Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Zabudowa poddasza — montaż stelaży i płyt gipsowych krok po kroku

Zabudowa poddasza to dobry sposób na wykorzystanie każdej przestrzeni w domu, tak na przestrzeń gospodarczą, jak np. strych, jak i mieszkalną, np. na sypialnię czy pokój gościnny. Zobacz, jak wykonać montaż stelaży oraz płyt kartonowo-gipsowychna poddaszu . W tym artykule znajdziesz instrukcję krok po kroku.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak wykonać montaż płyt gipsowych na poddaszu krok po kroku? Podpowiadamy! Jeśli remontujesz lub wykańczasz swoje poddasze to końcowym etapem jego zabudowy, będzie montaż płyt gipsowych. Przy odrobinie chęci możesz tę czynność swobodnie wykonać samodzielnie, choć najprawdopodobniej będziesz potrzebować do pomocy drugiej osoby. Podczas instalacji musisz wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników − m.in. zwiększone ryzyko pożaru, gromadzącą się wilgoć, a także izolację akustyczną i termiczną. W tekście tym znajdziesz też, jakie narzędzia i materiały budowlane będą Ci potrzebne do wykończenia na poddaszu w systemie suchej zabudowy.

Zabudowa na poddaszu − jak zaaranżować przestrzeń?

Coraz częściej w domach jednorodzinnych poddasze zostaje zaadaptowane i przekształcone na część mieszkalną. Chodzi przede wszystkim o maksymalne wykorzystanie metrażu − w końcu budowa każdego metra kwadratowego domu to spory wydatek. Poddasze można zaadaptować na dodatkowy pokój czy nawet kilka pomieszczeń, jeżeli chcesz odzyskać całe piętro. Wszystko zależy od metrażu, jakim dysponujesz. 

Co można umieścić na poddaszu? To doskonałe miejsce na przestrzeń dla pokoju dziennego. Zamiast dzielić dużych rozmiarów wnętrze na kilka mniejszych pokoi, stwórz otwartą przestrzeń. Postaw ma szeroką kanapę, w stylu narożnika, oraz pufy, fotele i niski stolik kawowy. Na poddaszu możesz stworzyć mini oranżerię − przy dobrej izolacji świetnie będą miały się tam nawet egzotyczne odmiany roślin. Pod skosami możesz także urządzić piękną sypialnię. To pomieszczenie, w którym spędzasz czas głównie leżąc, dlatego niskie sufity nie powinny stanowić tu problemu. 

Przy bardzo dużych skosach i niskiej zabudowie poddasza, powierzchnię wykorzystać można na pomieszczenie gospodarcze czy schowek, czyli klasyczny strych. Bardzo ważne jest jednak, żeby adaptując poddasze, zapewnić mu takie same warunki, jak w pozostałej części − powinno być odpowiednio wyizolowane oraz ogrzewane. 

Dzięki nowoczesnym technologiom, wykończenie nieużywanej do tej pory części domu czy przygotowanie do użycia poddasza w powstającym właśnie budynku nie powinno stanowić większego problemu. Przy odpowiednim wyposażeniu wraz z pomocnikiem możecie wykończyć pomieszczenie, wznieść ściany, wykonać ocieplenie i izolację w systemie suchej zabudowy poddasza. 

Zabudowa poddasza − na co zwrócić uwagę, przed remontem?

Adaptacja poddasza różni się nieco od remontu każdego innego pomieszczenia w domu. Zwłaszcza przy drewnianej konstrukcji dachu. Planując remont, musisz wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko pożaru. To właśnie na poddasze najbardziej oddziaływają zmieniające się warunki atmosferyczne − to tam jest najgoręcej w lecie i najzimniej podczas mrozów. Zimą dach poradzić sobie musi także z obciążeniem śniegiem. Tu też najbardziej odczuwalne są podmuchy wiatru − parcie i ssanie wiatru stanowią realny problem.

Co więcej, przestrzeń ta narażona jest na zwiększoną wilgoć. Para wodna może skraplać się na konstrukcji dachu. Warto więc szczególną uwagę przywiązać do izolacji, aby pomieszczenie było suche i komfortowe. 

Kolejnym elementem, który należałoby wyeliminować jest hałas. Wiatr i opady deszczu uderzające o pokrycie dachu są niezwykle głośne. Dlatego pomyśl o dobrej izolacji akustycznej poddasza. 

