Urządzenia służące do sterowania oświetleniem – przegląd

Sterowanie oświetleniem to jedno z rozwiązań, które przybliża nas do inteligentnego domu. Wbrew pozorom nie jest ono trudne do zastosowania. Aby wprowadzić je do naszej przestrzeni, należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia, które służą do sterowania oświetleniem. Jakie?

Gdy wykonujemy lub wymieniamy instalację elektryczną, możliwe jest „zbudowanie” systemu sterowania oświetleniem. Możemy jednak także czerpać korzyści z tego, co daje tego rodzaju udogodnienie, wykorzystując bezprzewodowe, radiowe urządzenia, które komunikują się ze sobą, nie będąc połączone ze sobą fizycznie. Systemem możemy zarządzać potem z poziomu smartfona, stacji kontrolnej, którą zamontujemy np. na ścianie czy też za pomocą pilota. Wygodny i inteligentny sposób sterowania światłem pozwala nam dostosować oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach do naszych aktualnych potrzeb i wymogów. Ściemnianie, automatyczne wyłączanie i włączanie, uruchamianie lamp zdalnie, dostosowywanie barwy światła – to niektóre z funkcji, jakie ma inteligentny system sterowania oświetleniem. Zatem jakie urządzenia wykorzystuje?

Urządzenia służące do sterowania oświetleniem – przegląd

Niech stanie się światłość – urządzenia do radiowego sterowania oświetleniem

Ze względu na to, że inteligentny system sterowania oświetleniem działa dzięki komunikacji radiowej, będziemy potrzebowali do jego działania przede wszystkim:

nadajników – w zależności od tego, do jakiego systemu należy może być dopuszkowy lub klawiszowy. Urządzenia te, jak sama nazwa wskazuje, służą do generowania sygnału radiowego, czyli to za ich pomocą będziemy mogli uruchamiać poszczególne lampy czy oprawy. Nadajniki klawiszowe (natynkowe) do złudzenia przypominają tradycyjne łączniki, dlatego możemy umieszczać je w tych samych miejscach.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o świetlówkach?

Rodzajem nadajnika jest także pilot lub połączony z odpowiednim serwerem tablet, smartfon czy komputer. Za ich pomocą możemy ustalać tryby i zmieniać ustawienia poszczególnych elementów oświetlenia;

odbiorników – urządzenia te odbierają nadawany sygnał sterowniczy, a potem przekazują je do nawet kilkudziesięciu elementów wykonawczych, czyli w tym wypadku lamp. Również w ich przypadku możemy wyróżnić: podtynkowe, a także tablicowe (które są bardziej skomplikowane i wymagają rozprowadzenia przewodów). Występują również w postaci małych układów, które montuje się w lampach. Wśród odbiorników wyróżniamy: ściemniacze, przekaźniki, wyłączniki, włączniki i zaawansowane sterowniki, które spełniają wiele funkcji naraz.

Dowiedz się: Co można zrobić ze starej żarówki?

Urządzenia służące do sterowania oświetleniem – przegląd

Czy wiesz, że…?

Inteligentne sterowanie światłem daje nam dużo więcej możliwości oświetlania naszego domu, biura czy przestrzeni komercyjno-publicznych. Możemy zaprogramować sceny świetlne, które pozwolą nam szybko uzyskać określoną atmosferę – czy do relaksu, czy do pracy. Specjalne żarówki umożliwią nam również zmianę barwy oświetlenia – np. na czerwoną czy zieloną.

Zestawy do radiowego sterowania oświetleniem posiadają np. nadajnik i odbiornik, który zapewnia pracę w 5 trybach: załączaniu, wyłączaniu, monostabilnym, bistabilnym i czasowym.

Zasięg urządzeń należących do inteligentnych systemów zwykle wynosi aż 250 metrów, dlatego nie musimy się martwić, że komunikacja zostanie zaburzona. Dowiedzmy się jednak, jak powinniśmy prawidłowo rozlokować elementy.