Łączenie pasków ledowych bez lutowania

Ledowe paski są efektowne i energooszczędne, dlatego ich zastosowanie to świetny sposób na oświetlenie zestawu mebli czy sufitu podwieszanego w domu. Jeśli chcemy zainstalować taśmę LED przy meblach, nie musimy już korzystać z lutownicy – łączenie tasiemek z diodami umożliwiają specjalne zatrzaski. To duże ułatwienie, bo każdy może poradzić sobie z założeniem takiej instalacji.

Łączenie pasków ledowych bez lutowania

Lutowanie pasków ledowych nie jest skomplikowane, ale częstym utrudnieniem w montażu oświetlenia opartego na listwach LED jest brak w domu lutownicy. Nie jest to drogi sprzęt, ale jego zakup do jednorazowego zastosowania nie zawsze się opłaca. Dlatego producenci artykułów oświetleniowych wprowadzili na rynek elementy montażowe taśm ledowych bez lutowania. Specjalne złączki do pasków umożliwiają ich bezpieczne łączenie oraz podłączanie do źródła prądu, pozwalając tworzyć długie odcinki oświetlenia.

Zobacz także: Gdzie zamontować diody LED

Zaciskowe złączki do taśm ledowych

Złączki mogą mieć różne nazwy – dostępne są jako złączki click, zaciski, zaciskowe złącza itp. ich zastosowanie jest błyskawiczne. Służą do scalania dwóch taśm z diodami ledowymi. Większość z nich ma powłokę sylikonową, która zapewnia szczelność połączenia. Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy elementy montażowe współpracują z technologią RGB – jeśli nasz zestaw posiada funkcję zmieniania kolorów, będzie to wymogiem. Do podłączania jednokolorowej instalacji wystarczy podstawowy rodzaj złączy.

Rodzaje złączek zaciskowych LED

- Złączka do podłączania zasilania – posiada przewody tylko z jednej strony. Należy ją otworzyć i wsunąć listwę LED, pamiętając o zachowaniu właściwej polaryzacji (plus łączymy z plusem i analogicznie minus z minusem). 

Łączenie pasków ledowych bez lutowania

Oznaczenia ułatwiające znajdziemy na taśmie i na złączce.

- Złączki do połączeń sztywnych – złącze zaciskowe jest wyposażone w ostrza, które nacinają powłokę silikonową łączonych taśm. Wystarczy, że umieścimy ich końcówki w złączce i zaciśniemy zatrzask. Należy pamiętać o zachowaniu polaryzacji.

- Złączki do połączeń wiotkich – zasady są takie same jak przy zastosowaniu innych rodzajów złączek. Dwustronna złączka pozwala na łączenie taśm pod dowolnym kątem, co umożliwia dowolne projektowanie instalacji i dopasowanie jej do kształtu mebli. Przed zainstalowaniem instalacji przy meblach, sprawdźmy szczelność połączenia. Skontrolujmy, czy listwa świeci na całej długości, podłączając ją do zasilania przed przyklejaniem pasków w wybranym miejscu. Aby mieć pewność, że części instalacji będą bezpiecznie ze sobą współpracować, możemy nabyć już gotowe zestawy montażowe taśm ledowych bez lutowania.