Lampki i latarki w domu – do czego je wykorzystać?

Latarki to mobilne źródła światła, które przydadzą nam się na wycieczce, podczas kempingowania oraz przy wykonywaniu różnych czynności na zewnątrz, zwłaszcza gdy zaczyna się ściemniać. Jak sprytnie wykorzystać je w domu?

roblem z dostępem do prądu

W nowych domach, gdzie jeszcze nie została podłączona instalacja elektryczna lub zamocowane lampy, a także podczas awarii prądu, lepiej od świeczek sprawdzą się latarki. Te pierwsze są znacznie mniej bezpieczne i dają mniej światła. Podczas korzystania z latarek i lampek nie musimy zwracać uwagi, gdzie je stawiamy bądź wieszamy – istnieje znikome ryzyko podpalenia firanki czy tapety. Jedyną przewagą świeczek nad latarkami jest romantyczna atmosfera, jaką wprowadzają do pomieszczenia.

Korzystając z latarki, kontrolujemy ilość i kierunek padającego światła. Kładąc na stole czy szafce kilka lampek LED, zapewnimy sobie oświetlenie na długi czas. Takie lampki można stabilnie ustawić w pionie lub poziomie. To świetne rozwiązanie także w sytuacji, gdy współdzielimy pokój i nie chcemy obudzić pozostałych osób. Tradycyjna lampka stołowa czy nocna rozprasza światło. Tradycyjne latarki i lampki mogą także utrzymać je skoncentrowane w jednym miejscu.

Lampki i latarki w domu – do czego je wykorzystać?

Rozwiązanie do głębokiej szafy

Co innego, gdy rzeczy trzymamy w głębokiej szafie. Niekoniecznie dociera tam odpowiednia ilość światła. Jak zatem sprawić, by ubrania i dodatki odnajdywało się łatwej?

Dobry sposób na uporanie się z ciemnością w głębokiej szafie to zastosowanie lampek LED z wieszaczkami, np. umieszczenie ich na drążku, gdzie znajdują się wieszaki z ubraniami. Z uwagi na zastosowanie energooszczędnych diod mogą działać przez długi czas, a ładowanie bateriami uniezależnia je od dostępu do zasilania sieciowego. Mały rozmiar sprawia, że będą właściwe do dużych szaf, ale również mniejszych, m.in. tych w kuchni, gdzie zachodzi konieczność odczytania liczników wody.

Zobacz też: Co można zrobić ze starej żarówki?

Czy wiesz, że…?

Lampki z haczykami w formie spotów można także wykorzystać w pokoju dziecięcym jako oświetlenie nocne, by najmłodsi nie bali się, gdy wstają do toalety. W kuchni zastosujemy je jako oświetlenie podszafkowe blatu. Dzięki niewielkiej wadze utrzymają się na obustronnej taśmie klejącej i wyeliminują konieczność wnikania w strukturę mebla, z czym wiążę się montaż lampek podszafkowych halogenowych.

Oświetlenie łazienkowe w wynajmowanych mieszkaniach

Lampki LED idealnie sprawdzą się w wynajmowanych mieszkaniach, gdzie nie mamy możliwości dokonywania trwałych zmian w wyglądzie mieszkania. Jeśli marzymy o podświetleniu lustra w łazience, możemy zastosować nieco droższe taśmy LED lub – niewymagające dostępu do gniazdka – podłużne lampki LED. Na ścianie zamontujemy je np. taśmą dwustronną. Kwestia estetyki pozostaje do rozpatrzenia indywidualnego.

Dowiedz się: Gdzie zamontować diody LED

Lampki i latarki w domu – do czego je wykorzystać?

Latarki szerokiego zastosowania

Klasyczne latarki sprawdzą się w każdym domu i mieszkaniu. Wykorzystamy je podczas przebywania w ciemnej piwnicy lub na strychu. Okażą się niezastąpione do odczytywania technicznych tabliczek i symboli umieszczonych w trudnodostępnych miejscach – pod wanną, między rurami czy w innych ciasnych przestrzeniach.

Podczas wybierania właściwej latarki warto zwracać uwagę na kwestie takie jak sposób zasilania i ładowania, źródło światła, wymiary, kształt i związana z nim poręczność, a także wytrzymałość, wynikająca m.in. z zastosowanego w obudowie materiału. Od wszystkich tych czynników zależy, czy latarka będzie lepsza od oświetlania większych przestrzeni, czy np. niewielkiej szafy.