Jak urządzić bardzo niskie poddasze

Podczas aranżacji bardzo niskiego poddasza zwykle popełniamy ten sam błąd. Staramy się wypełnić wnętrze meblami o standardowych, zbyt wysokich wymiarach. Trudno jest je wówczas praktycznie wkomponować pod skosy. Zamiast zdobić wnętrze, stwarzają w nim wrażenie chaosu, a ich funkcje z przyczyn praktycznych nie mogą być w pełni wykorzystane. Czy można w lepszy sposób urządzić bardzo niskie poddasze?

Niskie poddasze może pełnić bardzo różnorodną funkcję. Może być miejscem przeznaczonym do zabaw dziecięcych, salonem wypoczynkowym czy dogodnym miejscem dla rozwijania swoich pasji. Przede wszystkim jednak wymaga odpowiedniego dobrania wyposażenia na które składają się:

pojemne skrzynie zamiast szaf – ten niedoceniany mebel może pomieścić bardzo różnorodne wyposażenie. Umieścimy w nich zabawki, obuwie, ubrania, pościele, drobne sprzęty – wszystko, co normalnie ułożylibyśmy na półkach w szafie. Skrzynie są niskie, zwykle bardzo dekoracyjne i przede wszystkim pojemne. Można w nich przechowywać wiele z elementów wyposażenia, dla którego brakuje miejsca na poddaszu.

meble na specjalny wymiar – są świetną alternatywą dla fabrycznych segmentów, dzięki nim możemy w pełni wykorzystać przestrzeń – nawet pod bardzo trudnymi skosami; w przypadku niskiego poddasza, jest to szczególnie ważne.

Uwaga: w przypadku niskich poddaszy zrezygnujmy z ciemnej kolorystyki drewna. W przypadku i tak zwykle bardzo mocno zacienionego miejsca, znacznie lepiej sprawdzi się zabudowa mebli utrzymana w jasnej lub naturalnej kolorystyce, która będzie odbijała promienie słoneczne.

Jakie funkcje może pełnić bardzo niskie poddasze?

Trudno urządzić tutaj pomieszczenie użytkowe, jak biuro czy salon dla gości. Znacznie lepszym wariantem będzie przeznaczenie tej powierzchni na pokój dla dziecka lub sypialnię czy nietypowy azyl, w którym będziemy mogli realizować swoje pasje.

Poddasze zarezerwowane na salon do zabaw daje dziecku swobodną możliwość odpoczynku w cichym pomieszczeniu. Maluch poczuje się tutaj jak w krainie czarów. Z daleka od gwarów dobiegających z kuchni czy salonu. Niska przestrzeń nie ogranicza tutaj jego możliwości poruszania się, co jest ogromnym atutem

Poddasze charakteryzujące się niską zabudową można także przeznaczyć na sypialnię. Ze względu na panujące tu zacienienie, łatwiej i przyjemniej będzie nam tu odpoczywać. Wyposażenie ograniczamy wówczas do łóżka i niskich komód, które nie trudno będzie wkomponować pod skosami. Jako element dekoracyjny, dobierzmy miękkie dywany oraz nowoczesne grafiki. Zyskamy wówczas wrażenie posiadania wnętrza bardzo twórczego i artystycznego.

Niskie poddasze sprzyja również zaadaptowaniu na małe atelier. Można tutaj stworzyć galerię swoich dzieł malarskich, salę kinową czy pomieszczenie, gdzie w spokoju będziemy mogli uprawiać jogę. Każdy pomysł będzie dobry, jeśli tylko pozwoli nam rozwijać nasze zainteresowania.

Data publikacji: 13.07.2016