Wszystkie te niekorzystne czynniki można jednak zniwelować, wykorzystując suchą zabudowę. Najważniejsze, aby dobrać płyty kartonowo-gipsowe, które odporne są na wilgoć oraz ognioochronne. Najczęściej w ofercie sklepów budowlanych znajdziesz specjalne płyty przygotowane do montażu na poddaszu. Są one specjalnie impregnowane, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

Drugim elementem niezbędnym do zaadaptowania poddasza jest właściwa izolacja, jaką zapewni wełna mineralna. Wybierz gęstość wełny, które zapewni izolację cieplną i akustyczną. Podczas jej kładzenia bardzo ważne jej zabezpieczenie, aby z czasem nie zsuwała się, pozbawiając pomieszczenia odpowiedniej ochrony. 

Poznaj także sposoby na docieplenie poddasza.

zabudowa-poddasza

Sucha zabudowa poddasza krok po kroku

Konstrukcja nośna pod zabudowę poddasza jest trwale przymocowana do stropu i służy położeniu izolacji z wełny i płyt gipsowych. Aby ją wykonać, wystarczy wykorzystać proste narzędzia oraz zagospodarować odrobinę wolnego czasu. Dzięki temu możesz uniknąć kosztów angażowania fachowców.

Oto narzędzia i akcesoria, których potrzebujesz do zabudowania poddasza:

 • miarka,

 • łata murarska,

 • narzędzie do cięcia płyt z karton-gipsu,

 • strug do płyt gipsowych,

 • wkrętarka,

 • kątownik,

 • nożyce do metalu,

 • poziomica,

 • młotek,

 • nóż do cięcia wełny mineralnej szklanej,

 • profile montażowe,

 • wieszaki do poddaszy,

 • profile usztywniające,

 • łączniki profili,

 • wełna mineralna,

 • dwustronna taśma klejąca,

 • wkręty i kołki rozporowe,

 • odzież ochronna, rękawice oraz gogle.

Krok 1. Pomiar pomieszczenia

Pierwszą czynnością jest dokładne zmierzenie przestrzeni, którą zamierzasz zabudować. Zmierz wysokość krokwi oraz odstępy, w jakich są rozstawione. Wykonaj dokładny plan z rysunkiem i zaznacz na nim poszczególne wymiary. W ten sposób nie popełnisz błędu w obliczeniach. 

Dowiedz się także, w jakiej technologii zostało wykonane pokrycie dachu. Jeżeli wykorzystano system pełnego deskowania, musisz pozostawić szczelinę dylatacyjną (3-6 cm) w czasie kładzenia izolacji. Tak samo działaj w przypadku, kiedy użyta została folia o niskiej paroprzepuszczalności. Szczeliny nie musisz zostawiać w przypadku foli o wysokiej paroprzepuszczalności.

Sprawdź też, w jakim stanie są mury. Jeżeli gdziekolwiek pojawiła się wilgoć lub grzyb, należy ją wyeliminować przed rozpoczęciem prac remontowych. 

Krok 2. Trasowanie

Drugim etapem prac montażowych jest trasowanie, a więc wyznaczenie pozycji i miejsc, w których znajdować mają się profile montażowe, wieszaki do poddaszy i inne płaszczyzny montażowe. Do trasowania potrzeba będzie Ci łata murarska, miarka oraz ołówek. Aby szczegółowo wyznaczyć linie, wykorzystać możesz  specjalny sznur traserski, pozostawiający ślad na powierzchni, do której jest przyłożony. Pomocny może się także okazać laser, który dokładnie wyznaczy linie przecięcia. 

Bardzo ważne jest to, że jeżeli zamierzasz wykonać ściankę kolankową, należy zamontować ją w pierwszej kolejności. Podobnie ściany znajdujące się w płaszczyźnie prostopadłej do skosów. Zabudowa poddasza (skosów), czyli obudowa krokwi i jętek powinna być wykonana na końcu. 

Krok 3. Montaż stelaży na poddaszu

Na początek wyznacz punkty, w których powinny znaleźć się wieszaki do poddaszy. To elementy, na których umieścisz profile montażowe. Zacznij od pierwszego rzędu wieszaków montowanych na krokwiach przy najbliższej ścianie. Ich płaszczyznę pomoże Ci wyznaczyć łata murarska lub laser. 

Na ścianie prostopadłej do ściany kolankowej i skosu przymocuj profil startowy UD 30 i podklej go koniecznie taśmą uszczelniającą piankową, aby nie osłabiał izolacji. Następnie przykręcaj je dolną krawędzią do ściany wzdłuż wyznaczonych linii. Kołki umieszczaj co 100 cm, ale pierwszy kołek od ściany kolankowej powinien znajdować się w odległości ok. 20 cm. Profile dociąć możesz na odpowiednią długość za pomocą nożyc do metalu. Materiał jest dość miękki i nie powinieneś mieć problemy z jego formowaniem.

