Sekret pięknych zapachów w domu – poznaj działanie olejków do nawilżaczy

Nawilżacze powietrza szczególnie przydają się w domu zimą, kiedy ogrzewanie wysusza powietrze. Niektóre elektryczne modele mają też funkcję aromaterapii. Jakie olejki zapachowe wybrać, aby w pełni się zrelaksować, a jakie, aby pobudzić się do działania? Wybieramy najładniejsze zapachy do domu!

nawilżacz do powietrza

Działanie olejków zapachowych

Nawilżacze powietrza ułatwiają oddychanie, zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu się skóry i zapewniają ogólny komfort domownikom. Jeśli dodamy do nawilżacza olejek eteryczny, sprawimy też, że w domu będzie pięknie pachnieć. Zapach może mieć też działanie terapeutyczne – może pobudzać, relaksować, łagodzić stresy, a nawet zwalczać uciążliwe bóle głowy. Jak wybrać olejek dla siebie?

odświeżacz powietrza

Olejek lawendowy

Zapach lawendy odpręża. Dlatego jeśli rozpylimy go w domu, pozytywnie wpłyniemy na nastrój wszystkich domowników. Przypisuje mu się właściwości łagodzenia lęków i niepokojów – zapach lawendy ma sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi. Co ciekawe, niektóre badania mówią, że naturalny olejek eteryczny z lawendy ułatwia naukę i zapamiętywanie, ponieważ pobudza hipokamp w centralnym układzie nerwowym. Może warto go wypróbować przed ważnym egzaminem?

Olejek eteryczny z drzewa sandałowego 

Jeśli mamy kłopoty ze spaniem, możemy wieczorem rozpylić w sypialni olejek z drzewa sandałowego. Jego słodki, drzewny zapach jest ceniony za aromatoterapeutyczne właściwości – uspokaja ciała i umysł. Wpływając na układ nerwowy, pozwoli nam się w pełni zrelaksować i wpłynie na poprawę snu. Zwiększy samoświadomość i pobudzi inteligencję. Podobno działa też jako afrodyzjak.

Olejek sosnowy

Olejki o zapachu lasu, a szczególnie eteryczne olejki sosnowe zastosujmy, jeśli chcemy sobie dodać energii. Zapach sosny znosi zmęczenie ciała i ducha. Olejek sosnowy ma też właściwości rozgrzewające, dlatego stosuje się go w inhalacjach podczas przeziębienia, przy zapaleniu zatok i chorobach górnych dróg oddechowych.

zdrowe powietrze w domu

Olejek zapachowy z magnolii

Pięknie pachnie też magnolia – wybierzmy olejek z tego kwiatu, jeśli lubimy delikatne zapachy kwiatowe w domu. Kilka kropel dodanych do nawilżacza pozwoli nam się wyciszyć i zrelaksować. Olej eteryczny z magnolii stosowany jest w aromaterapii do leczenia depresji i wyczerpania nerwowego. Uśmierza niepokój i stres. Leczy problemy związane z brakiem zaufania i emocjonalnym chłodem. Wprowadza nastrój sprzyjający kontemplacji.

Szeroki wybór pachnących olejków znajdziemy wśród akcesoriów do nawilżaczy.

Porada eksperta

Nie każdy elektryczny nawilżacz powietrza ma możliwość zastosowania olejków do aromaterapii. Zapoznaj się ze wskazaniami producenta urządzenia, aby go nie uszkodzić. Sprzęty, w których można stosować pachnące olejki, zwykle uzupełnia się wacikiem nasączonym aromatem lub wkrapia olejek bezpośrednio do pojemnika z wodą – te informacje znajdziemy w ulotce dołączonej do nawilżacza elektrycznego/ultradźwiękowego.

Data publikacji: 02.03.2018