Jak przygotować pokój przed zakupem chomika lub świnki morskiej?

Kupowanie zwierzątka domowego wiąże się z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków do życia. Jeśli gryzonia – chomika, świnkę morską czy królika – planujemy wypuszczać z klatki, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie pokoju. O czym nie wolno zapomnieć?

Jak przygotować pokój przed zakupem chomika lub świnki morskiej?

Spis treści:

Jak zabezpieczyć kable przed gryzoniem?

Jedną z najważniejszych kwestii, o które musimy zadbać podczas zabezpieczenia pokoju przed wypuszczeniem zwierzątka z klatki, jest osłona przewodów elektrycznych. W pokoju znajduje się ich dużo. Prowadzą do telewizora, komputera i podłączonych do niego sprzętów, lampki nocnej czy ładowarki. Każde wymaga nieco innego sposobu zabezpieczenia.

O stałe kable przylegające do ścian – np. telewizyjny lub internetowy – warto zadbać już na etapie wykonywania remontu pokoju. Schowanie ich w listwie przypodłogowej to rozwiązanie nie tylko wygodne i bezpieczne, ale również przedłużające żywotność przewodów elektrycznych, oraz estetyczne. Nie są narażone na przytrzaśnięcie ani przegryzienie przez zwierzątko klatkowe. Zamiast tego są niewidoczne.

Jeśli kable chcemy zabezpieczyć bez przeprowadzania remontu i montowania specjalnych listew przypodłogowych lub są to przewody połączone ze sprzętami, które planujemy przenosić – np. telewizor, laptop – możemy użyć giętkich osłonek na kable, kanałów instalacyjnych bądź listew instalacyjnych.

Porada eksperta

Jeśli o zabezpieczeniu kabli pomyślimy dopiero po tym, jak królik czy chomik je przegryzie, uszkodzoną osłonkę przewodów powinniśmy bezzwłocznie naprawić. Szybki i skuteczny sposób to owinięcie kabla taśmą izolacyjną lub zastosowanie węża termokurczliwego. Tak zabezpieczony posłuży nam aż do wymiany na nowy. Jeśli uszkodzenie nie było wielkie, nie będziemy musieli wymieniać go wcale.

Zobacz także: Jak stworzyć dobre warunki dla zwierząt zmiennocieplnych?

Zabezpieczenie drobnych przewodów elektrycznych przed królikiem lub chomikiem

Niektóre przewody są zbyt krótkie i drobne, by korzystanie z kanałów instalacyjnych miało sens, a nawet było możliwe. Lampki nocne, podobnie jak ładowarki do elektronicznych urządzeń przenośnych – smartfona czy tabletu – zazwyczaj mają krótkie kable. Osłonimy je, przyklejając nadmiar do szafki czy ściany taśmą. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy częściej korzystać z gniazdek eklektycznych umieszczonych na wysokości, do której nie sięgnie zwierzę klatkowe.

Jeśli drobnych przewodów jest dużo, przed przyklejeniem ich do ściany czy szafki warto spiąć je opaską.

Jak przygotować pokój przed zakupem chomika lub świnki morskiej?

Przygotowanie pokoju na przyjęcie świnki morskiej i myszki

Poza zabezpieczeniem przewodów elektrycznych powinniśmy zadbać także o szczegóły. Osłonki lub specjalne wtyczki do kontaktów elektrycznych sprawią, że gryzoń będzie miał trudniejszy dostęp do elementów zagrażających jego życiu.

Jeśli hodujemy rośliny, powinniśmy zrezygnować z tych stojących nisko, zwłaszcza w dużych donicach. Zwierzątko może zjeść liście – jeśli gatunek jest trujący, przyczyni się do śmieci pupila – lub kopać w ziemi. Przy małych zwierzętach klatkowych warto używać kwietników na ściany oraz stawiać doniczki na szafkach.

Wąska przestrzeń za meblami kusi drobne zwierzęta. Jeśli chomik lub królik skryje się za szafkami, trudno będzie go wyciągnąć. Mogą również wyrządzić sobie krzywdę. Przed wypuszczeniem zwierzęcia z klatki upewnijmy się, że meble zostały dosunięte do ścian.

Zamontowanie kratki lub siatki o dostatecznie drobnych oczkach ograniczy dostęp królika, a nawet szczura czy myszy, do partii pokoju czy całego mieszkania, do których nie chcemy go dopuścić. Osłonić warto zwłaszcza okolice komputera, gdzie przewodów elektrycznych jest więcej. Dobrze również zabezpieczyć wyjście z pokoju. Dopasowaną kratkę lub siatkę możemy zdejmować po schowaniu gryzonia w klatce.

Data aktualizacji: 28.06.2024