Wybieramy zamek szyfrowy: elektroniczny czy mechaniczny?

Służą do przechowywania kosztowności, ważnych dokumentów czy broni – sejfy pozwolą odpowiednio zabezpieczyć najcenniejsze dla nas rzeczy. Jak wybrać zamek szyfrowy, by najlepiej odpowiadał naszym potrzebom? Jakie są różnice między zamkiem elektronicznym a mechanicznym?

zamek szyfrowy mechaniczny

Zamki elektroniczne i mechaniczne coraz częściej wypierają zamki tradycyjne na klucz. Klucz może się zapodziać lub wpaść w niepowołane ręce. Jeśli się zgubi, pozostaje już tylko wezwać fachowca, by sforsował zamek. Takich niedoskonałości nie posiadają inne rodzaje zamka.

Szyfrowe zamki mechaniczne

To jedno z najbardziej trwałych i wytrzymałych rozwiązań o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Otworzenie sejfu z szyfrowym zamkiem mechanicznym wymaga trzykrotnego przekręcenia pokrętła wedle z góry ustalonej kombinacji (którą zresztą można zmieniać). Mimo banalnej obsługi, zamki tego typu wymagają jednak pewnej wprawy oraz precyzji w operowaniu pokrętłem – szczególnie osoby starsze mogą mieć problem z jego otworzeniem.

Niezależnie od tego, jaką sprawnością manualną dysponujemy, musimy mieć świadomość, że otwarcie zamka szyfrowego mechanicznego trwa najdłużej, a ewentualny pośpiech czy stres w sytuacjach zagrożenia, może dodatkowo wydłużyć czas uzyskania dostępu do zawartości sejfu.

Czy wiesz, że…?

Istnieją również zamki hybrydowe, które wymagają zarówno znajomości kodu, jak i posiadania klucza. W przypadku napadu, nawet jeśli napastnicy wymuszą przemocą kod zamka od domowników, bez klucza nie będą w stanie otworzyć zamka.

zamek szyfrowy elektroczniny

Szyfrowe zamki elektroniczne

O wiele szybsze w obsłudze są szyfrowe zamki elektroniczne. Otworzenie takiego sejfu wygląda podobnie do płacenia kartą bankomatową za zakupy, czy wypłata gotówki z bankomatu. Wystarczy na klawiaturze alfanumerycznej wpisać właściwą kombinację cyfr i sejf zostaje otworzony. Wiąże się to oczywiście z ryzykiem podejrzenia kodu przez osoby niepowołane. Poza tym istnieją również inne specjalistyczne sposoby sforsowania takiego zamka (m.in. badanie odcisków palców na klawiszach, czy sprawdzenie temperatury powierzchni klawiszy). Innym mankamentem zamków elektronicznych jest konieczność okresowego wymieniania w nim baterii. Bez zasilania zamek nie będzie funkcjonował. Inną wadą jest również wyższa – niż w przypadku zamków szyfrowych mechanicznych – cena.

Tym niemniej szyfrowe zamki elektroniczne są bardzo popularne – nie tylko ze względu na łatwość i szybkość obsługi, ale również na możliwość połączenia ich z systemami alarmowymi.

Zamek szyfrowy Eura AC-20C7 AC-20B1

Zamek szyfrowy czy elektroniczny?

Wybierając odpowiedni dla siebie zamek szyfrowy, musimy pamiętać, że nie ma rozwiązań doskonałych. Sforsowanie każdego sejfu, niezależnie od zastosowanego zamka jest tylko kwestią czasu. Stąd należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jak chcemy używać danego sejfu. Skrytka, z której będziemy korzystać często, lepiej by charakteryzowała się szybkością obsługi – takie są zamki szyfrowe elektroniczne. Z kolei zamek szyfrowy mechaniczny dobrze sprawdzi się w sejfach dyskretnie ukrytych, które nie będą zbyt często otwierane.

Data publikacji: 05.01.2018