Produkty

Jak przechowywać nasiona i cebulę?

Jak przechowywać nasiona i cebulę?

Cebula, cebulki kwiatów i nasiona wymagają odpowiednich warunków jeśli chodzi o sposób ich przechowywania. Nieważne czy pochodzą one ze sklepu, czy były przez nas własnoręcznie zebrane. Zapewnienie im odpowiednich warunków w sezonie zimowym da nam gwarancję, że wyrosną z nich piękne i zdrowe kwiaty czy warzywa.

Podstawową zasadą przechowywania jest przeznaczenie do tego celu jedynie zdrowych nasion i cebulek. Ważne, aby nie posiadały żadnych oznak chorób grzybowych, nie były zdeformowane i zaatakowane przez szkodniki. Dzięki zapewnieniu im odpowiednich warunków, będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami w nadchodzącym sezonie.

nasionaNasiona

Przechowując nasiona zebrane własnoręcznie należy pamiętać, aby były one odpowiednio wysuszone. Nie mogą być zawilgocone, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że rozwiną się w nich grzyby, które uniemożliwią wysiew w nadchodzącym sezonie.  

Najważniejszym czynnikiem podczas przechowywania nasion jest zapewnienie im odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Powinno się to odbywać w suchym i zimnym pomieszczeniu, gdzie temperatura powietrza wynosi od -5 stopni do +5 stopni Celsjusza. Przetrzymywanie nasion w wyższych temperaturach obniża ich zdolność do kiełkowania, a wysoka wilgotność przyczynia się do skrócenia ich żywotności.

Należy zwrócić również uwagę, jakie nasiona przeznaczamy do przechowywania – wybierajmy te, które mają zdolność do kiełkowania powyżej 70%. Istnieje wówczas małe prawdopodobieństwo, że nasiona będą zasiedlone przez grzyby chorobotwórcze, a te mogą się przenieść na rośliny, które z nich wyrosną.

W czym przechowywać? Najlepiej w szczelnie zamkniętych, szklanych słoikach. Nasiona trzymane w szkle zachowują najlepsze predyspozycje do kiełkowania – jeśli nie mamy odpowiedniej ilości szklanych pojemników, mogą nam się przydać pudełka z parafinowanej tektury.

Cebulki kwiatówcebule

Każda odmiana kwiatów cebulkowych ma inne wymogi zarówno jeśli chodzi o porę sadzenia, jak i warunki przechowywania. Niektóre gatunki nie wymagają wysadzania w sezonie zimowym, np. agapant, amarylis belladonna, krinum, kanna, lilia - są to gatunki, które przysypujemy warstwą ochronną torfu na czas zimy. Z kolei takie odmiany, jak mieczyki czy cynobrówka przechowujemy w ażurowych skrzyniach, które nie mogą znajdować się bezpośrednio na posadzce.  Galtonię, jaskier pełnokwiatowy czy dalię zasypujemy trocinami lub warstwą torfu w drewnianych skrzynkach.

Zanim zaczniemy przygotowywać cebulki do wysadzania, należy dokładnie się zapoznać ze specyfikacją zamieszczoną na opakowaniach (jeśli były to cebulki zakupione w sklepie) lub zasięgnąć porady np. na profesjonalnych forach ogrodniczych.

Cebula

Optymalną temperaturą do przechowywania cebuli jest 0oC, lecz równie dobrze zachowuje się ona w stanie zamrożonym, wówczas długość okresu przechowywania wynosi od 8 do 12 miesięcy. Największe straty przynoszą wyrastające korzenie i szczypior, co powoduje obniżenie jej jakości poprzez pękające suche łuski chroniące mięsistą część cebuli. Wyrastanie szczypiorku i korzeni spowodowane jest wysoką wilgotnością powietrza i podwyższoną temperaturą w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Chcąc cieszyć się plonami w nadchodzącym sezonie, należy pamiętać o umiejętnym przechowywaniu nasion i cebul, chociaż wymaga to sporo wysiłku. Jeśli posiadamy w naszym ogrodzie wiele odmian i gatunków roślin, każda z nich wymaga innego traktowania nie tylko podczas okresu przechowywania.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Urządzamy schowek na sprzęty domowe

Urządzamy schowek na sprzęty domowe
Dodatkowa przestrzeń w domu i mieszkaniu – taka, którą możemy wykorzystać do przechowywania – zawsze jest w cenie. Gdy mamy do dyspozycji schowek lub ...
Czytaj więcej

Pojemniki techniczne – do czego i gdzie je wykorzystać?

Pojemniki techniczne – do czego i gdzie je wykorzystać?
Pojemniki, pudła czy skrzynie to elementy uzupełniające wyposażenie naszych wnętrz. Wśród nich znajdziemy także grupę produktów określanych jako pojem...
Czytaj więcej

Jak urządzić bardzo niskie poddasze

Jak urządzić bardzo niskie poddasze
Podczas aranżacji bardzo niskiego poddasza zwykle popełniamy ten sam błąd. Staramy się wypełnić wnętrze meblami o standardowych, zbyt wysokich wymiara...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przechowywać nasiona i cebulę?