Bieżniki – rodzaje i zastosowanie

Jak pięknie nakryć do stołu? Istnieją różne możliwości jego estetycznego przybrania i udekorowania, ale również sposoby na to, by chronić jego powierzchnię przed barwiącymi płynami czy tłustym jedzeniem. Oto jedno z nich – bieżniki. Co należy o nich wiedzieć?

Bieżniki kiedyś i dziś

Bieżnik może kojarzyć nam się współcześnie bardziej z powierzchnią opony niż nakryciem stołu, jednak w wielu domach spotykany jest jako stałe wyposażenie jadalni czy salonu, a także zyskuje coraz większą popularność w nowoczesnym wystroju wnętrz.

Takie nakrycie stołu łużyć ma głównie dekoracji, lecz spełnia także inne funkcje – podobnie jak obrusy czy ceraty. Bieżnik charakteryzuje się tym, że jest wąski i podłużny – kładziemy go pośrodku stołu albo wzdłuż, albo w poprzek.

Bieżniki – rodzaje i zastosowanie

Czy wiesz, że…?

Obecnie bieżnik może być wykonany z różnych rodzajów materiałów i być mniej lub bardziej zdobny, jednak ten rodzaj nakrycia stołu wywodzi się z ludowej sztuki koronkarskiej. Tradycyjnie jest podłużną, prostokątną (ale niekoniecznie regularną w formie) serwetą, która jest bogato zdobiona. Bieżniki były niegdyś wyłącznie koronkowe i żakardowe. Pełniły głównie rolę dekoracyjną, a także stanowiły rodzaj obrusów pod zastawę; biegły przez cały środek stołu.

Obecnie korzystamy z bieżników jako z dekoracyjnych obrusów, kiedy nie chcemy zasłonić całego stołu, ponieważ sam w sobie jest elegancki i chcemy również go  wyeksponować. W takich przypadkach całkowicie nieosłonięty blat może prezentować się niezbyt przytulnie, a długi pas materiału przechodzący przez jego środek ma za zadanie zespolić go z wnętrzem, czyniąc je bardziej przytulnym. Bieżnik ma również za zadanie chronić blat stołu przed zabrudzeniami czy odciskami. Stawiamy na nim kwiaty w wazonie, miski z owocami czy zastawę podczas posiłku. Jego obecność nie oznacza jednak koniecznie, że stół jest całkowicie nakryty. Bieżnik może zdobić go również między posiłkami. Podczas wspólnego jedzenia nowoczesną formą nakrycia mogą być jedynie podkładki pod talerze.

Przeczytaj także: Sposoby na nakrycie stołu – bieżniki

https://s7g10.scene7.com/is/image/KingfisherDigital/fe9ab2719aac4f8f2c7e8df970c57b807efb4fc4?$WCMS_NPI_FW_S$

Rodzaje bieżników i ich zastosowanie

Wśród nowoczesnych bieżników spotkamy zarówno te bardziej zdobione, jak i mniej. Do tzw. bielizny stołowej, która funkcjonuje w profesjonalnym nakrywaniu stołu w lokalach gastronomicznych, hotelach czy przez firmy kateringowe, które organizują bankiety, zaliczają się między innymi laufry. To rodzaj szczególnie dekoracyjnego bieżnika, który jest ozdobiony koronkami lub haftami. Układa się je pośrodku szerokich stołów po to, aby je estetycznie przybrać. Często występują w asyście organzy.

Wśród innych nowoczesnych bieżników spotkamy również zupełnie inne modele – np. wykonane z łatwo spieralnych tkanin. Taki rodzaj nakrycia stołu pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale i zapobiega powstawaniu na blacie krążków od kubków i izoluje, dzięki czemu np. plastikowy stół ogrodowy nie zniszczy się w kontakcie z garnkiem. Może być położony na ceracie, która spełnia rolę ochronną blatu – zarówno przed tłuszczem, woskiem czy sokiem, jak i deszczem i promieniowaniem słonecznym. Bieżniki bawełniane wykorzystamy na stole w ogrodzie, ale również w kuchni czy jadalni. Wśród nich znajdziemy rozmaite modele, które bardziej lub mniej dopasujemy do naszych wnętrz czy ogrodu.

Również bieżniki z koronki winylowej możemy swobodnie wykorzystać na zewnątrz czy na stole w kuchni lub jadalni. Nadają się do chat góralskich jako nakrycie ław czy na werandę. Ich materiał jest odporny na wilgoć i zabrudzenia – łatwo zmyjemy go mokrą szmatką.