Następnie u podstawy skosu należy zamontować pierwszy skrajny profil nośny CD 60 na profilach bocznych i wieszakach. Wypoziomuj go za pomocą łaty murarskiej. To wyznaczy płaszczyznę zabudowy skosu. Po wprowadzeniu profilu nośnego możesz przymocować na stałe wieszaki w wyznaczonych miejscach. 

Montując wieszaki, najpierw wkręć wkręt z płaskim łbem o długości 40 mm w otwór fasolowy. Teraz możesz dokonać jeszcze korekty jego ustawienia i odległości. Następnie dobrze zamocuj go, wkręcając pozostałe wieszaki w tej płaszczyźnie. 

Odległość, na jaką wystają wieszaki spod krokwi, powinna uwzględniać przestrzeń na warstwę izolacyjną (wełnę mineralną). Wieszaki zamontowane na jednej krokwi powinny znajdować się od siebie w odległości ok. 40 cm, wyjątek może stanowić profil na szczycie skosu, w miejscu łączenia z płaszczyzną poziomą poddasza. 

Następnie co 40 cm, na wieszakach zamontuj pozostałe profile nośne pośrednie CD 60 na skosie. W ten sposób stworzysz krzyżowy układ stelaży, na których następnie montowane będą ognioochronne płyty kartonowo gipsowe. 

Zwróć szczególną uwagę na styk płaszczyzny skosu z poziomą płaszczyzną poddasza (sufitu pod jętkami). W tym miejscu należy zamontować dodatkowy profil skrajny, aby zamknąć siatkę profili na płaszczyźnie skosu. Profile skrajne płaszczyzn poziomej i skośnej należy złączyć ze sobą pchełkami. 

Na poziomej płaszczyźnie poddasza, a więc na suficie, zamontuj profile dokładnie w ten sam sposób, jak na skosie. 

Krok 4. Izolacja wełną mineralną

Pamiętaj, że im więcej wełny mineralnej położysz, tym bardziej energooszczędna będzie przestrzeń. Dobra izolacja nie pozwoli uciekać ciepłu przez dach i nie będzie wpuszczać zimna do środka. Ma ona znaczenie także przy wysokich temperaturach − w lecie dach może nagrzewać się nawet do 60 stopni C. Warto więc upewnić się, że gorąco nie będzie przechodziło do wnętrza domu na poddaszu. 

Jeżeli wysokość krokwi to standardowo 16 cm, to wełna mineralna powinna być położona dwuwarstwowo na grubość nawet 25 cm. Aby dobrze przylegała do krokwi i stanowiła nieprzepuszczalną powłokę, przytnij ją na szerokość 2 cm większą niż światło między krokwiami. Uważaj także na dłonie oraz oczy podczas prac z wełną. Zabezpiecz oczy goglami ochronnymi, a na dłonie włóż rękawice do prac budowlanych. Ze względu na pył, który wydostawać może się z wełny, załóż maskę KN95. Dobrym rozwiązaniem jest włożenie kombinezonu ochronnego i naciągnięcia na głowę kaptura. 

Rozetnij rolkę z wełną wzdłuż, a następnie rozłóż wełnę tak, aby mogła się swobodnie rozprężyć. Wełnę mineralną docinać możesz za pomocą specjalnego noża do wełny na odpowiedni wymiar, zanim zaczniesz wkładać ją między krokwie. 

Pierwszą warstwę wełny mineralnej rozłóż między krokwiami. Szkielet profili nie powinien Ci tu w żaden sposób przeszkadzać. Następną połóż już pod krokwie, aby uniknąć tworzenia się mostków termicznych, czyli dziur, przez które przedzierać może się ciepłe i zimne powietrze, wilgoć czy hałas. Wełnę układaj prostopadle do pierwszej warstwy, poziomymi płatami. Powinny mieć one szerokość ok. 41 cm, ze względu na rozstaw 40 cm profili. Łączenia wełny powinny wypadać na środku profili, co pomoże dobrze zabezpieczyć izolację. Przy każdym wieszaku możesz naciąć wełnę, aby mogła dobrze się do niego dopasować. 

Czas na folię paroizolacyjną. Naklej dwustronną taśmę na profile UD 30. Na profile poziome CD 60 na skosie naklej kilkucentymetrowe paski taśmy. To ułatwi ci zamocowanie folii paroizolacyjnej. W miejscach, w których łączą się poszczególne elementy folii, sklej je taśmą paroizolacyjną. Folia powinna być starannie napięta. Działaj powoli, ale dokładnie − przyklejaj ją krok po kroku, a nie całą połacią na raz. 

Zobacz, jak poprawnie wykonać izolację na poddaszu.

