Mrugające światła w domu? Sprawdzamy możliwe przyczyny

Jeśli zauważymy w domu mrugające światła, może oznaczać to, że mamy problem z instalacją elektryczną. Co może być przyczyną mrugających żarówek? Przyjrzyjmy się możliwym źródłom i spróbujmy zlokalizować słabe ogniwo instalacji.

Częste przyczyny migającego oświetlenia

- Słabe złącze na zasilaniu – wówczas musimy dokładnie obejrzeć instalację. W punkcie słabego styku może wydzielać się ciepło, co będzie skutkować opaloną izolacją lub zardzewiałą śrubą.

- Nieprawidłowe podłączenie przewodu zerowego w skrzynce z bezpiecznikami – to częsta przyczyna mrugania lamp w pomieszczeniu. Co należy wtedy zrobić? Sprawdźmy, czy przewód jest podłączony stabilnie i czy nie nosi śladów przegrzania.

- Nieprawidłowe podłączenie przewodu fazowego – postępowanie powinno być takie samo jak w przypadku skrzynki z bezpiecznikami. Jeśli w domu posiadamy dwa obwody główne – do oświetlenia i tzw. siły, sprawdźmy podłączenia przewodu również w puszcze łączeniowej za skrzynką z bezpiecznikami.

Uwaga!

Przed sprawdzaniem nieprawidłowości odłączmy napięcie! Nigdy nie lekceważmy usterki, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia się instalacji. Jeśli nie mamy podstawowej wiedzy na temat elektryki, nie ryzykujmy – wezwijmy fachowca z uprawnieniami.

- Przepalone lub niewłaściwe bezpieczniki – bezpieczniki topikowe często przepalają się na stopce mimo braku przeciążenia, a ich główki mogą pękać – wówczas nie wstawka kalibrowama odpowiedniego docisku. Objawem uszkodzenia bezpiecznika jest wytwarzane przez niego ciepło. Również założenie bezpieczników o nieprawidłowych parametrach może skutkować zakłóconą pracą instalacji. Rozwiązaniem może być wymiana bezpieczników i/lub ich podstawy. W przypadku bezpieczników topików może też pomóc wymiana samych wstawek kalibrowanych. Pamiętajmy, że może to zrobić jedynie uprawniony do tego elektryk.

- Przeciążenie linii – jeśli mruganie jest jego wynikiem, może to powodować przepalenie lub wyłączanie bezpiecznika. Nagminnie powtarzająca się sytuacja może wymuszać konieczność albo wymiany całej instalacji, albo wymianę przyłącza energii do budynku.

- Falujące napięcie na zasileniu – możemy sprawdzić je za pomocą miernika cyfrowego lub analogowego. Jeśli niestabilne napięcie wychodzi z licznika, należy powiadomić dostawcę energii i poprosić o usunięcie usterki.

- Przebicie na dalszym odcinku instalacji – zwarcie na przewodach w dalszych odcinkach instalacji również może powodować spadek napięcia. W wypadku przebicia należy odnowić izolację lub wymienić odcinek przewodu lub styku.

działanie bezpieczikówMrugająca instalacja w bloku

Jeśli problem się pojawia w mieszkaniu w bloku, przyczyny mogą być oczywiście tożsame z wymienionymi wcześniej. Zainteresujmy się, czy u sąsiadów pojawia się podobny kłopot. Może któryś z lokatorów używa urządzeń, które nie mają ogólnego przeznaczenia dla budownictwa mieszkaniowego? Sprzęty o dużej mocy mogą powodować przerwy w płynności przepływającego prądu.

Jeśli nie jesteśmy w stanie usterki ustalić, a tym bardziej wyeliminować samodzielnie, wezwijmy fachowca – elektryk z uprawnieniami nie tylko zrobi to w profesjonalny sposób, ale też sprawdzi bezpieczeństwo naszej instalacji. Musimy bowiem pamiętać, że zakłócona praca instalacji elektrycznej może grozić poważnymi konsekwencjami – wysokimi kosztami naprawy, a nawet pożarem budynku.

Data publikacji: 31.01.2018