Czym się kierować przy wyborze ładowarki do akumulatorków?

Wielokrotne wykorzystanie tych samych baterii może nam pomóc w rozsądnym dysponowaniu dostępnymi zasobami energii. Właśnie do tego służy ładowarka do akumulatorów. Jak ją wybrać, aby służyła nam przez długie lata?

Czym się kierować przy wyborze ładowarki do akumulatorków?

Spis treści:

Ładowarka do akumulatorów – sposób działania

Zależnie od sposobu działania urządzenia możemy wyróżnić jego 2 rodzaje:

ładowarki zegarowe – baterie są ładowane przez określony czas, a następnie zasilanie zostaje odłączone lub przestawione na tzw. tryb tymczasowy. Czas pracy nie jest uzależniony od stopnia naładowania baterii, dlatego będą one ładowane przez cały czas tak samo – stąd też możliwe jest ich przeładowanie lub niedoładowanie do końca;

ładowarki procesorowe – przed rozpoczęciem pracy urządzenie sprawdza temperaturę oraz napięcie podłączonych akumulatorków i wybiera do nich optymalny prąd – wszystko za sprawą zintegrowanego procesora. Dzięki tak dobremu dopasowaniu parametrów pracy możemy naładować baterie szybko i do pełna.

Przeczytaj także: Co należy wiedzieć o szpachlach samochodowych

Typy ładowarek do baterii

Kategoryzując ładowarki do akumulatorów, możemy wykorzystać 2 różne kryteria. Pierwsze z nich to rodzaj ładowanych baterii – wyróżniamy tu następujące modele:

ładowarka do akumulatorków AAA;

- ładowarka do akumulatorków AA;

ładowarka do akumulatorków C;

ładowarka do akumulatorków D;

ładowarka do akumulatorków 9V.

Ładowarki można także podzielić, uwzględniając zastosowane w nich rozwiązania chemiczne. Mamy tutaj do czynienia z:

ładowarkami do akumulatorków Li-ion – dysponują napięciem równym 9V. Odznaczają się również długą żywotnością;

ładowarkami do akumulatorków Ni-Zn – cechuje je długa żywotność, jednak idzie ona w parze ze skłonnością do przeładowywania baterii;

ładowarkami do akumulatorków Ni-Cd – charakteryzują się mniejszą pojemnością, lecz ich żywotność jest dość długa;

ładowarkami do akumulatorków Ni-MH – wykazują dużą pojemność przy stosunkowo szybkim czasie samorozładowywania. Powinniśmy jednak unikać stosowania tego akcesorium w niskiej temperaturze – może ona obniżyć jego właściwości użytkowe.

Czym się kierować przy wyborze ładowarki do akumulatorków?

Czy wiesz, że…?

W obu tych grupach można też wyróżnić tzw. ładowarki uniwersalne, które cechują się wymiarami pasującymi do różnych typów akumulatorów i wykorzystują rozwiązania chemiczne pasujące do wielu rodzajów baterii.

Zobacz też: Elektryczne napędy do bram wjazdowych

Pozostałe funkcje ładowarek akumulatorów

Kupując ładowarkę, najczęściej zwracamy uwagę na czas potrzebny do naładowania baterii. Większość znajdujących się na rynku modeli potrzebuje na to nawet do 15 godzin. Jeśli zależy nam na szybkim wykonaniu pracy, powinniśmy szukać modeli oznaczonych jako quick charger – czas ładowania może tu wynosić jedynie pół godziny.

Równie istotna jest też liczba kanałów, czyli miejsc na akumulatorki. Jeśli w naszym domu nie ma zbyt wielu urządzeń zasilanych bateryjnie, możemy postawić na 2-kanałowe modele. W przypadku większego zapotrzebowania, dobrze jest sięgnąć po ładowarki przeznaczone do ładowania większej liczby baterii jednocześnie.

Warto też wybrać ładowarkę wyposażoną w funkcję podtrzymywania oraz rozładowywania. Pierwsza z nich sprawi, że po bateria zachowa 100-procentowy poziom naładowania nawet po zakończeniu pracy. Druga z nich stanowi z kolei zabezpieczenie przed przeładowaniem akumulatorków. Gdy poziom naładowania sięgnie 100%, bateria rozładuje się i praca rozpocznie się od początku.

Data aktualizacji: 30.06.2024