Krok 5. Układanie płyt kartonowo gipsowych

Płyty kartonowo-gipsowe należy dociąć do konkretnych wymiarów. Zacznij przykręcać płyty do profili za pomocą wkrętów szybkiego montażu. Ich rozstaw na profilach nie powinien być mniejszy niż 15 cm. 

Zwróć uwagę, żeby płyty były montowane z przesunięciem, aby spoiny się wzajemnie nie krzyżowały. Płyty na styku płaszczyzn mogą zachodzić na siebie nawet na 40 cm. 

Krok 6. Spoinowanie i szpachlowanie

Kiedy płyty gipsowo-kartonowe są już przymocowane do profili, należy wypełnić spoiny. Zrobisz to za pomocą masy konstrukcyjnej i szpachli. Na początek uzupełnij spoiny, a następnie wypełnij je taśmą flizelinową i ponownie przejedź szpachlą z masą. W tym samym czasie zaszpachluj łby wkrętów.  

Po wyschnięciu uzupełnienia spoin, należy przystąpić do szpachlowania. Zrób to już po obróbce okna dachowego, o ile takie planujesz. Nakładaj masę szpachlową w standardzie Q3, który pozwala na uzyskanie podłoża, na którym nie wystąpią nierówności podczas malowania. Pozostaw masę do wyschnięcia. 

Krok 7. Szlifowanie 

Ostatnim etapem jest szlifowanie za pomocą papieru ściernego. Przyda Ci się także specjalna szlifierka, które pomoże Ci sprawnie przeprowadzić tę procedurę. 

Krok 8. Wykończenie

Nim zaczniesz malować swoją nową zabudowę poddasza, koniecznie usuń z pomieszczenia nadmiar pyłu. Pamiętaj, aby przed położeniem farby wewnętrznej, koniecznie zagruntować ściany i sufit. Na poddaszu sprawdzą się najlepiej farby lateksowe lub winylowe. 

Zagruntowane ściany możesz także obłożyć tapetą lub innym materiałem. Na skosach unikaj jednak płyt PCV czy forniru. Zwróć też uwagę, aby w pomieszczeniu dominowały jasne kolory − skosy i tak już zabierają optycznie i fizycznie sporo przestrzeni. 

zabudowa-poddasza

Zabudowa poddasza − opracowanie okna

Jeżeli w połaci dachu znajduje się okno dachowe, należy je odpowiednio obudować. Profile pośrednie, które wchodzą w światło okna, powinny wystawać poza wieszak na około 3 cm. Na ich końcach należy umieścić profile skrajne UD 30. W ten sposób zamkniesz siatkę profili pośrednich. 

Pamiętaj, żeby skontrolować za pomocą łaty płaszczyznę w świetle okna. Zrobisz to, przykładając łatę do profili prostopadle oraz na skos przez okno. 

Nad i pod oknem połaciowym należy zamontować profil pośredni, który będzie punktem startowym dla profili UD30. Dolną krawędź profilu należy przeciąć wzdłuż krawędzi na ok 4 cm  i następnie wygiąć do tyłu. W ten sposób stworzysz otwór, który ustabilizuje profil skrajny na profilach pośrednich. 

Profil UD 30 może tworzyć z obramowaniem okna kąt nieco większy niż 90 stopni. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że luk nie będzie zasłonięty. Następnie z profili wykonać możesz pomocną półkę, do której przymocujesz wełnę mineralną z folią paroizolacyjną oraz płyty kartonowo-gipsowe. Te ostatnie wymagają bardzo dokładnego wymierzenia i docięcia, aby idealnie stykały się z zamontowanymi już płytami na płaszczyźnie skośnej. 

Przy wykańczaniu otworu okiennego, na etapie szpachlowania, krawędzie wykończyć możesz taśmą krawędziową. Da to efekt idealnie wyprofilowanego świetlika w dachu. Następnie należy ją zaszpachlować do standardu Q2 i pozostawić masę do wyschnięcia. 

Zabudowa poddasza − prostsza niż myślisz!

Procedura zabudowy poddasza nie jest wcale skomplikowana. Najważniejsze jest jednak odpowiednie przygotowanie i zakup potrzebnych materiałów budowlanych oraz narzędzi. Kluczową rolę w dobrym użytkowaniu pomieszczenia odgrywa izolacja. Nie pomijaj więc żadnego etapu i nie oszczędzaj na wełnie mineralnej. Sucha zabudowa poddasza płytami kartonowo-gipsowymi wymaga obecności co najmniej 2 osób. Przy profilach sięgających nawet do 2 lub 3 metrów, trudno byłoby utrzymać prawidłowy poziom w pojedynkę. Wszystkie materiały potrzebne do adaptacji poddasza w suchej zabudowie znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 04.08.2015