Jaką kłódkę wybrać, aby zabezpieczyć swoje mienie?

Właścicielom domków, szop i garażów, ale także rowerów czy skuterów, zależy na zabezpieczeniu własności. Elementem pomagającym zabezpieczyć dostęp do mienia jest między innymi kłódka. Trzeba jednak wiedzieć, jak wybrać odpowiednią – dopasowaną do rodzaju zamku i taką, która zapewni największą gwarancję bezpieczeństwa.

Kłódka antywłamaniowa i jej budowa – rodzaje

Z uwagi na budowę wyróżnia się dwa rodzaje kłódek antywłamaniowych:

- kłódka pałąkowa – to podstawowe, najpopularniejsze i najczęściej spotykane zabezpieczenie drzwi. Kłódka ta znana jest również jako „kłódka z uchem”. Znajdziemy ją w walizkach, sejfach i rowerach, ale także piwnicach oraz magazynach. Bez trudu połączy nieprzylegające powierzchnie – albo za sprawą dużego ucha, albo łańcucha. Jest znacznie tańsza od kłódki trzpieniowej. Niestety jest również łatwiejsza w sforsowaniu. Wprawiony włamywacz może otworzyć ją płaskim metalowym przedmiotem albo też posłużyć się przecinarką do metalu i uszkodzić ucho,

- kłódka trzpieniowa – różni się od kłódki pałąkowej kształtem ucha, które tutaj jest proste. Cechuje się większą sztywnością i twardością. Niestety kłódka jest droższa od poprzedniczki, a także nie nada się do zabezpieczenia miejsc, których zamknięcie nie jest współliniowe. Warto stosować ją w wejściach do budynków: piwnicach, garażach, bramach, schowkach, magazynach.

Porada eksperta

Wybierając rodzaj kłódki, należy sprawdzać również dodatkowe parametry. Warto zdecydować się na kłódkę z atestem, gwarantującym wysoką odporność na włamanie. W zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana, będzie pełniła lepiej inne funkcje: - żeliwna jest odporna na uszkodzenia, - mosiężna zaś poradzi sobie nawet w obliczu zmiennych warunków pogodowych. Ponadto warto się upewnić, czy kłódka została wyposażona w uszczelki zapobiegające dostawaniu się wody do środka.

zabezpiecznie_bramyzabezpiecznie_bramyzabezpiecznie_bramyzabezpiecznie_bramy

Bezpieczeństwo zależne od… długości ucha kłódki

Poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantuje dana kłódka, zależy nie tyko od kształtu, ale także grubości i długości ucha (długością ucha nazywamy odcinek od bryły do końca ucha). Największe bezpieczeństwo zapewniają kłódki z uchem grubym oraz krótkim. Z tego powodu nie powinno się kupować kłódek za dużych i z zapasem przestrzeni, lecz wyłącznie idealnie dopasowane do danego zamknięcia.

Nie mniej ważna dla poziomu bezpieczeństwa, jaki zapewnia dany model kłódki, jest wielkość bryły. Tym razem rozmiar działa na korzyść, większe kłódki bowiem trudniej otworzyć. Mniejsze kłódki da się sforsować nawet narzędziami znajdującymi się w większości domów, np. kombinerkami.

Trzeci element wpływający na jakość zabezpieczenia mienia to odpowiednio dobrane, profesjonalne akcesoria do kłódek. Upewnijmy się, że wybrane: wrzeciądz bądź kluba są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, odpowiednio grube i wykonane z metalu niepoddającego się uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli mamy możliwość, sięgnijmy po wrzeciądz z dodatkowym elementem osłaniającym kłódkę – to poprawi jakość zabezpieczenia i przedłuży żywotność kłódki.

Wrzeciadze_wzmocnione_LOB_prawe_brazWrzeciadze_wzmocnione_LOB_prawe_brazWrzeciadze_wzmocnione_LOB_prawe_brazWrzeciadze_wzmocnione_LOB_prawe_braz

A zatem jaką kłódkę wybrać?

Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu własności o niskiej lub średniej wartości, albo warunki nie sprzyjają użyciu kłódki trzpieniowej, powinniśmy wybrać klasyczną pałąkową. Model o rozmiarze dopasowanym do zamknięcia i wzbogacony o ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi doskonale sprawdzi się jako zamknięcie furtki, piwnicy, działki czy schowka. Mniejsze kłódki pałąkowe zabezpieczają rowery i inne sprzęty, które wymagają spięcia łańcuchem.

Kłódka trzpieniowa to droższy zakup, ale i gwarancja większego bezpieczeństwa. Taką kłódkę zdecydowanie trudniej sforsować, więc wato użyć jej do ochrony budynków, w których znajdują się cenne przedmioty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na jednych drzwiach zamontować nawet kilka takich kłódek.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych własności – budynków i przedmiotów – zależy nie tyko od rodzaju kłódki, ale również dbałości o jej stan. Zanim zabezpieczymy wejście wybranym modelem, upewnijmy się, że wiemy, jak poprawnie go konserwować.

zabezpieczenie_roweruzabezpieczenie_roweruzabezpieczenie_roweruzabezpieczenie_roweru