślimy o tym, jak urządzić nową kuchnię, zazwyczaj nie rozważamy umieszczenia w niej pieca kuchennego. Jednak wciąż mamy taką możliwość. Czy piec kuchenny sprawdzi się zamiast nowoczesnego rozwiązania – płyty indukcyjnej, elektrycznego piekarnika czy tradycyjnej kuchenki gazowej? Zobaczmy.

Piec kuchenny – nie tylko ozdoba

Tradycyjna kuchnia, czyli wielofunkcyjna konstrukcja grzewcza, kojarzy się ze starymi wiejskimi domami lub mieszkaniami naszych babć. Taki piec kuchenny zazwyczaj zwany był kaflowym i przypominał również te, które znamy z salonów, a które służyły niegdyś do ogrzewania całego mieszkania. Jednak taka tradycyjna kuchenka miała jeszcze dodatkowo płytę grzewczą oraz piekarnik. Nie dość więc, że umożliwiała termiczną obróbkę żywności, a także podgrzewanie wody, to jeszcze ogrzewała całe pomieszczenie. Takie funkcje może pełnić i dzisiaj.

kuchnia tradycyjna

Stare piece kuchenne w remontowanych przez nas mieszkaniach, często zostawialiśmy, aby służyły jako dekoracja. Z reguły nie korzysta się z nich już w takiej formie, jak kiedyś. Kuchenki gazowe i indukcyjne niemal całkowicie wyparły stare sposoby gotowania. I rzeczywiście – w większości mieszkań piec kuchenny może być wręcz niefunkcjonalny. Jeśli jednak zależy nam i na stylu (czy to rustykalnym, czy prowansalskim lub retro), tradycyjna kuchnia może mieć sens. I to nie tylko ozdobny.

Kuchnie tradycyjne

Praktyczna kuchnia tradycyjna – gdzie się sprawdzi?

Dzisiaj piec kuchenny przybrał na tyle nowoczesne kształty, że może być postawiony właściwie wszędzie. Należy jednak pamiętać, że nadaje się wyłącznie do kuchni, w których mamy dostęp do komina lub instalacji zdolnej odprowadzić spaliny. Gdzie więc nadaje się najlepiej nowoczesny piecyk kuchenny? Oto przykłady:

domy wolnostojące – dodatkowym plusem kuchni tradycyjnej jest jej zdolność do ogrzewania, dlatego może służyć jako tania forma ocieplenia lub docieplenia kuchni czy pomieszczenia z aneksem kuchennym;

domki letniskowe, górskie, sezonowe – szczególnie te małe mogą być całkowicie ogrzewane jednym piecem kuchennym, na którym dodatkowo przyrządzimy wszelkie ciepłe potrawy;

przestrzenne mieszkania typu loft czy też stare kamienice, w których przyda się dodatkowe źródło ciepła, które stanowić może tradycyjna kuchnia.

Czy wiesz, że…?

Piec kuchenny to rodzaj wielofunkcyjnego urządzenia – może jednocześnie pełnić rolę kotła, kominka i kuchenki oraz piekarnika. Płyta grzewcza jest zazwyczaj wykonana z żeliwa i raz nagrzana bardzo długo trzyma stałą, wysoką temperaturę. W piecu kuchennym możemy stosować nie tylko drewno, ale również węgiel oraz brykiet.

Kuchnia Wamsler Salgo 6 kW prawa

Piec kuchenny – hit czy kit?

Tego rodzaju rozwiązanie przestaje być już przeżytkiem i oznaką staromodnego podejścia do życia. W nowoczesnych mieszkaniach możemy coraz częściej spotkać się z tego typu piecem – nie tylko jako ozdobą kuchni, ale również jako urządzeniem o wysokich walorach praktycznych. Wypiekane w takim piecu: chleb, ciasto czy pizza są szczególnie smaczne.

Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, przeczytajmy artykuł: Piec kuchenny – co powinniśmy wiedzieć? i poznajmy, jakie warunki powinny zostać spełnione, abyśmy mogli mieć go u siebie.

Data publikacji: 04.01.2018